
czyli
SCENA OTWARTA PO RAZ JEDENASTY.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to jedno z najważniejszych przedsięwzięć artystycznych organizowanych w Centrum Sztuki Mościce – zapowiada nasza specjalna korespondentka, krakowska dziennikarka, Katarzyna Cetera – a także jedno z niewielu w Małopolsce zdarzeń prezentujących wieloobsadowe taneczne spektakle. Wydarzenie rokrocznie odbywa się w październiku. W tym roku impreza odbędzie się już po raz jedenasty i potrwa od 8 do 23 z udziałem znanych formacji baletowych m.in. z Hiszpanii i Francji.

Ideą festiwalu prezentacja i popularyzacja sztuki tańca na wysokim poziomie artystycznym, umocnienie wizerunku tańca jako sztuki egalitarnej i posiadającej walory nie tylko estetyczne, ale sięgającej do kontekstów kultury światowej. Społeczną funkcją Festiwalu jest budowanie zainteresowania dla tańca współczesnego i neoklasycznego, także poza wyrobionym odbiorcą oraz włączanie do uczestnictwa grup zagrożonych wykluczeniem.
Proponowane w czasie Festiwalu tytuły uznanych choreografów z Polski i ze świata mają na celu popularyzację różnorodnych form tanecznych. Skupiają się wokół tematu teatru tańca współczesnego, baletu neoklasycznego, klasycznego i tanecznych spektakli dla dzieci.

Impreza od lat zwraca uwagę na niezwykłe środowisko twórców teatru tańca. Jest miejscem wymiany doświadczeń, współuczestniczenia w tańcu terapeutycznym, konfrontacji konkursowej i w mistrzowskich konsultacjach. Pełni także rolę dokumentalisty sztuki tańca przygotowując wydawnictwa i reportaże.
To festiwal otwarty na różne formy wyrazu, techniki taneczne, wrażliwość i różnego widza. To właśnie otwartość ma stanowić zachętę do spotkania ze sztuką, która jest nam tak bliska, jak bliskie jest nam nasze ciało i emocje wyrażane za pomocą ekspresji i jego ruchu. Prezentowane spektakle to realizacje wieloosobowe, pochodzące z zawodowych scen, które wykorzystują nie tylko pracę profesjonalnych tancerzy i choreografów, ale śmiało wykorzystują teatralne środki wyrazu: kostium, muzykę czy zaawansowaną reżyseria świateł. W efekcie powstają widowiska, które zawsze mocno oddziałują na widzów.

W Tarnowie podczas MFTT Scena Otwarta gościły do tej pory czołowe teatry tańca z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Czech, Izraela, Senegalu, Chin, Norwegii, Litwy czy Węgier.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest “Wytańczyć prawdy uniwersalne”. Język tanecznych narracji wyrazi to, co jest wspólnym fundamentem, ponadczasowym mianownikiem ludzkiej myśli. Odwołujemy się do wybitnych dokonań teatru tańca, także określających nasze uniwersum.- czytamy w materiałach festiwalowych. – Elementem wyróżniającym wydarzenie jest skierowanie wydarzenia do szerokiej publiczności. Spektakle wybrane do Festiwalu mają bardzo mocno nakreślony wątek fabularny, oparte są na znanych tekstach kultury. Chcemy w ten sposób otwierać się na szeroką publiczność, niwelować błędne przeświadczenie, że sztuka tańca jest dziedziną elitarną i niedostępną dla powszechnego odbiorcy. Różnorodność form składających się na Festiwal daje gwarancje zaprezentowania tańca jako sztuki zróżnicowanemu gronu odbiorców, także tym którzy nigdy nie zetknęli się z tańcem i teatrem tańca.

W tym roku w Tarnowie zaprezentowanych zostanie siedem spektakli, a oprócz znanych polskich grup tanecznych – takich jak Opera Śląska, Fundacja Ocelot, Living Space Theatre – zobaczymy zespoły z Hiszpanii (La Compañía Internacional Barcelona Flamenco Ballet) i Francji (Compagnie Herve Koubi). Obejrzymy: DON KICHOTA, SEN NOCY LETNIEJ, KARALUCHY, TO CO DZIEŃ ZAWDZIĘCZA NOCY oraz LUXURIĘ.
Jak mówi dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta Karolina Wójs, różnorodność form składających się na festiwal daje możliwość zaprezentowania tańca jako sztuki szerokiemu gronu odbiorców, także tym którzy nigdy nie zetknęli się z tańcem i teatrem tańca: W tym roku mamy spektakle przygotowane z myślą o dorosłej publiczności, ale z myślą również o dzieciach. Scena Otwarta to różnorodne formy tańca. Przede wszystkim to taniec współczesny – balet neoklasyczny, ale to również takie spektakle, które są fuzją tańca współczesnego, baletu neoklasycznego na przykład z flamenco, tak będzie w tym roku, z akrobatyką, z tańcem powietrznym. Jest to bardzo różnorodny program, który dotyka takich emocji, które gdzieś głęboko w nas tkwią.
Kurator kreatywny festiwalu Bernadetta Cich, dodała, iż wydarzeniu będą też towarzyszyć rozmowy pospektaklowe oraz wystawa fotograficzna – ZNAKI TAŃCA, na której zobaczyć będzie można kostiumy, fotografie oraz przedmioty, które na co dzień towarzyszą tancerzom podczas prób, czy podróży artystycznej. – Ta wystawa ma zaprowadzić widza za kulisy spektakli teatrów tańca, ale też do takiej można powiedzieć intymności tancerza. Intymności w rozumieniu jego przeżyć wewnętrznych i tego trudu z jakim się mierzy tworząc spektakl, ale też ćwicząc, ucząc się wiele lat często od dzieciaka tej sztuki tańca. Wydaje nam się, że jest to bardzo ważne, żeby widz odczuł z czym się wiąże przygotowanie takiego spektaklu. Kuratorką wystawy jest dr Anna Świętek.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy

Program Festiwalu SCENA OTWARTA
8 października 2022, godz. 19:00 – prezentacja spektaklu LUXURIA, wykonanie: La Companía Internacional Barcelona Flamenco Ballet, Hiszpania
9 października 2022, godz. 19:00 – prezentacja spektaklu DON KICHOT wykonanie: Opera Śląska, Polska
10 i 11 października 2022, godz. 9:00 i 11:00 – prezentacja spektaklu dla dzieci KSZTAŁTY oraz warsztaty teatru tańca dla dzieci, wykonanie: Living Space Theatre
14 października 2022, godz. 19:00 – prezentacja spektaklu TO, CO DZIEŃ ZAWDZIĘCZA NOCY wykonanie: Compagnie Herve Koubi, Francja
15 października 2022, godz. 19:00 – prezentacja spektaklu KARALUCHY, wykonanie: Living Space Theatre
22 października 2022, godz. 18:00 – gala finałowa Konkursu Choreograficznego MY DANCE; Jury Konkursu Choreograficznego: Jacek Przybyłowicz, Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz
23 października 2022, godz. 19:00 – prezentacja spektaklu SEN NOCY LETNIEJ, wykonanie: Fundacja Ocelot, Polska
Po przedstawieniach będą się odbywały rozmowy w formule na żywo oraz streaming czterech wybranych spotkań. Spotkania poprowadzą: Bernadeta Cich, Łukasz Wojtusik, Magdalena Miśka, Karolina Wójs.
8 – 23 października 2022 – wystawa Znaki Tańca. Kuratorka wystawy: Anna Świętek.