
czyli
KOMEDIAMI JESIEŃ SIĘ ZACZYNA…
Już jutro, w sobotę 24 września w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie rozpocznie się kolejna edycja Festiwalu Komedii Talia, która potrwa do 1 pażdziernika – zapowiada nasza stała teatralna recenzentka Katarzyna Cetera. Na inaugurację zaplanowano spektakl gospodarzy – bardzo dobry ZIMOWY POGRZEB Hanocha Levina, w reżyserii Filipa Kowalczyka. To pierwsza premiera Teatru im. Solskiego w 69. sezonie artystycznym, więc na inaugurację XXVI edycji Festiwalu Talia 2022 w sam raz. Spektakl tarnowskiego teatru można było zobaczyć przedpremierowo w piątek 16 września o godz. 18 na Dużej Scenie. Byłam i już opisałam na naszym portalu. Zachęcam.

Jeszcze w sierpniu Rafal Balawejder, dyrektor tarnowskiego teatru zachęcał do nabycia biletów i festiwalowych karnetów: Sprzedaż biletów uruchamiamy 5 sierpnia, o godz. 10:00. Zapraszamy do naszych klimatyzowanych pomieszczeń i kasy na Mickiewicza 4, ale polecamy także zakupy w Internecie. W sprzedaży były dostępne bilety na wszystkie wydarzenia, w tym także na galę finałową Talii. – Pani Stanisława Celińska i jej koncert to z pewnością nie lada kąsek nie tylko dla wielbicieli jej sztuki aktorskiej, ale także melancholijnego i ciepłego głosu.– dodawał.

W tym roku zaprezentowanych zostanie tylko sześć spektakli konkursowych. Podobno tak krawiec kraje… no ale do rzeczy. Oprócz tarnowskiego spektaklu podczas festiwalu zobaczymy:

NIESPODZIANKĘ w reżyserii Emiliana Kamińskiego w wykonaniu Teatru Kamienica w Warszawie; (26 września, poniedziałek, godz. 17 i 10 na Dużej Scenie teatru);

BIESIADĘ U HRABINY KOTŁUBAJ w reżyserii Magdaleny Piekorz zaprezentuje Fundacja Republika Marzeń również 26 września, w poniedziałek, o godz. 20 w Centrum Sztuki Mościce);

Rzeszowską KOLACJĘ DLA GŁUPCA w reżyserii Marcina Sławińskiego, którą przedstawi Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie we środę 28 września o godz. 19 na deskach Centrum Sztuki Mościce, już recenzowałam na naszych kurierowych łamach;

SŁONECZNI CHŁOPCY pojawią się w Tarnowie po raz kolejny. Tym razem w wykonaniu znakomicie zgranego duetu Cezary Żak i Artur Barciś, których w OCH- Teatrze wyreżyserował Marcin Hycnar. Spektakl zobaczymy 29 września, we czwartek, o godz. 17 i 20 – na Dużej Scenie teatru;

Wreszcie prezentacja przedstawienia NIEPAMIĘĆ w reżyserii Piotra Ratajczaka – koprodukcja Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Fundacji Garnizon Sztuki zamknie pokaz przedstawień konkursowych 30 września, w piątek, o godz. 17 i 20 na Dużej Scenie teatru.
Bilety na festiwal bardzo podrożały. Niektóre dość znacznie – na przykład za wstęp na BIESIADĘ U HRABINY KOTŁUBAJ w adaptacji Jana Bończy-Szabłowskiego i reżyserii Magdaleny Piekorz trzeba było zapłacić ponad sto złotych.
W tym roku organizatorzy przygotowali ponad trzy tysiące biletów dla widzów, ale część z nich już wykupiono: Już w pierwszych dwóch dniach sprzedały się bilety na spektakl SŁONECZNI CHŁOPCY”, dużym zainteresowaniem cieszyły także NIESPODZIANKA i NIEPAMIĘĆ. Mamy jeszcze ostatnie miejsca na ZIMOWY POGRZEB czy BIESIADĘ U HRABINY KOTŁUBAJ – powiedziała Karolina Białas z działu promocji i sprzedaży tarnowskiego teatru.

Festiwalowi zazwyczaj towarzyszyły inne wydarzenia, ale one w tym roku również prezentują się ubogo. W foyer teatru będzie można zobaczyć prace autorstwa znanego rysownika i satyryka, Andrzeja Mleczki… i to chyba wszystko.

Wybór najlepszego spektaklu został – jak co roku – powierzony profesjonalnemu jury, które zadecyduje o przyznaniu statuetki Talii. Spektakle konkursowe oceniać będzie jury w składzie: Anna Wakulik, Bronisław Maj i Krzysztof Jaroszyński. Widzowie tradycyjnie będą mieli możliwość wyboru ulubionego spektaklu w plebiscycie Nagroda Publiczności.

1 października o godz. 17, podczas gali finałowej na Dużej Scenie tarnowskiego teatru poznamy laureatów festiwalu. Wówczas też zaprezentuje się gwiazda wieczoru, Stanisława Celińska. Artystka wystąpi wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko W koncercie zostaną zaprezentowane m.in. utwory z najnowszej płyty PRZYTUL. SArtystka kontynuuje swoją wielką kreację wyjątkowej pieśniarki. Jak zawsze potrafi swoim talentem oczarować słuchaczy niezależnie od wieku. To emocjonalne przesłanie odzwierciedlone w cudownych słowach i wspaniałym zestawieniu nut, daje nam wytchnienie i skłania do zadumy. Aktorkę, po wydaniu albumu „Atramentowa” (status podwójnej platyny), okrzyknięto polską Cesarią Evorą.- czytamy w zapowiedzi jej koncertów.

Festiwal jest dofinansowany z budżetu Państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Tarnowa. Współorganizatorem jest Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy