
czyli
PIĄTY SPEKTAKL KONKURSOWY TALII.
Wierni widzowie tarnowskiego festiwalu komedii i miłośnicy tarnowskiego teatru doskonale pamiętają przedstawienie wyreżyserowane przez Macieja Wojtyszkę w 2008 roku – wspomina nasza recenzentka Katarzyna Cetera. Tamtych SŁONECZNYCH CHŁOPCÓW, w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza i Franciszka Pieczki, zapamiętam na zawsze – mimo że minęło już tyle lat. Przedstawienie zaprezentowano w Tarnowie przy okazji Tarnowskiej Nagrody Filmowej w 2009 roku – Franciszek Pieczka został wówczas uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości i wkład w dorobek polskiej kinematografii przez organizatorów tego tarnowskiego festiwalu filmowego.

Wcześniej nagrodę tę otrzymali Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern oraz Tadeusz Konwicki, czyli osoby zajmujące się reżyserią – przypominała w 2009 roku Anna Grygiel, ówczesna dyrektor TNF. – W tym roku pomyśleliśmy nad nagrodzeniem aktora, w tym przypadku zarówno filmowego jak i teatralnego, mającego w swoim dorobku ponad sto ról. I chyba każdy nas ma w pamięci role Franciszka Pieczki. Wystarczy przymknąć oczy, by przypomnieć sobie kreacje u Jana Jakuba Kolskiego, w ŻYWOCIE MATEUSZA czy w końcu W CZTERECH PANCERNYCH. To kunszt aktorstwa, a zarazem niezwykła życiowa skromność.

We czwartek, 29 września Franciszek Pieczka spoczął w poświęconej ziemi. Tego samego dnia, podczas XXVI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia, zobaczyliśmy SŁONECZNYCH CHŁOPCÓW w reżyserii Marcina Hycnara.
Amerykańska sztuka Neila Simona z 1972 roku zrobiła furorę na deskach teatrów całego świata. Niemal ćwierć wieku później powstał nawet film telewizyjny wyreżyserowany przez Johna Ermana. To przede wszystkim świetnie napisana sztuka – błyskotliwy dialog dwóch „zgryźliwych tetryków” skrzy się inteligencją, sarkazmem, złośliwością, ale skrywa też głębiej ukryty, powściągliwy liryzm, chwilami może nawet sentymentalizm ludzi, którzy mimo odsunięcia, starości i chorób trochę zagadują lęk przed śmiercią a trochę usiłują od tej starości uciec i trzymać fason.

Ale SŁONECZNI CHŁOPCY to także miejsce dla dwóch wielkich aktorów, konglomerat dobrego tekstu, wybitnego aktorstwa i świetnego reżysera. Ze starcia wszyscy mają wyjść zwycięsko. No i tu chyba co najmniej jeden z elementów nie wypalił. Pozostaje dylemat – który?
Scenariusz opowiada historię dwóch zapomnianych aktorów, którzy swoimi skeczami przez lata rozbawiali publiczność całego kraju, skupiając przed telewizyjnymi ekranami całe rodziny. – czytamy w festiwalowej zapowiedzi – Postrzegani jako nierozłączny duet, w rzeczywistości nie mogą znieść swojego towarzystwa. Od lat pozostają skłóceni, nie utrzymując kontaktu. Pewnego dnia otrzymują intratną propozycję powrotu do studia telewizyjnego ze swoim legendarnym popisowym numerem. Ostatni raz wystąpić razem. Czy wygrają wzajemne animozje czy potrzeba bycia w centrum uwagi? A może jednak nie mogą bez siebie żyć?

SŁONECZNI CHŁOPCY w wykonaniu wybitnego przecież duetu aktorskiego – czyli Artura Barcisia i Cezarego Żaka – pozostaje jednak moim zdaniem w cieniu tamtego spektaklu sprzed lat. Dzisiejsze przedstawienie dało się oglądać chyba głównie dzięki niezwykle czujnemu w roli Bena Silvermana Fabianowi Kocięckiemu i świetnej muzyce Mateusza Dębskiego. Ale tarnowska publiczność wypełniła po brzegi widownie tarnowskiego teatru i nagrodziła występujących owacjami na stojąco.

Niestety, Zbigniewa Zapasiewicza i Franciszka Pieczki na scenie już nie zobaczymy.
Jutro finał konkursowych zmagań. Zobaczymy NIEPAMIĘĆ Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka, koprodukcję Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Fundacji Garnizon Sztuki. A potem, w sobotę, czeka nas już tylko gala finałowa i wspaniały pokaz akrobatyczny.
Zatem – do zobaczenia w teatrze…
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy

Neil Simon
SŁONECZNI CHŁOPCY
Sunshine Boys
Przekład: Bartosz Wierzbięta
Reżyseria: Marcin Hycnar
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Martyna Kander
Reżyseria światła: Karolina Gębska
Muzyka: Mateusz Dębski
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Jan Malawski
Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska
Realizacja światła: Waldemar Zatorski
Realizacja dźwięku: Michał Cacko
Obsada:
Artur Barciś: Al Lewis
Cezary Żak: Willie Clark
Martyna Krzysztofik: Pielęgniarka
Fabian Kocięcki: Ben Silverman
W nagraniach głosowych udział wzięli: Marcin Hycnar, Jan Malawski oraz Michał Zieliński.
Premiera spektaklu odbyła się 9 grudnia 2021 roku w OCH-Teatrze w Warszawie