
czyli
SCENA OTWARTA NA PÓŁMETKU.
Wyjątkowe na mapie imprez kulturalnych Tarnowa wydarzenie – pisze nasza korespondentka, krakowska dziennikarka Katarzyna Cetera – a mam na myśli Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta, którego jedenasta już edycję mamy okazję przeżywać – uświetnił w ubiegłą sobotę Jakub Margosiak i jego Living Space Theatre. Przedstawienie, które zaprezentowano na scenie Centrum Sztuki Mościce zgromadziło niezbyt liczną publiczność, ale pokaz ten dowiódł, że pasja się sprawdza w każdych warunkach.

Living Space Theatre został założony w 2016 roku przez absolwentów Akademii Sztuk Teatralnej w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Jako nomadyczny teatr, realizujemy spektakle w różnych miejscach i z różnymi artystami. Jesteśmy skupieni na pracy z ciałem i wyobraźnią, które są dla nas skutecznymi narzędziami w procesie twórczym. Naszym głównym celem jest produkcja autorskich spektakli teatru tańca i teatru fizycznego, a także organizowanie warsztatów artystycznych, festiwali, czy wystaw – czytamy na stronie organizatora.

Od momentu powstania teatr współpracował z artystami i organizacjami z USA, Chin, Korei Płd., Japonii, Polski, Belgii, Holandii oraz Bułgarii, prezentował spektakle ale także organizował warsztaty taneczne. Living Space Theatre wziął między innymi udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, w Polskiej Sieci Tańca 2019, w Europejskiej Stolicy Kultury 2019 w Płowdiw, w XIV Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, w festiwalach: BaletOffFestiwal, Kontrapunkt, AgitAgueda, T’Danse – Danse et Technologie Festival, Busan International Performing Arts Festival i wielu innych.

Główne założenia zespołu uczestnicy Living Space Theatre formułują w następujących słowach: Jako ludzie żyjemy wszyscy w jednej, globalnej przestrzeni i powinnyśmy być za to życie odpowiedzialni. W naszych spektaklach chcemy mówić o ważnych sprawach społecznych, poruszać kwestie tolerancji i praw człowieka. Teatr pozwala ożywić przestrzeń pomiędzy ludźmi, dlatego pragniemy tworzyć rzeczywiste spotkanie aktorów z widownią. Naszymi działaniami ożywiamy różne przestrzenie, niekoniecznie teatralne. Według nas ciało jest żyjącą przestrzenią, dlatego umożliwiamy ciału ekspresję poprzez ruch i taniec. Living Space Theatre jest dla nas przestrzenią laboratoryjną, w której rozwijamy technikę pracy artystycznej oraz terapeutyczno-warsztatowej.

Założyciel zespołu, Jakub Margosiak – tarnowianin – to absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz wolny słuchacz na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu i doktorant w Szkole Filmowej w Łodzi. Był też stypendystą Fulbright Junior Research Award, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Tarnowa i Gminy Miasta Tarnów. Poprowadził warsztaty i wygłosił wykład podczas 35th International Theatre Institute World Congress w Segowii (Hiszpania), brał udział w International Summer Program w Nowym Jorku oraz w rezydencji artystycznej w ramach Festiwalu AgitAgueda w Portugalii.
Margosiak tworzył wiele własnych projektów, kilka z nich przedstawił w Tarnowie podczas Sceny Otwartej, na przykład spektakl teatru tańca KAJ DZIAS czy PRYWATA KONCEPTUALNA – ta choreografia zdobyła Nagrodę Główną i Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta w konkursie Make Move. Bernadetta Cich, kuratorka kreatywna Sceny Otwartej nazwała Jakuba Margosiaka dzieckiem tego festiwalu.

Podczas tegorocznej edycji Sceny Otwartej zobaczyliśmy choreografię Living Space Theatre zatytułowaną KARALUCHY – spektakl inspirowany inspirowany dramatem Stanisława Ignacego Witkiewicza pod tym samym tytułem. KARALUCHY to pierwszy tekst napisany przez małego Stasia Witkiewicza, który jest zwyczajnie zabawą słowną dziecka, z jej wieloma językowymi niedociągnięciami i logicznymi przeskokami – co czyni ten tekst jeszcze ciekawszym otwierając przestrzeń dla wyobraźni i eksploracji ruchowej. Podobnie spektakl jest zabawą formalną, w której łączą się różne konwencje od sennego thrillera, teatru tańca do stand-upu – czytamy w zapowiedzi przedstawienia. W Tarnowie odbyła się właściwie premiera tego spektaklu.

Przedstawienie stanowi manifest teatralny czwórki wykonawców i wykonawczyń, którzy na scenie dzielą się swoimi lękami i potrzebują odwagi superbohaterów, żeby się im przeciwstawić.
Zbliża się szare.
Sztywność w nogach, ścisk głowy
ogólny paraliż ciała.
To stan, który towarzyszy nam coraz częściej.
Czujemy zagrożenie.
Ludzie boją się ludzi.
Rzeczywistość jest coraz bardziej koszmarna.
Nie wiemy, czy ucieczka jest możliwa.
Jedyną szansą by uwolnić się od tego uczucia jest przeciwstawienie mu się. Namierzenie go, skonfrontowanie się z nim i oswojenie.

XI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta potrwa w Tarnowie do 23 października.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy (Przemysław Sroka)