
To sztandarowe przesłanie zbliżającego się XXVII Festiwalu Komedii Talia, który odbędzie się w dniach 22 września a 1 października w Teatrze im. Ludwika Solskiego, aliści nie tylko…
Jak można było się dowiedzieć podczas wczorajszej konferencji prasowej, w festiwalowym menu znajdzie się osiem spektakli, wernisaż wystawy i koncert. Spodziewamy się dużego zainteresowania wszystkimi wydarzeniami. Szacujemy, że ponad cztery tysiące osób weźmie udział w przygotowanych wydarzeniach – mówi Rafał Balawejder, dyrektor tarnowskiej sceny. Dodajemy w tym roku wydarzenia plenerowe będące swojego rodzaju prologiem festiwalu: włoską grupę akrobatyczną eVenti Verticali oraz Teatr AKT. Chcemy by mieszkańcy bez ograniczeń korzystali ze spotkań z artystami jeszcze w wakacje.Pierwsze z nich już 18 sierpnia. Oby tylko festiwalowy budżet szacowany na 450 tysięcy złotych został dobrze wykorzystany, czego organizatorom tegorocznych teatralnych Dionizji szczerze, pomimo, że nas programowo tam nie zapraszają – życzymy.

Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie tradycyjnie już zaprosi widzów na swoją premierę, przygotowywaną specjalnie z myślą o festiwalu. Dwukrotne pokazy „Kolacji dla głupca” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego otworzą festiwal 22 września. Potem, w kolejne dni, wystąpią teatry z Katowic, Krakowa, Warszawy, Lublina i Torunia.
Z okazji trwającego roku Aleksandra Fredry zostanie także zaprezentowane czytanie sceniczne „Ciotuni” z udziałem Anny Polony, pod opieką artystyczną Józefa Opalskiego. Nie zabraknie koncertu, tym razem zaprezentuje się Katarzyna Groniec z zespołem. Wszystkich artystów będzie można oglądać na scenie teatru przy Mickiewicza 4 oraz w Centrum Sztuki Mościce.

Przedstawienia konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury w składzie: Kamila Łapicka (dziennikarka), Bogdan Tosza (reżyser), Maciej Wojtyszko (autor, reżyser). Dwaj ostatni jurorzy to dobrze znani i rozpoznawani twórcy, reżyserujący przed laty na deskach Solskiego. Jury przyzna nagrodę Grand Prix oraz nagrodę finansową w wysokości 15 tys. złotych dla najlepszego spektaklu. Obok tego zostaną przyznane nagrody dla twórców: reżyserów, aktorów, scenografów. Głosować będzie mogła także publiczność.
Galę finałową i ogłoszenie laureatów poprzedzi spotkanie z legendami polskiego filmu i teatru. Daniela Olbrychskiego i Tomasza Karolaka zobaczyć będzie można w „Niespodziewanym powrocie”. I właśnie to przedstawienie cieszy się największym zainteresowaniem, a bilety zniknęły w kilka dni po rozpoczęciu sprzedaży. Plakat do festiwalu nawiązywać będzie do maszkaronów z tarnowskiego ratusza, a przygotowuje go światowej sławy tarnowski artysta Piotr Barszczowski.

Na dwa spektakle konkursowe teatr przygotował specjalną, promocyjną cenę biletów. Ich sprzedaż rusza w czwartek, 10 sierpnia o godzinie 9.00. Promocja dotyczyć będzie spektaklu „Weltmajstry”, o godz. 17.00 oraz „Prawda”, o godz. 17.00. Na oba spektakle obowiązuje cena biletu 27 zł od osoby, przy czym jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety. Przy zakupie należy podać kod rabatowy:
kod rabatowy: Katowice – dla spektaklu „Weltmajstry”
kod rabatowy: Lublin – dla spektaklu „Prawda”.
Liczba promocyjnych biletów jest ograniczona, a kupować można je online oraz w kasie teatru.

Zanim jednak rozpocznie się festiwal, tarnowski teatr zaprasza do udziału w swoistym prologu czyli szeregu bezpłatnych imprez plenerowych, z których część przygotowana została także z myślą o dzieciach. – Spodziewamy się dużego zainteresowania wszystkimi wydarzeniami. Szacujemy, że ponad cztery tysiące osób weźmie udział w przygotowanych wydarzeniach – mówi Rafał Balawejder, dyrektor teatru. – Dodajemy w tym roku wydarzenia plenerowe będące swojego rodzaju prologiem festiwalu: włoską grupę akrobatyczną eVenti Verticali oraz Teatr AKT. Chcemy by mieszkańcy bez ograniczeń korzystali ze spotkań z artystami jeszcze w wakacje.

Program Festiwalu:
22.09, godz. 17.00 i 20.30 Inauguracja Festiwalu Francis Veber „Kolacja dla głupca” reżyseria Tadeusz Łomnicki – Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Duża Scena.
23.09, godz. 17.00 i 20.00 Zbigniew Rokita “Weltmajstry” reżyseria Robert Talarczyk – Teatr Korez w Katowicach, Duża Scena.
24.09, godz. 17.00 i 20.00 Franciszek Bohomolec “Pijacy” scenariusz i reżyseria Artur W. Baron – Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Duża Scena.
25.09, godz. 19.00 Ronald Harwood “Kwartet” reżyseria Wojciech Adamczyk – Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, Centrum Sztuki Mościce.
27.09, godz. 17.00 i 20.00 Florian Zeller “Prawda” reżyseria i opracowanie muzyczne Paweł Aigner – Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Duża Scena.
29.09, godz. 16.30 i 20.00 Lars Albaum, Dietmar Jacobs „Cud” reżyseria i opracowanie muzyczne Grzegorz Wiśniewski – Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Duża Scena.
26.09, godz. 18.00 Aleksander Fredro „Ciotunia” czytanie sceniczne, reżyseria Józef Opalski, Duża Scena.
30.09, godz. 18.00 Koncert Katarzyny Groniec „Konstelacje”, Duża Scena.
01.10, godz. 17.00 Finał Festiwalu Serge Kribus „Niespodziewany powrót”, Duża Scena.

Wydarzenia bezpłatne:
18.08.2023, godz. 20.00 „A ja na to jak na lato na BIS”, koncert Solski Chór, Miejsce: Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim, TARNOC.
19.08.2023, godz. 20.30 „Rezerwat”, reż. Łukasz Palkowski. Miejsce: Ogród Sensoryczny w Parku Strzeleckim, TARNOC.
25.08.2023, godz. 20.30 „In Blue”, Teatr Akt z Warszawy. Dziedziniec przed pływalnią Akademii Tarnowskiej. TARNOC.
26.08.2023, godz. 21.00 „Cubo”, eVenti Verticali z Włoch. Miejsce: Parking, Centrum Wypoczynku i Rekreacji Kantoria. TARNOC.
27.08.2023, godz. 16.00 spektakl „Jaś i Małgosia”, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Miejsce: Amfiteatr Letni. TARNOC.
27.08.2023, godz.20.30 „Sonic. Szybki jak błyskawica”, reż. Jeff Fowler. Miejsce: Zakątek Spycimira, ul. Wałowa 25. TARNOC.
01.09.2023, godz. 20.30 „Papusza” reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze. Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. TARNOC.
02.09.2023, godz. 19.00 „Film o pszczołach” reż. Steve Hickner, Simon J. Smith. Miejsce: Scena na dachu w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, TARNOC.
02.09.2023, godz. 20.30 „Serce Serduszko” reż. Jan Jakub Kolski. Miejsce: Scena na dachu w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. TARNOC.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka