
czyli
czwarta odsłona autorskiego kabaretu Jerzego Pala.
… Piosenki czar, humoru łyk
Dekoltów blask, owacji czas
Wszystko pod okiem Kraka anioła
Pod wygwieżdżonym niebem Tarnowa…
Za nami kolejna premiera Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, jaką dano tam w sobotni wieczór 18 listopada na Dużej Scenie. To już czwarty spektakl kabaretowy przygotowany przez aktorów związanych z Tarnowskim Kabaretem Literackim NaTenCzas, czyli Zinaidę Zagner, Monikę Wentę, Jerzego Pala, Kamila Urbana oraz akompaniatora i autora aranżacji muzycznych, Piotra Niedojadło.

W spektaklu pt. „Nie ma jak… Osiecka” wyreżyserowanym przez twórcę i nie kwestionowanego lidera tej sceny cenionego aktora Jerzego Pala wybrzmiewają teksty Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego wraz z piosenkami z muzyką Jerzego Wasowskiego, Ryszarda Sielickiego, Marka Sarta, Wojciecha Solarza, Jerzego Satanowskiego, Adama Sławińskiego, Jerzego Derfla, Panajota Bonadżijewa, Macieja Małeckiego, Andrzeja Zielińskiego, Jerzego Matuszkiewicza i Seweryna Krajewskiego. Lekka, acz bardzo profesjonalna, kabaretowa forma tego przedstawienia jest nawiązaniem do magicznych czasów słynnego krakowskiego Kabaretu ZIELONY BALONIK. To idealna propozycja na długie listopadowe wieczory, będąca także artystyczną odpowiedzią na wszechobecną, świadomie lansowaną przez polityczne elyty antykulturę.

W roku 1905 August Kisielewski wraz z grupą przyjaciół-artystów założył w kawiarni przybyłego ze Lwowa Apolinarego Jana Michalika, pierwszy w Polsce Kabaret – ZIELONY BALONIK, poddający krytyce dziwactwa mieszczańskiego Krakowa. Kawiarnia bardzo szybko stała się miejscem spotkań artystów, literatów, dziennikarzy i całej krakowskiej cyganerii.
Otwarcie Zielonego Balonika nastąpiło w dniu 7 października 1905 roku. Jako kabaret artystów był on instytucją o charakterze elitarnym. Od pierwszego spotkania w cukierni Michalika przy ulicy Floriańskiej dbano pieczołowicie, aby Zielony Balonik nie był dostępny dla wszystkich. Taką elitarność zapewniały zaproszenia. „…Jeśli gość nie wykazywał zachwytu w trakcie kabaretowego spotkania – nie zapraszano go już więcej…..” .Wskutek tych zabiegów bywalcy Zielonego Balonika stanowili elitarną, niewielką, zamkniętą grupę o nie zmieniającym się składzie.

Aktorzy Tarnowskiego Kabaretu Literackiego NaTenCzas pragną, by również mieszkańcy Tarnowa poznali klimat tamtych niezwykłych czasów, których symbolem niezmiennie pozostaje zaczarowana dorożka mistrza K. Głczyńskiego.
„Zabawimy się w elitę artystyczną miasta i udowodnijmy, że te ponadczasowe teksty się nie zestarzały i nadal brzmią aktualnie. Nasz spektakl jest zaproszeniem do radosnego spędzenia czasu przy jednoczesnym obcowaniu z tekstami i muzyką znakomitych artystów, które obrazują przeżycia dwóch pokoleń – Polaków pamiętających czasy PRL i Młodych. Ich pierwsze miłości, zakładanie rodziny, małą stabilizację, zderzenie się z rzeczywistością PRL, pierwsze bunty, błądzenie, szukanie drogi aż po nadzieję.”

– Kiedyś będąc w Tarnowie szłam koło księgarni i patrzę, że jest nowy wybór wierszy i tekstów Młynarskiego. Wpadłam do księgarni, kupiłam ten tomik, otworzyłam na chybił trafił i tam się znalazł tekst, który jest też w tym kabarecie, tekst, który do tej pory nie był nigdy śpiewany tylko mówiony. Ostatnio został zaśpiewany został na wręczaniu nagrody Nike. Tekst brzmi: „Maleńkie słowo przyzwoitość” – mówiła Zinaida Zagner.
– Ja tworzę piosenkę tak jak tworzę rolę. To jest monolog wewnętrzny, to jest stworzenie postaci, to jest tego stworzenie tego co jest dookoła postaci. Wtedy wychodzę i śpiewam – wyjaśnia Monika Wenta.

– Wymaga to również korepetycji u naszego kierownika muzycznego Piotra Niedojadły, który z nami spędza dodatkowe godziny, nagrywa nam podkłady i uczy nas tego cierpliwie – dodaje Kamil Urban.

Aktor i reżyser Jerzy Pal (ur. 28 maja 1962 w Krakowie) to absolwent Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1984). W 1999 roku ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, a w 2002 roku Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (zarządzanie w kulturze). Pracował jako aktor w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Satyry “Maszkaron” w Krakowie. W latach 1989-90 przebywał w USA, gdzie występował na scenie Wooden Galery Jerzego Kenara w Chicago (grał m.in. w spektaklu “Audiencja” Vaclava Havla).

Po powrocie do Polski pracował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi i w Teatrze Ludowym w Krakowie. Występował w serialach telewizyjnych (“M jak miłość”, ‘Na Wspólnej”, “Psie serce”, “Pensjonat pod Różą”, “Plebania”, “Kryminalni”, “Faceci do wzięcia”), w filmach fabularnych (“Sztuczki”, “U Pana Boga w ogródku”, “Księstwo”).
W latach 2007-2009 był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Szczawnicy. Od 2009 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia na rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek[. W 2014 roku został wybrany sekretarzem tarnowskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich.

W swoim dorobku ma zarówno role w sztukach klasycznych (m.in.”Romeo i Julia”, “Świętoszek”, “Trzy siostry”, “Gałązka rozmarynu”, jak i współczesnych (m.in. ‘Audiencja”, “Spróbujmy jeszcze raz”, ‘Hemar”, ‘Teatrzyk Zielona Gęś”, “Sceny z Gombrowicza”). Stworzył wiele charakterystycznych ról, komediowych i kabaretowych na deskach teatralnych całej Polski.
Wielokrotnie doceniany i nagradzany na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach, m.in. na ostatnim Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie.

Na podstawie materiałów tarnowskiego teatru.
Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle