
czyli
spektakl, którego miało nie być…
Wczoraj, 13 czerwca o godz. 17:00, odbyła się druga prapremiera młodzieżowa spektaklu „Lekkość”, po której widzowie mieli okazję spotkać się z jego autorem i reżyserem – Wiktorem Stypą. Poprzedziła ją pierwsza prapremiera 11 czerwca godz.19.00 i pokaz premierowy 10 czerwca godz. 20.00. Wszystkie te zdarzenia miały miejsce na małej scenie tarnowskiego teatru gromadząc komplety widzów. Kim jest współczesny młody człowiek? Z czym się mierzy? Czym jest młodość? Jak podejmować życiowe decyzje, kiedy jest tak dużo możliwych dróg, a w głowie huczy głośnik? Te pytania stawia sobie niejeden młody człowiek i bohaterka najnowszej premiery tarnowskiego teatru. W spektaklu występują: Karolina Fortuna, Angelika Smyrgała, Kamil Urban, Przemysław Płaczek. To ostatnia premiera kończącego się sezonu artystycznego w naszym teatrze, której z braku pieniędzy po prostu mogło nie być…

Najnowszy spektakl tarnowskiego teatru, „Lekkość” autorstwa i w reżyserii Wiktora Stypy, to szereg pytań, jakie stawia sobie młody człowiek. Przedstawienie naświetla z różnych stron fragmenty z życia Dominiki Mazur, siedemnastoletniej dziewczyny z Tarnowa, starającej się odnaleźć harmonię i określić kierunek działania. Musi się zmagać z otaczającą ją rzeczywistością, konwenansami, oczekiwaniami rodziny i czekającą za rogiem odpowiedzialnością. Ale co się stanie, gdy nadmiar odbierze jej klarowność myślenia? Czy ucieczka jest dobrym rozwiązaniem? I czy historia fikcyjnej postaci Dominiki jest całkowicie zmyślona?

– Wiek nastoletni to czas, kiedy wszyscy pytają kim chcesz być, a młody człowiek przeżywa właśnie burzę hormonów, ma tysiące pomysłów na ten temat, ma dziś dostęp do nieograniczonej ilości informacji. Młody człowiek wchodzący w dorosłość pływa po morzu nieskończonych możliwości i nie wiadomo jak się w tym odnaleźć. Zaczęliśmy jakiś czas temu pracę z tekstem, a po rozmowach i warsztatach z młodymi ludźmi okazało się, że rodzą się nowe tematy, że nasz okres wchodzenia w dorosłość był inny, że są obszary,z którymi w ogóle nie mieliśmy wówczas styczności, jak Internet czy sztuczna inteligencja – mówi Wiktor Stypa.

Jak jednogłośnie zauważają twórcy spektaklu oraz młodzież z grupy „Szklana maska” uczestnicząca w próbach, warto aby na spektakl przyszli nie tylko młodzi, ale także wybrali się na niego międzypokoleniowo rodzice z dziećmi czy dziadkowie. – Spektakl skłania do zastanowienia się nad swoim byciem rodzicem, byciem w relacji – podkreśla Andrzej Skowron, dramaturg.
A wszystko zaczęło się 30 kwietnia o godzinie 17 na dużej scenie Teatru im. Ludwika Solskiego, kiedy to odbył się niezwykły koncert „Przyjaciele dla teatru”. Wśród zaproszonych gości pojawili się znakomici lokalni artyści, jak i znane nazwiska z ogólnopolskiej sceny muzycznej, m.in. Renata Przemyk, KSU Paweł Tylko, czy AnVision. Dochody z koncertu oraz licytacji pomogły stworzyć czerwcową premierę dla młodzieży „Lekkośći”.

„Przyjaciele dla Teatru” to wydarzenie, które zrodziło się w głowach Katarzyny Tulik i Artura Gawle, znanego i cenionego tarnowskiego fotografika, zainspirowanych wcześniejszym koncertem „Aniołki Solskiego dla Teatru”. Zorganizowali grupę wyjątkowych wykonawców, muzyków, którzy zagrali na scenie Solskiego bez honoraryjne (!).

Podobną inicjatywą były również przedpremierowe licytacje, wspierające produkcję spektaklu „Lekkość”, m.in. obrazów Elżbiety i Witolda Pazerów, Kazimierza Kuklewicza, Jerzego Ruszela, Grzegorza Wójcika, Elżbiety Remian i Michała Poręby. Wśród ofiarowanych przedmiotów znalazły się również gadżety dla fanów żużla, od Janusza Kołodzieja i Bartłomieja Kowalskiego.

I jeszcze jedno. Słów kilka o niewidocznym rewersem spektaklu jakim są plakaty. Pozornie oddzielone, i często niezwiązane z tematem spektaklu, bardzo często są powodem, dla którego w ogóle wybieram się do teatru albo kina. Ich styl pomaga mi spektakl zrozumieć i spojrzeć na niego w zupełnie inny sposób.
– Tworząc spektakl oparty o historię osoby młodej, poszukującej swojego miejsca w szalonej rzeczywistości, uznaliśmy – mówią jego organizatorzy, że fantastycznie byłoby gdyby plakat zaprojektowali młodzi ludzie właśnie, dodając swoje spojrzenie na temat, który przedstawimy.
Spośród kilkudziesięciu prac stworzonych przez 12 twórców został wybrany projekt plakatu Izy Wielgus nawiązujący do słów zaproponowanych przez twórców spektaklu m.in.: świnka morska, pudełko, pamiętnik czy wyjście z domu.
Idealnie wstrzeliła się ze swoją brudnopisową kreską w pomysły inscenizacyjne, nawiązujące do polskiej szkoły plakatu, której estetyka towarzyszyła nam – o czym nie wiedziała autorka – w pierwszych rozmowach dotyczących koncepcji. Dodatkowo autorka plakatu pracowała z nami od samego początku, więc dobrze poznała emocje towarzyszące procesowi powstania tej prapremiery – mówi Wiktor Stypa, reżyser i autor tekstu sztuki.
Wszystkich twórców zaprosiliśmy na nasze, aby mogli skonfrontować swoje wyobrażenie tematu z tym przedstawionym przez reżysera i aktorów.

Spektakl „Lekkość” jest częścią projektu TARNOC, będącego częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie finansowane jest ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Tomasz Schenk

Autor sztuki, reżyser – Wiktor Stypa
Dramaturgia – Andrzej Skowron
Scenografia – Weronika Filipek
Muzyka – Michał Lazar
Multimedia – Dawid Kozłowski
Choreografia – David Tas
Reżyseria światła – Anna Siek
Asystentka reżysera, inspicjent, sufler – Izabella Wielgus
Spektakl dla widzów od 15 roku życia.
W spektaklu są używane wulgaryzmy oraz migające światła.