
czyli
teatr, jakiego nie zobaczycie nigdzie…
Przygotowywane od jesieni przez Teatr Nie Teraz w Ośrodku Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej okazały się być w zgodnej opinii miejscowego środowiska prawdziwym wydarzeniem. Odbiły się także szerokim echem w lokalnych mediach i na długo pozostaną tematem codziennych rozmów. Wymyślone i profesjonalnie zrealizowane przez twórcę i dyrektora Teatru Nie Teraz Tomasza A. Żaka, który jest również autorem scenariusza i oprawy plastycznej okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, znakomicie pogłębiając integrację mieszkańców i wyzwalając lokalny patriotyzm nielicznej społeczności Rudy Kameralnej.

Od początku zaskakując zawodowego reżysera teatralnego, jakim jest doświadczony twórca i realizator dziesiątków przedstawień i innych około teatralnych wydarzeń dyr. TNT A. Żak – niekonwencjonalnymi pomysłami inscenizacyjnymi, propozycjami kostiumów i rekwizytów, w pełni czując się gospodarzami tego oryginalnego jasełkowego projektu.

Po kilkunastu próbach, których niełatwy do „ogarnięcia” grafik – wszak większość kilkunastoosobowego zespołu pracuje zawodowo mając także inne zajętości i mogła spotykać się tylko wieczorami – udawało się w pełni zrealizować, nadszedł dzień 28 grudnia, kiedy to miała miejsce pierwsza odsłona Jasełek.

A poprzedził tę niezwykłą premierę widowiskowy przejazd barwnej i rozśpiewanej kilkunastoosobowej grupy kolędniczej dwoma wozami konnymi do położonego w odległości kilku kilometrów od OPA w Rudzie agroturystycznego gospodarstwa pana Andrzeja Lupy (Dom Agroturystczny „Pod Lupą”). Tam, w stodole pomysłowo przysposobionej na miejsce wszelkiego rodzaju posiadów i biesiad, odbyła się właściwa prezentacja „Jasełek”. Była szopka i pasterze, był Herod i diabeł, była Śmierć, Turoń i Gwiazda, była muzyka i śpiew.

Oprócz odwiedzin w dziesiątkach prywatnych domostw, gdzie prezentowano skróconą wersję „Jasełek”, na przełomie roku miało miejsce około dziesięciu pokazów tego pełnowymiarowego widowiska, m.in. w kościele OO. Franciszkanów w Zakliczynie, w kościele OO. Dominikanów na Jamnej czy w świetlicy w Wesołowie, no i oczywiście, o czym już wspomnieliśmy, w OPA TNT i to przy nadkomplecie widzów. Padł tam swoisty rekord frekwencyjny – na widowni zasiadło około 80 widzów!

W widowisko jasełkowym wystąpili – z Rudy Kameralnej: Małgorzata Garbacz jako Narrator; Małgorzata Płonka – jako Diabeł; Aneta Winiarska – jako Śmierć; Robert Ogórek jako Herod oraz jako Pastuszkowie – Iwona Padoł, Renata Garbacz, Mariola Pichnar, Grzeborz Fulara oraz Dominik Pichnar jako Turoń i Mariusz Fotij jako Gwiazdor. Z Wesołowa: Monika Pajor jako Pastuszek oraz jej córka Milena także jako Pastuszek. Działaniom scenicznym towarzyszyli muzycy: Filip Krupa z Filipowic (akordeon) i Jan Jawelski z Charzewic (trąbka).

Może warto dodać jeszcze, że w ramach tradycyjnej kolędowej zbiórki „do kapelusza”, uczestnicy tego przedsięwzięcia postanowili część zebranych datków przeznaczyć na budowę kapliczki w Rudzie Kameralnej (na wprost drogi wjazdowej do OPA TNT). Ma to być kapliczka dedykowana Matce Bożej Gietrzwałdzkiej, której 150 rocznicę objawień będziemy obchodzili w roku 2027 (jedynych objawień maryjnych w naszym kraju i jednych z dwunastu na świecie uznanych przez Kościół).

Zacytujmy tutaj ważną wypowiedź jednej z ważnych aktorek tego wydarzenia, czyli pani Małgorzaty Płonki, od grudnia nowej sołtys Rudy Kameralnej:
Teatrowi Nie Teraz w imieniu wszystkich biorących udział w Jasełkach serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i ogrom pracy włożony w to, aby spektakl wypadł świetnie. A moim skromnym zdaniem my jako „kolędnicy”, myślę, że daliśmy radę i przedstawienie się podobało widzom. Czekamy na kolejne propozycje.
Spektakularnym sukcesem okazał się pokaz naszych Jasełek w Święto Trzech Króli w klasztorze OO Franciszkanów w Zakliczynie tuż po mszy świętej o godz. 12, gromadząc tłum aktywnych widzów – kolędników, śpiewających wspólnie znane i popularne kolędy.
Istotę naszej pracy nad „Jasełkami” doskonale podsumował Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn, Dawid Chrobak, kiedy w dzień Święta Trzech Króli, po pokazie „Jasełek” w Ośrodku Praktyk Artystycznych gorąco dziękował artystom-kolędnikom i Teatrowi Nie Teraz „za piękny spektakl odwołujący się do polskich tradycji i kształtujący ducha prawdziwego patriotyzmu”.

Zaś niewiele później, tego samego dnia około godz. 15 miała miejsce oficjalna premiera „Jasełek” w naszym Ośrodku w Rudzie Kameralnej, na którą zjechał się prawdziwy tłum widzów, głównie mieszkańców Rudy ale też i wielu znakomitych gości, m.in. Dawid Chrobak – burmistrz Zakliczyna, Irena Kusion – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego, Zygmunt Olchawa – radny Miasta i Gminy Zakliczyn.

Od wielu lat, w pracy mojej i Teatru Nie Teraz – pisał w życzeniowym przesłaniu skierowanym do teatralnych przyjaciół nasz lider T. A. Żak , staramy się szukać jutra w kulturze ludowej, rozumianej jako sztuka tworzona przez ludzi dla ludzi, jako sztuka tworzona po ludzku. Teraz, w czas Bożego Narodzenia takim przejawem kreatywnego odwoływania się do dobra są jakże polscy kolędnicy, są widowiska jasełkowe. W ich odwiecznej formule zło zawsze jest ukarane, a dobro zawsze zwycięża; ciemność umyka i wstaje piękny słoneczny dzień z widokiem na ośnieżone szczyty gór, z których przecież już bardzo blisko do prawdziwego Nieba.
Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Stanisław Kusiak