
czyli
zmieniać na lepszy, Boży po prostu.
Ten cytat z Tomasza A. Żaka, znanego reżysera i cenionego publicysty, chyba najlepiej oddaje, to co działo się w ostatni czwartek 27 marca w Ośrodku Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej, działającego w strukturach organizacyjnych Zakliczyńskiego Centrum Kultury, gdzie swoją stałą siedzibę ma rozpoznawalny w całej Polsce Teatr Nie Teraz, którego twórcą i dyrektorem jest właśnie T. A. Żak. To tam miało miejsce, jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń obchodzącego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Teatru. Otóż tego dnia, z inicjatywy dwóch dyrektorów: T. Żaka z TNT i K. Dudzika ZCK odbyło się w Rudzie prekursorskie w skali kraju spotkanie OPA DROM – pierwsze z projektowanego cyklu spotkań w formule „think-tank”, poświęconych kulturze, a przede wszystkim sztuce. Oto szczegóły:

Nasz „zbiornik myśli” – bo tak definiują i rozszyfrowują ten intrygujący projekt jego twórcy , to nic innego jak debata publiczna, której celem w tym przypadku jest m.in. ukazanie strategicznej roli sztuki w kreowaniu podmiotowości i tożsamości lokalnej oraz narodowej. Natomiast nazwa własna tej unikalnej inicjatywy, choć brzmi tajemniczo jest prosta: OPA to oczywiście Ośrodek Praktyk Artystycznych, a DRON to akronim, za którym kryją się następujące słowa-pojęcia: Duma – Rozum – Odpowiedzialność – Niepodległość.

I to był główny temat „wieczornych rozmów Polaków” tego dnia w Rudzie z gościem specjalnym tego znakomitego panelu, człowiekiem legendą – Janem Łopuszańskim politykiem i prawnikiem, nauczycielem akademickim i pisarzem. Nasz gość, były poseł na Sejm RP X, III i IV kadencji oraz kandydat na prezydenta w wyborach w roku 2000, najpierw wygłosił ciekawy wykład precyzyjnie definiujący znaną triadę BÓG – HONOR – OJCZYZNA, której podstawę stanowić winno szeroko pojęte prawo i sprawiedliwość (nie mylić ze znaną partią) oparte na prawdzie i dekalogu, wierze i sumieniu.

Po tym poruszającym wystąpieniu miała miejsce burzliwa i twórca dyskusja licznie zgromadzonych gości, których na to elitarne spotkanie obowiązywały specjalne zaproszenia. Była rozmowa o książkach profesora i kolejka po autografy. Przeniosła się ona później z kameralnego parteru gdzie mieści się nasza scena na artystyczne poddasze, na którym rolę gospodarzy pełniły… krasnoludki!. Kto nie był niech żałuje.

Aliści samo spotkanie naszym gościem specjalnym nie mogło się odbyć bez artystycznych asocjacji aktorów Teatru Nie Teraz, tym bardziej w Dniu Teatru. Tutaj prym wiedli nasi wytrawni, mocno utalentowani wodzireje, w osobach Tomasza A. Żaka i Kazimierza Dudzika. Towarzyszyli im niezawodni i jak zwykle świetnie dysponowani: aktor Andrzej Król i bard Marcin Guzik.

Szczególnie znany z wielu rozlicznych zajętości i talentów twórca TNT dał prawdziwy popis swoich aktorsko-wokalnych umiejętności, wcielając się w postać Odrażającego draba, brawurowo wykonując znany utwór z kultowego Kabaretu Starszych Panów pióra J. Stępowskiego i J. Przybory.

Kreowanemu przez niego Człowiekowi z lasu z powodzeniem dorównywali A. Król i M. Guzik, tworząc kabaretowy chórek – band rewelersów. Ten ostatni wykonał jeszcze dwa swoje znane utwory „Jadę prosto” i „Obywatel pyta”. Całość to był bardzo udany, jak mawia młodzież, wykon – zważywszy, że rzecz pokazano a vista, bez jakiejkolwiek próby. Nawet scenariusz autorstwa T. A. Żaka był jeno ogólnym zapisem, bo do końca nie było wiadomo kto go ostatecznie wykona… No był jeszcze poetycki debiut – wiersz napisany i wykonany przez A. Króla z okazji Dnia Teatru o poetach podglądających świat przez dziurkę od klucza, spuentowany konkluzją, że wszyscy gramy w teatrze Pana Boga.

Ale prawdziwą wisienką na tym świątecznym z racji obchodzonego właśnie Dnia Teatru torcie był występ młodziutkiej Karoliny Sanek, uczennicy I klasy Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, której bardzo dobrze przyjęty występ, był debiutem na prawdziwej scenie teatralnej. Ta utalentowana nastolatka zaskoczyła wszystkich znakomitą, mroczną by nie rzec gotycką (modny wśród młodzieży format muzyczny) interpretacją piosenki – i to po angielsku, ze znanego musicalu Jekyll & Hyde:
Już koniec czuję to w środku i nikt nie będzie o tym wiedział, Nikt nie musi znać smutnej opowieści o Edwardzie Hyde i tych którzy umarli.

Karolina to wokalne odkrycie naszego A. Króla, który wypatrzył ją na I Powiatowym Festiwalu Młodych Talentów – Gromnik 2025, który odbywał się 20 marca, gdzie zdobyła II miejsce.
Gwoli dziennikarskiej rzetelności trzeba odnotować jeszcze jeden sukces naszej młodzieży – kolega szkolny Karoliny, Adam Gaura otrzymał w tym samym konkursie wyróżnienie. Prywatnie, to syn naszej aktorki i kierowniczki OPA Haliny Machel.

A potem był, jak na Dzień Teatru przystało, wielki finał – niespodzianka. Otóż jako jedyny teatr w Polsce postanowiliśmy nagradzać osoby szczególnie zasłużone dla Teatru Nie Teraz – statuetką rzeźby Pegaza z husarskimi skrzydłami. Specjalnie dla nas zaprojektował ją i wykonał nasz „etatowy” scenograf i oddany przyjaciel – Jerzy Duda, artysta plastyk, wybitny rzeźbiarz, prawdziwy Polak.

Jako pierwsi otrzymali je: nasz gość specjalny Jan Łopuszański i dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik. Obaj w pełni zasłużyli na te gratyfikacje. Obaj nie wymagają specjalnych rekomendacji. Obaj są znani i doceniani w swoich środowiskach, a w przypadku posła Łopuszańskiego mamy do czynienia z postacią historyczną.

Pegazy Husarza wraz okolicznościowymi, starannie ręcznie wykaligrafowanymi na czerpanym papierze dyplomami, wręczali Aleksandra Żak – prezes Stowarzyszenia TNT wraz z Tomaszem A. Żakiem – dyrektorem TNT przy współpracy burmistrza Zakliczyna – Dawida Chrobaka, szczególnie przy odczytywaniu ich treści.
Ps. Potwierdza to wszystko swoim wpisem na fejsbukowym profilu znacząca osobowość zakliczyńskiej społeczności Irena Kusion, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego i dyrektor zespołu szkół ZSPiP w Filipowicach.

To była prawdziwa uczta dla duszy i serca. Polityk kto to? Gość specjalny Jan Łopuszański. Wspaniały wykład – świadomość polityki, polityka, trwanie w prawdzie, dźwiganie Krzyża Odpowiedzialności. Dziękuję. Dziękuję Panu Burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi, Panu Dyrektorowi ZCK Zakliczyn Kazimierzowi Dudzikowi , Panu Dyrektorowi Teatru Nie Teraz Tomaszowi Żakowi za decyzję utworzenia tego wyjątkowego centrum kultury w Rudzie Kameralnej.
Tekst – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Halina Machel