
Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i wieloletni Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz został mianowany biskupem polowym Wojska Polskiego. Decyzję Ojca Świętego ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nowy biskup polowy Wojska Polskiego ma 59 lat. Biskupem jest od ponad 14 lat, z czego ponad 10 pełni funkcję Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Od września 2014 roku jego biuro działa przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. W czasie swojej posługi bp Wiesław Lechowicz podejmował wiele inicjatyw na rzecz Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Regularnie odwiedzał ośrodki polonijne i współpracował z organizacjami polonijnymi. Jest też inicjatorem międzynarodowych Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych. Jego dewizą biskupią są słowa: „In finem diligere” (Do końca umiłować).
Poprzednikiem bp. Wiesława Lechowicza na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego był bp Józef Guzdek, który 16 lipca 2021 roku został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim.

Ks. dr Wiesław Lechowicz urodził 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1981 roku ukończył szkołę średnią (I LO w Tarnowie) i po złożeniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1987 roku z rąk Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza.
Po święceniach pracował jako wikariusz przez 4 lata w Krościenku nad Dunajcem, a następnie przez 1 rok w parafii św. Jadwigi w Dębicy. Po zwolnieniu z obowiązków w macierzystej diecezji w 1992 roku został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej w Ateneo Romano della Santa Croce. Po powrocie ze studiów pracował jeden rok w parafii św. Mikołaja w Bochni a następnie w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1997 r. zostały mu powierzone wykłady z homiletyki a potem także z teologii pastoralnej w Wydziale Teologicznym w Tarnowie. W roku 1998 został mianowany kapelanem Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca, a po zwolnieniu z tej funkcji we wrześniu 1999 roku objął obowiązki prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W dniu 24 lutego 2004 roku Biskup Tarnowski powierzył Mu obowiązki rektora tegoż Seminarium. W trakcie swoich obowiązków w Seminarium podjął studia z prawa kanonicznego w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które sfinalizował w 2002 r. obroną pracy licencjackiej pt.: Kanoniczna organizacja stałej formacji duchowieństwa w diecezji tarnowskiej w latach 1917-2000. Studium porównawcze kościelnego prawa powszechnego, ogólnopolskiego i tarnowskiego – diecezjalnego.

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dra Wiesława Lechowicza – rektora Seminarium Duchownego w Tarnowie – biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając Mu stolicę tytularną Lambiridi (Algieria). Ks. Wiesław Lechowicz jest dziewiątym biskupem pomocniczym w historii diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął w dniu 16 lutego 2008 r. w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z rąk Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca.
Oprócz obowiązków powierzonych w macierzystej diecezji podejmował pracę w ramach Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego w latach od 2001/2002 do 2006/2007. W dowód uznania za gorliwą pracę, na wszystkich odcinkach, które były mu powierzane Ojciec Święty Benedykt XVI nadał mu godność kapelana Jego Świątobliwości.

Podczas 256. zebrania plenarnego KEP w Przemyślu, został wybrany przez biskupów na Delegata Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
– Mamy świadomość, że ci, którzy wyjeżdżają za granicę, to w dużej mierze nasi diecezjanie, którzy potrzebują naszej pomocy. Praktyka pokazuje, że tam, gdzie Msze św. są regularnie odprawiane, tam Polacy chętnie się gromadzą. W miejscach, gdzie kult jest sprawowany „dorywczo”, frekwencja jest o wiele niższa – wyjaśnia bp Wiesław Lechowicz, podkreślając, że troska o polskich emigrantów i tych, którzy przygotowują się do wyjazdu poza granice kraju, powinna rozpoczynać się w ich rodzinnych diecezjach i parafiach. Jednocześnie zaznacza, że wciąż potrzeba kapłanów, którzy podejmą posługę wśród Polonii.
– Nie jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim Polakom w każdym zakątku świata obecności polskiego księdza. Potrzeby są duże, mimo, że ok. 2 tys. księży pracuje wśród Polonii. Są takie miejsca, do których muszą oni dojeżdżać ponad 100 km. Toteż, jeżeli byliby księża chętni do pracy za granicą, to miejsce dla nich zawsze się znajdzie – wyjaśnia.

W Konferencji Episkopatu Polski, w latach 2010-2012, był Delegatem ds. Powołań. Od października 2011 roku pełnił funkcję Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i Przewodniczącego Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Bp Lechowicz wchodzi także w skład Komisji KEP ds. Duchowieństwa; Duszpasterstwa oraz jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Ponadto jest członkiem Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji (ICMC).

We wrześniu 2021 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i za działalność na rzecz środowisk polonijnych.
Za: Gosc.pl, KAI
Ryszard Zaprzałka