
Tradycją jest, że Prague Advent and Christmas Choral Festival – Praski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, odbywa się w jeden adwentowy weekend. W tegorocznym konkursie, odbywającym się w dniach 2-3 grudnia w Pradze, wzięło udział 18 chórów m.in. z Czech, Słowenii, Węgier, Litwy i Chorwacji. Zespoły oceniało profesjonalne jury, składające się ze znanych osobistości czeskiej i zagranicznej muzyki chóralnej. Chłopięcy Chór Katedralny „Pueri Cantores Tarnovienses” zaprezentował się w dwóch kategoriach i w obu odniósł sukces. W zmaganiach chórów kameralnych (do 24 osób) zajął pierwsze miejsce i złoty dyplom, natomiast w kategorii dużych chórów mieszanych (powyżej 25 chórzystów) zdobył drugą pozycję i srebrny dyplom. W czasie koncertów towarzyszących festiwalowi, tarnowski chór prowadzony przez ks. dra Grzegorza Piekarza, wykonał Mszę D-Dur na chór, solistów i organy Józefa Władysława Krogulskiego.

Od początku ten renomowany festiwal odbywa się w jeden z adwentowych weekendów. Organizatorem Festiwalu jest Agencja Or-fea Praha razem z „Unią czeskich chórów“ pod patronatem miasta Praga. Festiwal skupia się na muzyce adwentowej i bożonarodzeniowej. Konkurs jest przeznaczony dla chórów amatorskich w poszczególnych kategoriach, bez ograniczenia wiekowego. Na festiwalu mogą zaśpiewać również chóry, które nie chcą brać udziału w konkursie. Specjalny konkurs jest przeznaczony dla chórów, które będą się ubiegać o nagrodę Petra Ebena. Te chóry muszą do repertuaru dodać kompozycje tego autora.

W marcu 1981 r. z polecenia ówczesnego Biskupa Tarnowskiego Ks. Biskupa Jerzego Ablewicza przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie powstał Chłopięcy Chór, który przyjął nazwę „Pueri Cantores Tarnovienses”. Założycielem chóru był ks. Andrzej Zając, absolwent Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1977), wykładowca muzyki kościelnej w Seminarium Duchownym w Tarnowie (od 1978) i w Seminarium OO. Redemptorystów w Tuchowie (od 1977), oraz nauczyciel muzyki w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie (od 1977). 28 marca 1981 roku odbyła się pierwsza próba chóru, w której uczestniczyło 52 chłopców wybranych drogą przesłuchań spośród dzieci z klas III i IV uczęszczających wówczas na katechizację do parafii katedralnej.
Przez pierwsze trzy miesiące (do wakacji) emisję głosu prowadziła w chórze Anna Knapik, wówczas uczennica Średniej Szkoły Muzycznej w Tarnowie w klasie wokalnej, późniejsza wieloletnia dyrektor Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna. Od 9 września 1981 roku rolę korepetytora emisji głosu przejęła Alicja Miśtak, z wykształcenia polonistka i logopeda, która funkcję tę pełni nieprzerwanie do dzisiaj. Decyzją Biskupa Tarnowskiego Wiktora Skworca od września 2005 roku z chórem pracuje Ks. Grzegorz Piekarz jako asystent dyrygenta i drugi dyrygent chóru.

Próby odbywały się w sali katechetycznej przy Katedrze. Założenie chóru chłopięcego przy Katedrze w Tarnowie nawiązywało do dawnej tradycji kościelnej śpiewu chórów chłopięcych w kościołach katedralnych. Podstawowym zadaniem chóru jest wykonywanie śpiewów podczas uroczystej liturgii w Tarnowskiej Katedrze, zwłaszcza tych, którym przewodniczy Biskup Ordynariusz. Tak określone główne zadanie chóru wpływa jego repertuar, który tworzą zarówno utwory przydatne w liturgii jak i wykonywane podczas koncertów; śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne wszystkich epok stylistycznych, od renesansu do współczesności.
Pierwszy publiczny występ chóru miał miejsce podczas odsłonięcia pomnika Ojca Św. Jana Pawła II w dniu 29 czerwca 1981 r. przy Katedrze Tarnowskiej.
W listopadzie 1981 roku do chóru dołączyli dorośli mężczyźni (tenory i basy). Po raz pierwszy w takim składzie chór wystąpił w Katedrze podczas Sumy Pontyfikalnej w Boże Narodzenie tego samego roku.
Uniwersalność, różnorodność i artystyczna wartość repertuaru pozwala chórowi prowadzić aktywną działalność koncertową oraz uczestniczyć w licznych festiwalach i konkursach muzycznych krajowych i zagranicznych.

41-letnią historię tarnowskiego chóru Pueri Cantores Tarnovienses tworzą pokolenia młodych tarnowian, którzy kształcili swoje umiejętności pod czujnym okiem ks. Andrzeja Zająca, a od 2008 r. występują pod batutą ks. Grzegorza Piekarza.
W swoim dorobku fonograficznym chór ma osiem płyt kompaktowych: CHRISTE ADORAMUS TE (1993), CANTATE DOMINO (1997), KOLĘDY (1997), O GLORIOSA DOMINA (2001), COMPLETORIUM (2009), MAGNIFICAT (2013), ZA GWIAZDĄ (2016), GLORIFICAMUS TE (2021) oraz kasetę magnetofonową VENI EMMANUEL (1992) z motetami adwentowymi i kolędami. Nagrywał także dla Polskiego Radia i Telewizji.

KS. DR GRZEGORZ PIEKARZ urodził się w 1970 roku w Porębie Spytkowskiej k. Brzeska. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1990-96 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i uzyskał stopień magistra teologii.
W trakcie studiów teologicznych ukończył z wyróżnieniem Średnią Szkołę Muzyczną w Tarnowie (1996) w klasie organów dr Mieczysława Tulei.
W 1996 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1996 – 1999 pracował jako wikariusz w Bochni w parafii św. Pawła Apostoła, gdzie założył i prowadził dziewczęcy chór parafialny Schola Sancti Pauli (obecnie Puellae Sancti Pauli). W latach 1999-2004 studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie w dwóch specjalnościach: dyrygentura chóralna – klasa prof. Jerzego Kurcza; oraz Muzyka kościelna – klasa organów dr hab. Krzysztofa Latały. Uczelnię tę ukończył w 2004 r. uzyskując dyplom magistra sztuki z oceną celującą.

Jeszcze w czasie studiów współpracował z Chłopięcym Chórem Katedralnym Pueri Cantores Tarnovienses. Uczestniczył w wakacyjnych obozach szkoleniowych chóru, kilkakrotnie wyjeżdżał z chórem na tournee zagraniczne jako akompaniator, podczas których prezentował także solową muzykę organową w kilku miastach Europy: Lyon, Rzym, Bolonia, Stuttgart, Saarbrücken, Bonn, Ulm, Barcelona.
Od września 2005 roku jest dyrektorem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie oraz dyrektorem Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. 7 lutego 2006 r. został mianowany przez biskupa tarnowskiego asystentem dyrygenta, a 10 czerwca 2008 roku dyrygentem Chłopięcego Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses. Od 2017 roku jest wykładowcą na Wydziale Teologicznym sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego JP II w Krakowie. W latach 2004-8 był sekretarzem zarządu Polskiej Federacji Pueri Cantores. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

Niezależnie od upływu lat, podstawowym zadaniem chóru jest nadal wykonywanie śpiewów liturgicznych. Liturgiczny charakter chóru wpływa w dużej mierze na dobór repertuaru. Jednakże obok utworów ściśle liturgicznych, chór ma w swoim repertuarze bogaty wybór utworów religijnej muzyki chóralnej a cappella od renesansu do współczesności wykonywanych podczas koncertów, a także szereg dzieł wokalno instrumentalnych z towarzyszeniem organów lub orkiestry.
Zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka
ac / fot. archiwum chóru