
czyli
muzyczna archeologia.
Mowa o XXX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej, jedynej tego typu imprezy na świecie, w dodatku wymyślonej i od początku, tj. od 30 lat organizowanej przez tarnowskich muzycznych Judymów – Teresę Kaban i Henryka Błażeja, ciągle nie w pełni docenianych w rodzinnym mieście. Oboje są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie w 1976 roku. Teresa – w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego, Henryk – w klasie fletu doc. Wacława Chudziaka. Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach.

W 2004 roku założyli TRIO INTER-ART (obecnie z dodatkiem Fundacja Kultury i Integracji) , z którym występowali jako soliści i kameraliści na wszystkich niemal estradach Polski a także w ponad 40 krajach Europy, USA oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Tegoroczna edycja Festiwalu rozpoczęła się 18 sierpnia i potrwa do 30 września. Łącznie zaplanowano9 koncertów: 3 poza Tarnowem ( Skierniewice, Ożarów i Racibórz) oraz 6 w trzech różnych salach w Tarnowie (Sali Koncertowej zespołu Szkół Muzycznych, Sali Lustrzanej oraz w kościele Misjonarzy), z udziałem artystów z Włoch, Turcji, Hiszpanii i Czech.
A jeszcze nie dawno było to 17 koncertów w 14 miejscowościach południowej Polski (!). No cóż, tak krawiec kraje, jak mu materiału staje… .
W początkowych latach ta unikalna impreza odbywała się wyłącznie w Tarnowie, przysparzając mu splendoru i znakomicie go promując. Niestety, od 2000 roku, na wskutek różnych zawirowań polityczno – organizacyjnych oraz zwykłej zawiści ze strony tzw. środowiska i braku kompetencji połączonej z wyobraźnią lokalnych urzędników, Festiwal zmuszono do emigracji poza Tarnów. Na szczęście przygotowywany przez nich z roku na rok z coraz większym rozmachem Festiwal, pomimo polityczno-sanitarnej pandemii przetrwał i ma się całkiem dobrze.

Założeniem Festiwalu jest przywracanie pamięci zapomnianym utworom kameralnym i symfonicznym, polskim i obcym Powody zapomnienia są różne np. zamówienie utworów w celu uświetnienia szczególnie ważnych uroczystości (w XVIII, XIX w) z zastrzeżeniem przez zamawiającego, aby po premierze nie wykonywać ich przez najbliższe 30 – 50 lat. Utwory takie można obecnie odnaleźć w księgozbiorach pałaców i klasztorów, w antykwariatach lub muzeach Organizatorzy imprezy: Teresa Kaban i Henryk Błażej przyznają, że z wieloma utworami czas i historia obeszły się brutalnie: nierzadko „leżakowały” one w wyniszczających je warunkach. Teraz zostały odnalezione i zdarza się, że są to kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki
Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1994 roku. – Podczas koncertów prezentowane są utwory symfoniczne i kameralne, które zapomniane przeleżały czasem setki lat w rękopisach i starodrukach. Odnajduje się je dzisiaj w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców a także w zbiorach prywatnych. Spośród wielu utworów o różnej wartości artystycznej przedstawiane są kompozycje wyjątkowo cenne dla kultury narodowej i historii muzyki – opowiadają Teresa Kaban i Henryk Błażej, dyrektorzy festiwalu. Podczas poprzednich edycji swoje premiery po latach miały utwory znalezione m.in. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Narodowej Bibliotece Muzycznej w Pradze, w Berlinie, w Wiedniu, w Brukseli, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a także w prywatnych zbiorach w zamkach Kornwalii, Szkocji i Anglii. Podczas dotychczasowych koncertów rozbrzmiewała różnorodna muzyka. – Można było usłyszeć nieznaną dotąd muzykę królewskiego Wawelu, pisaną na potrzeby władców polskich, a także odnalezione perełki starocerkiewnych śpiewów liturgicznych z Ławry Kijowskiej – dopowiadają.

Poniżej szczegółowy afisz tarnowskich koncertów tego niezwykłego Festiwalu:
14.09.2023. r. – godz. 18:00 – TARNÓW
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
wykonawca:
Eloisa CASCIO– fortepian (Włochy)
w programie: Maria Szymanowska, F. Chopin, F. Schubert

15.09.2023 r – godz. 18:00 – TARNÓW
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
wykonawcy:
Cihat ASKIN – skrzypce (Turcja),
Roberto ISSOGLIO – fortepian (Włochy)
w programie: F. Mendelssohn-Bartholdy, F. Schubert, C. Saint-Saens

16.09.2023 r. – godz. 18:00 – TARNÓW
Sala Lustrzana Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Wałowa 10
wykonawcy:
duet fortepianowy na 4 ręce (Hiszpania):
Pedro VALERO i Miguel RODRIGUEZ
w programie: I.Albeniz, E.Granados, Marcial del Adalid y Gurrea

24.09.2023 r. – godz. 18:00 – TARNÓW
Sala Lustrzana Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Wałowa 10
wykonawcy: „TRIO „FELIX” (Włochy)
Marilena GAUDIO – mezzosopran,
Giacomo PIEPOLI – klarnet
Flavio PECONIO – fortepian
w programie min: C. Kreutzer, J.W. Kalliwoda, G. Puccini, Isabella Colbran, Adolf Schreiner

29.09.2023 r. – godz. 19:00 – TARNÓW
Kościół 00 Misjonarzy, pw. Św. Rodziny, ul. Krakowska 41
wykonawcy:
Magdalena MANIEWSKA– obój
Zbigniew GACH– organy
w programie: J.S. Bach, G.Ph. Haendel, J. Pachelbel, G.B. Pergolesi, I. F. Dobrzyński

30.09.2023 r. – godz. 18:00 – TARNÓW
Sala Lustrzana Urzędu Miasta Tarnowa, ul. Wałowa 10
wykonawcy:„EDUARD NAPRAVNIK TRIO”(Czechy)
w składzie:
Maria ERICSSON – skrzypce, Ondřej CIBULKA – wiolonczela, Slavek GROKHOVSKI – fortepian.
Przygotował – Ryszard Zaprzałka