
Taki tytuł nosił klimatyczny koncert muzyki żydowskiej w Multimedialnym Centrum Artystycznym mieszczącym się przy ul. Wałowej, który odbył się wczoraj, we środę 30 sierpnia o godz. 18.
Koncert planowany był początkowo na placu przed popularnym „akwarium”, jak tarnowianie nazywają MCA, aliści niepewna pogoda sprawiła, że zdecydowano się przenieść go do piwnicy, co z kolei spowodowało spore perturbacje frekwencyjne. Otóż, niekwestionowana renoma wykonawców: Zespołu FERMATA i Najmniejszej Sceny Świata, sprawiły, że na placyku przed MCA stawiły się tłumy ich fanów.

Niestety, zmiana lokalizacji spowodowała, że mieszcząca około setki widzów piwniczna salka nie pomieściła nawet połowy chętnych do wejścia na dół. I pomimo, że znaczna część widzów konsumowała zaprezentowane im artystyczne frukta na stojąco, to i tak wielu widzów musiało zrezygnować z udziału w tym oryginalnie pomyślanym ivencie. A złożyły się nań znane i lubiane najpiękniejsze piosenki żydowskie w wykonaniu seniorskiego chóru Fermata oraz kabaretowy występ SZPETNYCH i związanej z nimi studenckiej formacji Najmniejszej Sceny Świata. To niewątpliwe wydarzenie artystyczne było częścią programu towarzyszącego wystawie „Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie”, aktualnie prezentowane w Biurze Wystaw Artystycznych do 24 września.
–
Przygotowaliśmy dla Was prawdziwy cymes – doskonałe teksty i piękną muzykę z kręgu kultury żydowskiej. Historie pełne humoru przeplecione nutą nostalgii w wykonaniu uczestników warsztatów wokalnych – promowali imprezę jej organizatorzy.

Bardzo lubiany i ceniony w Tarnowie Zespół Fermata powstał w roku 2007 w organizacyjnych ramach Uniwersytetu Trzeciego przy Akademii Tarnowskiej (wcześniej były to: PWSZ i Akademia Nauk Stosowanych), jako Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tarnowski UTW wymyśliła i zorganizowała Maria Kanior, była wiceprezydent Tarnowa, znana działaczka społeczna i ceniona animatorka kultury, przy wsparciu wielu oddanych sprawie studentów – seniorów.
W pierwszym okresie uczestniczyło w jego zajęciach ponad tysiąc studentów-seniorów. Działały w jego ramach m.in. Grupa plastyczna VENA, Grupa teatralna – kabaret PIN, Muzealny Salon III Wieku. No i w pełni profesjonalny Zespół Fermata, który m.in. trzykrotnie zdobywał nagrody na przeglądach Chrzanowskiej Wiosny Artystycznej w Chrzanowie. Chór posiada również liczne dyplomy i podziękowania instytucji i władz samorządowych. W ciągu 16 lat istnienia odbył setki prób i zajęć warsztatowych. Ma za sobą ponad 65 występów scenicznych w Tarnowie i regionie tarnowskim.
We wczorajszym koncercie wystąpili, świetnie dysponowani wokalnie i aktorsko seniorzy: Bogumiła Michalik, Janina Bąk, Krystyna Romańska-Kapek, Stanisława Szarkowicz-Madej, Halina Sajdak, Maria Łącka, Bożena Kras, Grażyna Pankowska, Bogdan Buśko i Jan Marzec.
Dorobek artystyczny i znaczenie w Tarnowie zespołu Fermata to nie tylko ilość koncertów ale także aktywny udział zespołu w przestrzeni społeczno – kulturalnej miasta tj. uroczystościach patriotycznych, kampaniach społecznych, animacyjnych przedsięwzięciach artystycznych. Zespół Fermata inspiruje środowisko seniorów do udziału w wydarzeniach artystycznych i aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno – kulturalnym Tarnowa.
Ale to nie jedyni bohaterowie tego wyjątkowego wieczoru. Prawdziwą, przysłowiową wisienką na tym artystycznym torcie był świetnie przyjęty występ artystów Najmniejszej Sceny Świata: Emilia Baczyńska, Kacper Rokosz, Aleksandra Kurek – skrzypce, a także SZPETNI: Dawid Mik i Filip Kot na pianinie.
Szpetni, to działający od 2012 roku wielce oryginalny duet w osobach Dawida Mika oraz Filipa Kota. Są laureatami wielu festiwali i konkursów na szczeblu międzynarodowym i ogólnopolskim. Młodzi artyści występowali m.in. na deskach Filharmonii Krakowskiej, Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, w BWA w Tarnowie. Repertuar Szpetnych składa się z piosenki literackiej, poetyckiej, estradowej oraz interpretacji piosenki aktorskiej. Swoją maestrią wykonawczą i doborem tekstów nawiązują do najlepszych tradycji polskiego kabaretu literackiego.
Najmniejsza Scena Świata pojawiła się na kulturalnej mapie naszego miasta w październiku 2019 roku, szturmem zdobywając szczególnie młodą tarnowską publiczność. Ta urokliwa i modna „teatralna dziupla” położona jest w sercu tarnowskiej starówki, czyli na tarnowskim Rynku w kamienicy nr 9. Kameralny charakter i wyśmienity repertuar prezentujących się tutaj artystów tworzą niepowtarzalną przestrzeń zagospodarowywaną głownie przez studentów.
Reasumując, niech żałują ci którzy nie pojawili się wczoraj w Multimedialnym Centrum Artystycznym lub zabrakło im sił do ponad godzinnej percepcji prawdziwej sztuki.
Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – organizatorzy.