
czyli
impreza jakiej jeszcze w Tarnowie nie było…
To największe w Polsce wydarzenie dedykowane flecistom oraz miłośnikom muzyki klasycznej. Wydarzenie odbywa się w dniach 29 czerwca – 6 lipca 2024 roku po raz pierwszy w Tarnowie, stanowiąc niejako suplement zakończonych właśnie Zdearzeń 2024 czyli niegdysiejszych Dni Tarnowa. Lato Fletowe obejmuje tygodniowe kursy dedykowane uczniom, studentom, absolwentom oraz pedagogom. Ich zwieńczeniem są wyjątkowe koncerty zaplanowane w dniach od 30 czerwca do 5 lipca 2024 roku. W programie przewidziano zarówno recitale kameralne, jak i chór fletowy z udziałem wybitnych instrumentalistów. Ta unikalna w skali kraju impreza organizowana przez firmę Jarmuła Music, jest efektem m.in. współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych oraz Wydziałem Kultury Urzędu Miasta. To wyjątkowa okazja, by poszerzyć swoje umiejętności pod okiem wybitnych pedagogów i solistów.

W ramach Tarnowskiego Lata Fletowego, w naszym mieście gościć będzie ponad 60 uczestników z Polski, Słowacji i Meksyku. Kursy prowadzą fleciści, którzy są uznanymi pedagogami z uczelni muzycznych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Wśród nich znajdują się także międzynarodowi soliści, tacy jak Jelka Weber z Filharmonii Berlińskiej, Mario Caroli z Hochschule für Musik Freiburg, Beatriz Macias oraz meksykański flecista Miguel Ángel Villanueva. To wyjątkowa okazja, by spotkać i posłuchać artystów o światowej renomie.

Inauguracyjny koncert, który odbył się 30 czerwca o godz. 17 w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej, to była prawdziwa uczta dla melomanów. Wystąpili w nim wybitni fleciści: Urszula Janik-Lipińska, Natalia Jarząbek, Jan Krzeszowiec, Beatriz Macias, Ewa Murawska, Miguel Ángel Villanueva, Ewelina Zawiślak oraz Łukasz Zimnik. Towarzyszyła im Dominika Peszko na fortepianie. W powszechnej opinii wydarzenie to głęboko zapadło w pamięć wszystkim obecnym i okazało się doskonałym początkiem tygodniowej przygody z muzyką fletową.

Koncerty festiwalowe odbywają się w prestiżowych miejscach Tarnowa, takich jak: Sala Koncertowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego, Sala Lustrzana i Amfiteatr Letni.
Festiwal zakłada realizację siedmiu programów koncertowych o zróżnicowanym repertuarze i stylistyce. Od baroku, przez romantyzm, aż po muzykę XX i XXI wieku, z uwzględnieniem utworów współczesnych.
Poniżej szczegółowy afisz wydarzenia:

Koncert inauguracyjny Tarnowskiego Lata Fletowego
Niedziela, 30 czerwca 2024, godz. 17:00
Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10
Wykonawcy: Łukasz Zimnik, Natalia Jarząbek, Jan Krzeszowiec, Miguel Ángel Villanueva, Urszula Janik-Lipińska, Beatriz Macias, Ewa Murawska, Dominika Peszko
W programie najpiękniejsze utwory klasycznej literatury fletowej.

Koncert Wszystkie flety świata
Poniedziałek, 1 lipca 2024, godz. 19:30
Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
Wykonawcy: Katarzyna Gacek-Duda, Hanna Turonek, Dominika Peszko
Muzyczna podróż dzięki etnicznym barwom fletu.

Koncert Cracow Golden Quintet
Wtorek, 2 lipca 2024, godz. 18:30
Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
Wykonawcy: Cracow Golden Quintet
Koncert Mauris Ensemble.
Środa, 3 lipca 2024, godz. 12:30
Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
Wykonawcy: Mauris Ensemble
Koncert uczestników Tarnowskiego Lata Fletowego
Środa, 3 lipca 2024, godz. 18:30
Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
Koncert Summertime Symphony

Czwartek, 4 lipca 2024, godz. 19:00
Miejsce: Amfiteatr Letni w Tarnowie (w razie złej pogody – koncert przeniesiony do Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4)
Zabrzmią aranżacje utworów muzyki filmowej, popularnej i symfonicznej.
Wykonawcy: Chóry fletowe, zespół Cracow Philharmonic Flute Quartet
Recital mistrzowski na zakończenie kursów

Piątek, 5 lipca 2024, godz. 19:00
Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Lippóczy’ego 4
Wykonawcy: Mario Caroli, Jelka Weber, Monika Gardoń-Preinl

Jak widać w programie Tarnowskiego Lata Fletowego znalazły się koncerty, zajęcia indywidualne, zespoły kameralne, nauka gry na flecie piccolo, studia orkiestrowe, lekcje z pianistą, fizjoterapeuty, self-managementu oraz instrumentów etnicznych.
To wyjątkowa okazja, aby zgłębić tajniki wykonawstwa gry na flecie i zdobyć motywację do dalszego rozwoju. Atmosfera wzajemnej motywacji i wspólnego spędzania czasu sprzyja nawiązywaniu nowych przyjaźni na długie lata .

Jak mówi jeden z organizatorów Tarnowskiego Lata Fletowego Natalia Jarząbek, to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z niewielu w Europie.
– Zorganizowaliśmy wspaniałe przedsięwzięcie, do którego zostały zaproszone wybitne sławy sceny muzyki fletowej jak na przykład Jelka Weber flecistka Filharmonii Berlińskiej czy Mario Caroli profesor Hochschule für Musik Freiburg a także liczni pedagodzy uczelni muzycznych. Wydarzenie to cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Ponad 70 flecistów przez tydzień będzie tutaj z nami. Są to tygodniowe kursy połączone z cyklem koncertów, na które serdecznie państwa zapraszamy. Koncerty te będą odbywać się codziennie w godzinach wieczornych.
Zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle (Tarnow.net.pl), Robert Czerwiński (KADR)