
czyli
PORA NA BLUES
Nadszedł sierpień – a więc dziewiętnasta edycja Letniego Festiwalu Bluesa „Był Sobie Blues” zbliża się wielkimi krokami – zapowiada nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera. Tradycją jest, że druga połowa wakacji w Tarnowie upływa właśnie pod znakiem bluesa. Historię festiwalu współtworzył znany tarnowski artysta Wojciech Klich, który – niestety – od kilku lat definitywnie i zdecydowanie się od tej imprezy odcina i realizuje inne projekty muzyczne. Impreza jednak pozostała i stanowi obecnie jedno z wydarzeń w kalendarzu Tarnowskiego Centrum Kultury.

Impreza rozpoczyna się już dziś w tarnowskim amfiteatrze organizowana przez Tarnowskie Centrum Kultury. Organizatorzy mają nadzieję, że pogoda nie sprawi psikusa – choć w przeszłości różnie z nią bywało.
Kultowa impreza odbywać się będzie w drugiej połowie wakacji, w dniach: 2, 9 i 16 sierpnia. Na scenie wystąpią znakomici artyści. Tym razem oprócz klasycznych bluesowych dźwięków, usłyszymy interpretacje utworów legendarnych zespołów Led Zeppelin i Breakout.

2 sierpnia, na dobry początek, czeka nas występ Magdy Magic Piskorczyk, bardzo utalentowanej multiinstrumentalistki, trzykrotnie nominowanej do nagrody Fryderyka, która wystąpi wraz z zespołem Kraków Street Band, łączącym w swoich utworach zarówno nowoczesny folk, jak i blues, czy nawet jazz. Zapowiada się świetna zabawa przy dźwiękach muzyki. Artyście bez wątpienia wprowadzą słuchaczy w niepowtarzalny nastrój.
Artystka była trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Jest dwukrotną półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis i dziewięciokrotną bluesową wokalistką roku (2003, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012, 2013, 2020 i 2022). We Francji nazwa się ją la voix noire et au costume blanc (czarnym głosem w białym kostiumie). Wydała 7 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima ze Szwecji.

Magda Piskorska śpiewa dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem, gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji, USA czy na Tajwanie. Jej muzyka jest z jednej strony głęboko osadzona w tradycji, zwłaszcza afroamerykańskiej, z drugiej – bardzo osobista w charakterze i nieszablonowa. Na niepowtarzalny klimat wykonywanych przez nią utworów składają się przygotowywane przez nią, wysmakowane aranżacje standardów soulowych, funkowych, jazzowych, rockowych, muzyki gospel i blues wplecione w walor własnych kompozycji.
Wokalistka wielką miłością darzy również tradycyjne pieśni gospel. Śpiewała je już wielokrotnie w Polsce, we Francji, w Szwecji, w Niemczech i na Węgrzech. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz specjalnego koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC. Charakterystyczna dla muzyki tego nurtu miłość do rytmu, emocje, żywiołowość, radość i poczucie humoru przeplatają się z powagą i głęboką refleksją, a wszystko to przenika i spaja muzyczna wrażliwość oraz osobowość artystki. Niekonwencjonalne wykorzystanie głosu, gitar, perkusjonaliów oraz innych instrumentów nadaje tej muzyce pięknych barw. Wspólne śpiewanie, klaskanie czy pstrykanie to nieodłączne elementy jej występów.

Tydzień później, 9 sierpnia, festiwal uświetni swoją obecnością również Zeppelinians, czyli jedna z najpopularniejszych w Europie grup, oddających hołd legendarnemu brzmieniu Led Zeppelin. Zespół składa się z czterech instrumentalistów oraz wokalisty, Maksymiliana Kwapienia – tarnowianina, który zdobył popularność jako finalista dziewiątej edycji programu The Voice of Poland. Podczas koncertu będziemy mieli okazję usłyszeć zarówno największe hity Led Zeppelin, jak i również mniej znane utwory.

Tegoroczna edycja festiwalu zakończy się w piątek, 16 sierpnia koncertem zespołu Piotr Nalepa Breakout Tour. Ten projekt ten powstał w 2007 roku i ma na celu upamiętnienie twórczości legendarnego polskiego zespołu bluesrockowego Breakout oraz jego założyciela, Tadeusza Nalepy. Repertuar grupy założonej przez jedynego syna legendarnego bluesmana obejmuje takie hity jak m.in. KIEDY BYŁEM MAŁYM CHŁOPCEM, GDYBYŚ KOCHAŁ, HEJ, czy ONI ZARAZ PRZYJDĄ TU. Ten koncert będzie prawdziwym hołdem dla twórczości Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, więc z pewnością w tarnowskim amfiteatrze nie zabraknie żadnego fana zespołu Breakout.
Pierwszy koncert z cyklu Był Sobie Blues rozpocznie się o godzinie 19:00, a dwa pozostałe o 20:00. Bilety – tym razem w cenie 49 złotych – dostępne są w przedsprzedaży prowadzonej on-line na stronie www.tck.pl oraz w kasie Amfiteatru dniu koncertów. Dzieci do 7 roku życia mają wstęp bezpłatny. Organizatorem wydarzenia Był Sobie Blues jest Tarnowskie Centrum Kultury a impreza – jak co roku -współfinansowana jest z Budżetu Miasta Tarnowa.
Katarzyna Cetera
Na podstawie materiałów organizatorów.