
czyli
OSTATNI PIĄTEK Z JAZZEM TRADYCYJNYM
Za nami finał letniego festiwalu jazzowego na tarnowskiej Starówce – podsumowuje nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera. Tego lata już po raz siedemnasty gościliśmy w sercu Tarnowa jazz tradycyjny. Jako Starówka Jazz Festiwal po raz trzeci, natomiast impreza znana była wcześniej – od 2007 roku – jako Jazzowy Rynek. Festiwal ma swoich miłośników – od lat niezmiennie przyciąga i zachwyca miłośników jazzu tradycyjnego nie tylko koncertami, ale również kolorową i radosną paradą nowoorleańską.

Muzyka Nowego Orleanu w ciągu tych lat zyskała w Tarnowie spore grono sympatyków. Nie trzeba nas specjalnie namawiać do udziału nie tylko w koncertach, ale także w barwnej i wesołej paradzie nowoorleańskiej. Organizowany rokrocznie od 2007 roku Jazzowy Rynek zyskał nową nazwę – Starówka Jazz Festiwal i pod nią będzie też kontynuowany.
Na spotkanie z jazzem wyruszaliśmy przez w trzy kolejne piątki. Zgodnie z tradycją, każdy z koncertów poprzedzał barwny roztańczony korowód – tzw. parada nowoorleańska – prowadzona przez wytrawnych jazzmanów. Roztańczony korowód przez trzy kolejne piątki wyruszał spod tarnowskiego Ratusza i prowadził do Amfiteatru letniego, gdzie czekała na nas główna część wieczoru – koncerty zespołów dixielandowych.

O pierwszym – wyjątkowo spektakularnym koncercie – pisaliśmy już na naszych łamach. Ale 12 lipca odbył się drugi koncert w ramach Starówka Jazz Festival 2024. Rozpoczął się o godzinie 19. Tym razem zagrali nam: Old Boys Band, Slavia Dixieland Band oraz Jazz Band Ball Orchestra wraz ze świetną czarnoskórą wokalistką Karen Edwards. Wydarzenie poprzedziła tradycyjna parada nowoorleańska, która o godzinie 18.30 wyruszyła z tarnowskiego rynku.
Old Boys Band to nasza, tarnowska formacja. Powstała w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu, puzonisty Romualda Słowika. W skład zespołu wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych.
Specjalnością zespołu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Skład zespołu: Grażyna Scheffler – wokal, Romuald Słowik – puzon, wokal, Jacek Piskozub – saksofon altowy i sopranowy, Marian Urban – trąbka, Łukasz Gruszkowski – piano, Władysław Strejczek – banjo, gitara, Ryszard Kolbusz – gitara basowa oraz Tytus Jakubowski – perkusja.

Z kolei Slavia Dixieland Band to zespół jazzu tradycyjnego z Krosna. Czerpie inspiracje z dixielandu, bluesa, ragtime’u i spirituals. W repertuarze ma klasyki ery swingu, transkrypcje muzyki ludowej oraz polskie piosenki z okresu międzywojennego, a także mniej znane kompozycje. Skład zespołu tworzą doświadczeni muzycy, w tym byli członkowie Vitro Band – zespołu działającego w latach 70-tych ubiegłego wieku. Zespół tworzą: Beata Oliwa – wokal, Michał Golenia – fortepian, Jan Prajsnar – trąbka, Dominik Banaś – klarnet, Wojciech Posadzki – saksofon altowy, Jakub Wojtowicz – puzon, Adam Zajdel – banjo, gitara akustyczna, Andrzej Baran – gitara basowa i Andrzej Wais – perkusja.
Jazz Band Ball Orchestra to formacja utworzona w 1962 roku przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła I nagrodę. W następnym roku zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Początkowo formacja wykonywała muzykę dixielandową. Z upływem czasu styl zespołu ewoluował – dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Zespół w Tarnowie zagrał w składzie: Michał Bylica – trąbka, wokal, Jarosław Kaczmarczyk – klarnet, saksofon tenorowy, wokal, Marek Michalak – puzon, wokal, Wojciech Grabarz – fortepian, Wojciech Szwugier – kontrabas oraz Wiesław Jamioł – perkusja. Z zespołem wystąpiła bardzo popularna amerykańska wokalistka, Karen Edwards – laureatka nagrody Grammy w kategorii muzyki jazzowej. Może pochwalić się współpracą z wieloma legendami muzyki, takimi jak Tony Bennett, Prince, David Bovie czy Stevie Wonder, co świadczy o jej wszechstronności i umiejętności dostosowania się do różnych stylów muzycznych.

Letnie święto tarnowskiego jazzu zakończył natomiast występ gospodarza, zespołu Leliwa Jazz Band wraz z Elżbietą Kulpą oraz Big Band Bochnia z Katarzyną Wnęk. Trzeci, ostatni koncert w ramach Starówka Jazz Festival 2024 rozpoczął się 19 lipca. Wydarzenie poprzedziła – oczywiście – tradycyjna parada nowoorleańska. Bo jakże inaczej.
Leliwa Jazz Band to tarnowska formacja założona w 1978 roku. Od tego czasu działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu leliwa przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Zespół jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Formacja została też wyróżniona nagrodą „Uskrzydlony – 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.

Band jest także gospodarzem dorocznego letniego festiwalu jazzowego w Tarnowie. Skład zespołu: Stanisław Stańczyk – trąbka, Józef Partyka – puzon, Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy, Kazimierz Król – klarnet, Roman Bartnicki – perkusja, suzafon, Roman Starzec – kontrabas, tarka, Edward Wnęk – banjo.
Elżbieta Kulpa – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego PWST w Krakowie, jest cenioną wokalistką z imponującym dorobkiem artystycznym. Jej talent został doceniony na wielu prestiżowych festiwalach zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel „Camp Meeting”, Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka”. Wokalistka zasłynęła również jako członkini legendarnego zespołu The Willows Revival Singers i obecnie kontynuuje swoją pasję muzyczną, współpracując z kultowym zespołem Old Metropolitan Band, który jest jednym z najstarszych zespołów jazzowych w Polsce.

Big Band Bochnia – zespół pod batutą wybitnego Józefa Janty – cenionego pedagoga, doświadczonego saksofonisty i dyrygenta – to formacja złożona z młodych, ale niezwykle utalentowanych muzyków. Repertuar zespołu obejmuje największe standardy muzyki jazzowej oraz rozrywkowej, oddając hołd bogatej tradycji wielkich orkiestr jazzowych. Te orkiestry osiągnęły szczyt popularności w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, będąc ikonami złotej ery swingu. Dzięki swojej pasji i umiejętnościom, Big Band Bochnia kontynuuje to dziedzictwo, przyciągając nowe pokolenia miłośników jazzu.
Katarzyna Wnęk to doświadczona wokalistka i trenerka wokalna, która z pasją dzieli się swoją wiedzą w Dobre Dźwięki – Edukacja Muzyczna. Specjalizuje się w prowadzeniu zajęć wokalnych dla osób w każdym wieku, a także w umuzykalnianiu najmłodszych. Jest dyplomowaną absolwentką szkoły muzycznej w specjalności saksofon altowy oraz Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie studiowała jazz i muzykę rozrywkową. Swoje umiejętności doskonaliła pod okiem renomowanych pedagogów, a obecnie kontynuuje edukację w dziedzinie technik wokalnych. Ukończyła prestiżowe szkolenie dla pedagogów wokalnych organizowane przez stowarzyszenie MiX, co pozwala jej na ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Artystka jest również aktywna na scenie muzycznej, uczestnicząc w licznych projektach, gdzie występuje jako solistka oraz członkini zespołów wokalnych i chóralnych.

Starówka Jazz Festival współorganizowany jest przez Tarnowskie Centrum Kultury, tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego oraz Radę Osiedla Starówka. Lipiec z jazzem tradycyjnym co prawda dobiegł końca, ale miejmy nadzieję, że równie okazale będzie się prezentował program przyszłorocznego festiwalu jazowego. W sierpniu – zgodnie z tradycją – przyjdzie czas na bluesa. Lato w mieście na razie się nie kończy.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – Paweł Topolski (tarnow.pl)