
czyli
BISMA PO RAZ PIĄTY.
W tym roku Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego już po raz drugi stało się miejscem pracy twórczej – donosi nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera, i szansą rozwoju dla młodych pianistów z Polski i zagranicy, którzy od soboty 10 września doskonalili technikę gry się w czasie jubileuszowej V edycji kursów pod okiem światowej sławy mistrzów.

Letni, międzynarodowy, pianistyczny kurs mistrzowski odbył się już po raz piąty, ale młodych artystów gościmy w Lusławicach dopiero drugi rok. Do udziału w tym wydarzeniu, odbywającym się tu w ramach współpracy z Akademią pianistyczną BISMA – Bacewicz International Summer Music Academy – zakwalifikowanych zostało 31 utalentowanych pianistów z całego świata.

Takie kursy mistrzowskie zawsze odbywają się pod okiem światowej sławy mistrzów. Jednym z nich jest Dmitri Alexeev – wybitny artysta koncertujący w najbardziej prestiżowych salach na świecie, grający z czołowymi orkiestrami, uznawany również jako jeden z najwybitniejszych pianistów współczesnych. Koncertuje na czołowych scenach koncertowych świata, występuje z najbardziej prestiżowymi orkiestrami. Współpracował z najznakomitszymi dyrygentami – jak Ashkenazy, Boulez, Dorati, Pappano, Rozhdestvensky, Temirkanov, Tilson Thomas i wielu innych. W ostatnich sezonach artysta był dyrektorem artystycznym Leeds International Recital Series oraz „Musis Sacrum” w Arnhem i Nijmegen w Holandii, jak też jurorem wielu najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych na świecie. Regularnie prowadzi też kursy mistrzowskie na całym świecie.

Kolejny z pianistycznych mistrzów, Claudio Martinez Mehner, jako dziecko rozpoczął naukę muzyki w Madrycie, a potem studiował pod kierunkiem Amparo Fustera, Pedro Lermy i Joaquína Soriano. Brał udział w Hiszpańskiej Narodowej Orkiestrze Młodzieżowej jako altowiolista i grał w Orkiestrze Kameralnej Szkoły Niemieckiej jako skrzypek, altowiolista i klawesynista. Studia licencjackie ukończył w 1989. Kontynuował je w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie u prof. Dmitrija Baszkirowa, a następnie w Niemczech, we Włoszech, wreszcie w Baltimore w USA pod kierunkiem Vitalija Margulisa i Leona Fleishera. Brał też udział w wielu kursach mistrzowskich. Artysta jest obecnie profesorem fortepianu w Hochschule für Musik w Bazylei w Szwajcarii oraz w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii w Niemczech. Prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Azji i USA.

Ilia Maximow jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego GB Viottiego we Włoszech. W jego repertuarze znajdzie się szeroki wachlarz dzieł, począwszy od wczesnej klasyki aż po kompozytorów współczesnych. Artysta występował w najważniejszych salach koncertowych i festiwalach świata w Europie, Azji i Ameryce. Regularnie występuje jako solista oraz z różnymi orkiestrami, takimi jak Royal Scottish National Orchestra, Teatro Carlo Felice Orchestra, Wuhan Symphonic Orchestra, Singapore Youth Symphonic Orchestra – i wiele innych. Artysta współpracował z takimi dyrygentami jak Justus Franz, Dmitry Yablonsky, Darrell Ang i James Ross. Do sukcesów Maximowa należą z pewnością najwyższe laury, które zdobył na wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych. Dwanaście lat temu otrzymał prestiżową nagrodę na festiwalu Musical Olympus w Sankt Petersburgu w Rosji. Ilia Maximow jest absolwentem Conservatorio Superior del Liceu w Barcelonie, Royal College of Music w Londynie oraz Universitat Mozarteum Salzburg, gdzie studiował u wybitnych pianistów i pedagogów: Stanislava Pochekina, Dmitrija Aleksiejewa i Pavla Gililova. Oprócz kariery solowej obecnie wykłada na Universität Mozarteum Salzburg.

Po zdobyciu I nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Utrechcie oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds ukraińsko-rosyjski pianista Witalij Pisarenko stale zdobywa uznanie na całym świecie. Regularnie koncertuje na całym świecie jako recital i kameralista. Rozpoczął edukację muzyczną w rodzinnym Kijowie na Ukrainie u Natalii Romenskiej oraz w Charkowie u Garriego Gelfgata. Później rozpoczął studia w Moskwie u profesora Jurija Slesarewa w Centralnej Szkole Muzycznej i Konserwatorium im. Czajkowskiego. Studiował w Rotterdamie, a w latach 2009-2012 był uczniem Oxany Yablonskiej we Włoszech. Jako solista współpracował z Orkiestrą Filharmonii Radia Holenderskiego, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i wieloma innymi orkiestrami na całym świecie. Artysta intensywnie koncertuje w Wielkiej Brytanii, m.in. w Queen Elizabeth Hall, Cadogan Hall, St Martin in the Fields, Champs Hill, Chopin Society UK, BMS York i innych. Witalij Pisarenko jest studentem Royal College of Music w Londynie, gdzie aktualnie studiuje pod kierunkiem profesora Dmitrija Aleksiejewa. W 2014 roku zyskał tytuł magistra z wyróżnieniem w 2014 r. i dyplom artysty w 2015 r., jest także doktorantem – stypendystą Emmy Rose Memorial Scholar oraz Boba i Sarah Wigley oraz Helmuta Schustera. Artysta jest głównym nauczycielem studiów w Purcell School dla młodych muzyków, a we wrześniu 2021 roku został adiunktem w klasie fortepianu w Royal College of Music.

Rafael Lipstein, niemiecko-argentyński pianista ceniony przez krytykę za swoją poezję i oryginalne interpretacje, jest zdobywcą ponad 25 nagród na konkursach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 11 lat pod okiem ojca, a następnie w wieku 14 lat kontynuował naukę u Pavla Gililova w Hochschule für Musik und Tanz Köln i Universitat Mozarteum w Salzburgu. Współpracował z artystami takimi jak Martha Argerich, Maria Joao Pires, Gabriela Montero, Ivry Gitlis, Ferenc Rados i wieloma innymi. W wieku 23 lat został zmuszony do przerwania kariery z powodu kontuzji neurologicznej, ale zaczął bardzo interesować się ciałem i jego biomechaniczną, ale także emocjonalną rolą w tworzeniu muzyki. Artysta aktualnie studiuje fizjologię muzyki w Zurychu i pracuje pod ścisłym okiem specjalisty Roberta Durso i pianosomatyka z Alanem Fraserem. Podczas jego sesji można poruszyć każdy temat, od trudności technicznych, dyskomfortu, bólu, tremy po ograniczenia ekspresji.
Po intensywnym tygodniu pracy, w ubiegły piątek, 15 września, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego stało się miejscem koncertu finałowego V jubileuszowej edycji Akademii Pianistycznej BISMA. Słynny artysta – jeden z profesorów, Dmitri Alexeev wystąpił na lusławickiej scenie. Na kolejne, letnie kursy mistrzowskie, trzeba będzie czekać cały rok. Być może znowu spotkamy się w Lusławicach.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy