
czyli
„Music of the World”
Taki tytuł nasi nowy album Dziewczęcego Chóru Katedralnego Puellae Orantes, znanego na całym świecie zespołu, o niekwestionowanym poziomie i dorobku artystycznym, prawdziwego ambasadora Tarnowa i regionu. Płyta „Music of the World” nagrywana była w grudniu ub. roku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Pół roku trwały prace nad jej aranżacją. Ta najnowsza muzyczna wizytówka zespołu o bardzo zróżnicowanym repertuarze została wydana w nakładzie 6 tysięcy sztuk. Chór będzie ją promował w trakcie specjalnego koncertu w najbliższą sobotę 24 września w Lusławicach. Płyta to swoisty pamiętnik zespołu, który nawiązuje do wyjątkowych wydarzeń i największych sukcesów w 37- letniej historii tego niezwykle zasłużonego dla kultury i historii Polski chóru.

Jest to dwunasta płyta wydana przez Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”. To unikalny album zarówno z uwagi na repertuar, optymistyczne przesłanie jakie niesie, jak również ciekawe połączenie różnych stylów obejmujących swing, jazz, operę, folk i klasyczne pieśni w nowatorskiej oprawie chóru, fortepianu, harfy i kwintetu blaszanego. Na płycie znalazło się 16 utworów, w większości zaaranżowanych dla chóru „Puellae Orantes”. Wyjątkowym akcentem są aranżacje Philipa Lawsona – znakomitego brytyjskiego kompozytora, śpiewaka, laureata Grammy. Słynne „Amazing Grace”, „Over the Rainbow” i „What a Wonderful World” zostały opracowane na chór żeński i kwintet blaszany. Muzykę polską reprezentują pieśni Stanisława Moniuszki, ale na płycie usłyszeć można też utwory charakterystyczne dla muzyki włoskiej, francuskiej, brytyjskiej, a nawet aranżację tajwańskiej piosenki folklorystycznej, za wykonanie której chór został nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie w Tajpej.

Jak przekonuje Aleksandra Topór, dyrygentka chóru, wykonywanie tak zróżnicowanego repertuaru wymaga sporych przygotowań.
„Jest to bardzo trudne, ale jednocześnie bardzo rozwijające, dlatego staramy się sięgać po bardzo, bardzo różne utwory i wyjeżdżać na trudne konkursy, gdzie możemy podejrzeć pracę zespołów reprezentujących zupełnie inną kulturę. Z każdego takiego konkursu przywozimy potem doświadczenia, które wprowadzamy potem w naszą pracę warsztatową” – mówi Topór.

Album został zrealizowany we współpracy ze znakomitymi artystami – harfistką Elżbietą Baklarz, Łukaszem Farcinkiewiczem (kompozytorem i jednocześnie pianistą) a także kwintetem blaszanym Cracow Brass Quintet. Zdecydowana większość utworów została zaaranżowana dla Puellae Orantes przez Philipa Lawsona – znakomitego brytyjskiego kompozytora, śpiewaka, laureata nagrody Grammy. Reprezentują one bardzo różne gatunki muzyczne.

– Wybraliśmy utwory, które obrazują nasze doświadczenia wyniesione z konkursów i wyjazdów zagranicznych. Pokazujemy piękno, tkwiące w różnorodności kultur muzycznych, które udało nam się poznać i wiele z nich zaczerpnąć dla naszego osobistego rozwoju – podkreśla Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru.
– Poprzez tę płytę chcemy przekazać pozytywne przesłanie, że należy cieszyć się z tego, co posiadamy, co zostało nam dane. Że świat jest piękny i pełen różnorodności, a muzyka jednoczy ludzi i kultury ponad wszelkimi podziałami – dodaje Aleksandra Topor.
– To już dwunasty krążek w naszym dorobku, a jednocześnie siódmy, który nagraliśmy w ciągu ostatnich 14 lat. Mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń, chór utrzymuje wciąż niesamowicie wysoki poziom – podkreśla ks. Władysław Pachota, założyciel i dyrygent Puellae Orantes.

Dziewczęcy Chór Katedralny „PUELLAE ORANTES” istnieje od 1985 roku działając przy bazylice katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, a za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor, która wykonuje również sopranowe partie solowe. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej jego twórców i animatorów.

Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem blisko 30. konkursów chóralnych. Trzykrotnie pretendował do Grand Prix konkursów: 52 Concorso Polifonico Internazionale Guido d’Arezzo (Arezzo – Włochy, 2004 r.), 21 International May Choir Competition Prof. Georgi Dimitrov (Warna – Bułgaria, 2011 r.), Concorso Internazionale Corale Città di Rimini (Rimini -Włochy 2013 r.), gdzie zdobył główną nagrodę oraz medal Prezydenta Republiki Włoch. Chór „Puellae Orantes” wygrał dwie kategorie (muzyki sakralnej i chórów młodzieżowych), osiągając 97,6 i 98 pkt. na 100 możliwych oraz główną nagrodę konkursu – Grand Prix, a ks. Władysław Pachota otrzymał nagrodę najlepszego dyrygenta. Jako laureat Grand Prix tarnowski zespół został nagrodzony medalem Prezydenta Republiki Włoch. Ponadto chór „Puellae Orantes” otrzymał nagrody dodatkowe od Ambasady Polskiej i Ambasady Serbskiej.

Chór prowadzi szeroką działalność koncertową. Przemierzył tysiące kilometrów, koncertując wielokrotnie w Holandii, Belgii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Francji. Występował także w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, Węgrzech, Danii i Bułgarii. Wielokrotnie reprezentował Polskę podczas prestiżowych imprez w kraju i za granicą. Jest jedynym polskim zespołem, który został zaproszony do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Laureatów w Vaison la Romaine, we Francji.
„Puellae Orantes” współpracuje z wybitnymi kompozytorami polskimi: Pawłem Łukaszewskim, Michałem Lorencem, Miłoszem Bembinowem, Marcinem Łukaszewskim, Pawłem Sydorem, Jackiem Sykulskim, Marcelem Chyrzyńskim, Łukaszem Farcinkiewiczem, a także zagranicznymi. Dzięki tej współpracy na zamówienie chóru powstało ok. 100 kompozycji i aranżacji. Dla „Puellae Orantes” komponował również nieżyjący już Marian Sawa. W 2007 roku, utwór „Magnificat” skomponowany dla tarnowskiego zespołu przez Mariana Sawę był wykonywany przez połączone chóry podczas międzynarodowego festiwalu oratoryjnego Musique en Morvan, we Francji. Po raz pierwszy w 32. letniej historii festiwalu jednym z głównych dzieł był utwór polskiego kompozytora.

W bogatym dorobku fonograficznym tarnowskiego zespołu trzy płyty były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego – FRYDERYK, a jedna otrzymała tę nagrodę. Płyty chóru cieszą się dużym zainteresowaniem, czego dowodem są wyróżnienia Złotych Płyt CD i Platynowej DVD – jedynym tego typu wyróżnieniem w Polsce, przyznanym w kategorii muzyki poważnej. Wydawnictwa cieszą się także doskonałymi recenzjami m.in. BBC Music Magazine. Repertuar sześciu płyt stanowią utwory w całości lub części skomponowane i zaaranżowane specjalnie dla „Puellae Orantes”.

Tarnowski chór realizuje wyjątkowe projekty artystyczne zapraszając do współpracy znakomitych wykonawców, m.in.: Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy „Aukso”, Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrę Solistów Wiedeńskich, z którą chór nagrał w 2014 r. album „Szlakiem Straussa” – unikatowe wydawnictwo zawierające dzieła dynastii Straussów w aranżacjach wokalno-instrumentalnych. W 2015 r. chór wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy – zespołem „The King’s Singers”, który po raz pierwszy w Polsce wystąpił na scenie z innym zespołem.
Tarnowski zespół dokonał licznych nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.
Zebrał i opracował
Ryszard Zaprzałka