
czyli równolegle
filmowy Vitae Valor, Jazz Contest i patriotyczny Viva Polonia.
Od 6 do 11 listopada w mateczniku tarnowskich melomanów, dworku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, wielkiego pianisty i kompozytora, polityka i patrioty, trwa kolejna edycja festiwalu Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc. W programie koncerty, spektakle teatralne dla młodzieży oraz wystawa.
Festiwal rozpoczął się niedzielę 6 listopada o godz. 17, znakomicie przyjętym przez publiczność, koncertem zatytułowanym „Zaczarowany Świat Bogusława Kaczyńskiego”, zorganizowanym z okazji 80. rocznicy urodzin tej wielkiej osobowości polskiej kultury we współpracy z Fundacją „Orfeo” im. Bogusława Kaczyńskiego. W programie znalazły się wielkie przeboje muzyki operetkowej w wykonaniu Grażyny Brodzińskiej, Iwony Sochy, Adama Sobierajskiego i Jacka Jaskuły, którym towarzyszył zespół Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia.
Z kolei w piątek 11 listopada, również o godzinie 17.00 kąśnieńscy melomani będą mieli okazję wysłuchać koncertu „Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…” utkanego z najpiękniejszych piosenek polskiej muzyki międzywojnia. Wystąpią: Anna Lasota, Jacek Wójcicki, Marcin Jajkiewicz, Jakub Milewski i Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy.
Integralną częścią festiwalu są tradycyjne lekcje patriotyczne w formie spektaklu teatralnego skierowane do starszych klas szkół podstawowych (klasy 7 i 8) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku młodych widzów czekało niezwykłe widowisko – poetycka walka Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. „Pojedynek Wieszczów. Gala Mistrzów Polskiego Romantyzmu” odbywała się w dniach 8-10 listopada (godziny 10.00 i 12.00 i obejmowała łącznie sześć spektakli.
W tych festiwalowych dniach obejrzeć można także wystawę „Paderewski Superstar”. Wystawa ta stworzona została na zamówienie XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2019) przez Justynę Szombarę i Annę Salamon z Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tradycyjnie autorem wizualizacji Kąśnej jest wybitny tarnowski artysta Piotr Barszczowski.

Bogusław Kaczyński – prawdziwy człowiek instytucja, erudyta i światowiec, król melomanów i salonów, muzycznie do Kąśnej zawitał po raz pierwszy. Legendarny popularyzator muzyki poważnej, której poświęcił całe swoje życie. O swoich pasjach mógł opowiadać godzinami. Piękna polszczyzna, nienagannie skrojony garnitur i mucha były jego znakiem rozpoznawczym. Był nie tylko rozchwytywanym konferansjerem i niezrównanym gawędziarzem, królem życia i bożyszczem kobiet, ale także wziętym publicystą i pisarzem.

Bogusław Kaczyński urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Zaraz po maturze przyjechał do Warszawy, żeby studiować teorię muzyki i grę na fortepianie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W swoim życiu mógł się pochwalić wieloma sukcesami. Trzykrotnie otrzymał „Złoty Ekran”, nagrodę „Wiktora” oraz „Super-Wiktora”. W plebiscycie tygodnika „Polityka” zaliczony został do grona dziesięciu największych polskich osobowości telewizyjnych XX stulecia. W maju 2000 roku, w uznaniu zasług dla kultury polskiej i dziedzictwa narodowego, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jesienią 2002 roku, podczas gali z okazji 50-lecia TVP, uhonorowano go statuetką i tytułem „Gwiazdy Telewizji Polskiej”. Jest także Kawalerem Orderu Uśmiechu (1995).

Przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, takich jak np. Konkurs Chopinowski, koncerty Luciano Pavarottiego czy Plácido Domingo.
14 marca 2007 doznał udaru mózgu, czego skutkiem była częściowa utrata zdolności mówienia oraz paraliż prawej strony ciała. Wyszedł ze szpitala 30 maja tego samego roku, zaś po intensywnej rehabilitacji większość dolegliwości ustąpiła. W sierpniu 2007 roku, po wielotygodniowej rehabilitacji, ponownie kierował festiwalem w Krynicy.
Bogusław Kaczyński był założycielem Fundacji Orfeo, która wspiera kulturę narodową, propaguje sztukę wśród dzieci i młodzieży oraz promuje ambitne inicjatywy artystyczne.
21 stycznia 2016 roku zmarł w Warszawie z powodu kolejnego udaru mózgu.

Grażyna Brodzińska (sopran) – Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej, znakomita aktorka i tancerka . Króluje na scenie i podbija serca publiczności na całym świecie. Perfekcyjna w każdym geście. Prezentując najwyższy kunszt sztuki wokalnej, swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę, musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych nurtów muzycznych. Zachwyca widzów głosem, elegancją i temperamentem. Córka śpiewaczki Ireny Brodzińskiej i Edmunda Waydy – tenora, reżysera i dyrektora teatrów muzycznych. Swoją przygodę ze sceną rozpoczęła jako kilkuletnia dziewczynka. Po ukończeniu szkoły baletowej kontynuowała swoją edukację w Studiu Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Śpiewu uczyła ją prof. Zofia Janukowicz – Pobłocka. Później w doskonaleniu wokalnego warsztatu, przez dziesięć lat pomagała Jej prof. Urszula Trawińska-Moroz, następnie Ryszard Karczykowski. Już podczas studiów Grażyna Brodzińska rozpoczęła pracę zawodową w Teatrze Muzycznym w Gdyni za dyrekcji Danuty Baduszkowej.

Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w operetce pt. „Wesoła wdówka” Franza Lehara, Sylwię Varescu w operetce pt. „Księżniczka Czardasza” Emmericha Kalmana, Hrabinę Zedlau w operetce pt. „Wiedeńska krew” Johanna Straussa, Anninę w operetce pt. „Noc w Wenecji” Johanna Straussa, Perichola w operetce pt. „Perichola” Jakuba Offenbacha, Dolly Galagher Levi w musicalu pt. „Hello Dolly” Jerry Hermana, Elizę Doolitle w musicalu pt. „My Fair Lady” Fredericka Loewe, Dorothy Brock w musicalu pt. „42nd Street” Harry Warren . W Kammeroper w Wiedniu śpiewała partię Eurydyki w operetce Jacques’a Offenbacha pt. „Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze Wolfganga Amadeusza Mozarta pt. „Don Giovanni”. W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście Nietoperza” Johanna Straussa i partię Kasi w operze Macieja Kamieńskiego pt. „Nędza uszczęśliwiona”. Z Adelą z „Zemsty nietoperza” odbyła również tournee śpiewając z ogromnym powodzeniem w wielu teatrach w Niemczech.
Była solistką w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, w operetce Warszawskiej (później Teatr Muzyczny Roma) oraz w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Obecnie współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Występuje z czołowymi orkiestrami filharmonicznymi i operowymi. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest główną gwiazdą w stworzonych specjalnie dla Niej widowiskach multimedialnych: „Muzyczna Aleja Gwiazd”, „The Best of Broadway”, „Nie zapomnij Mnie”, „Magiczny Hollywood”, Śpiewaj i Tańcz”. Wielokrotnie śpiewała na Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.

Bogusław Kaczyński – (ówczesny dyrektor artystyczny) powiedział on niej: „Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Udowodniła, że ma prawo do tytułu Pierwszej Damy Polskiej Operetki”.
„Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych”.

Iwona Socha swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej w Gliwicach. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu solowego prof. Jana Ballarina (dyplom z wyróżnieniem). W 2002 roku ukończyła studia na Wydziale Radiowo-Telewizyjnym Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Jest finalistką i laureatką krajowych oraz międzynarodowych konkursów wokalnych.
W maju 2005 roku, będąc studentką roku dyplomowego, zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej, śpiewając partię Małgorzaty w „Fauście” Charlesa Gounoda (spektakl z jubileuszowej listy obchodów 60-lecia Opery Śląskiej), z gościnnym udziałem Maestro Bogdana Paprockiego.

W swoim repertuarze posiada liczne partie oratoryjne, operowe, operetkowe, a także utwory liryki wokalnej. Koncertuje w kraju i za granicą: w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwie, Słowacji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dokonała także nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Firmy Fonograficznej DUX.
Uczestniczyła w wielu Mistrzowskich Kursach Wokalnych, m.in.: Izabeli Kłosińskiej, Ingrid Kremling, Adama Kruszewskiego, Petera Mury, Jadwigi Romańskiej, Jolanty Żmurko oraz Teresy Żylis-Gara. W marcu 2016 roku rozpoczęła w Wiedniu indywidualną współpracę wokalną z Ileaną Cotrubas.
W 2013 roku zdobyła prestiżowy laur dla Najlepszej Śpiewaczki Operowej w ramach Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.
W kwietniu 2016 roku otrzymała Nagrodę Wydawców Katolickich Feniks za płytę z mszą Józefa Zeidlera Missa Pastorita, zrealizowaną z udziałem orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Adam Sobierajski w 2005 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie śpiewu prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. Obecnie solista Opery Krakowskiej oraz Opery Śląskiej w Bytomiu. Jest laureatem IV i II nagrody na Konkursie Operetkowym im. Iwony Borowickiej w Krakowie (w 2006 i 2008 r.). W 2008 r. zdobył wyróżnienie i 4 nagrody specjalne (w tym dla Najlepszego Tenora) na Międzynarodowym Konkursie Operowym im. Adama Didura w Bytomiu. Jest również zdobywcą III nagrody na I Europejskim Konkursie Tenorów w Sosnowcu (2009 r.). W 2014 r. występował w muzycznym programie TVP2 „SuperSTARcie”, reprezentując gatunek muzyczny – Opera.
Współpracuje gościnnie z Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadzi również bogatą działalność koncertową, występując w takich miejscach, jak NOSPR w Katowicach oraz Filharmoniach: Zabrzańskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Płockiej, Toruńskiej, Olsztyńskiej.

Jacek Jaskóła ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Otrzymał nagrodę – stypendium przyznane przez Yamaha Music Foundation of Europe, podobnym wyróżnieniem uhonorował go Minister Kultury i Sztuki. Uczestniczył w wielu konkursach wokalnych, gdzie sięgał po najwyższe laury. Jest laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Bratysławie (1997), II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju oraz III Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. Uzyskał dyplom mistrzowski u prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz u prof. Gerharda Kahrego. Współpracował z wieloma filharmoniami w Polsce oraz z Elbland – Philharmonie Sachsen, z którą wykonywał oratoria Mesjasz Haendla. Współpracował również z Neues Musik Theater w Weimarze wykonując partię Figara w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Występował z recitalami wokalnymi na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju oraz Millenium Music Foundation w Calgary. Koncertował z pieśniarskim repertuarem Chopina na Majorce i Ibizie oraz z cyklem koncertów w Australii. Występował na wielu festiwalach: Wratislavia Cantans, Festspiele – Freiburg, Xanten, Wiltz .
Jacek Jaskuła występował z takimi orkiestrami i filharmoniami, jak: Orquesta Al Ayre Espanol, Kapella Cracoviensis, Orchester des Sorbischen Nationalenze Ansambles, Elbland Philharmonie Sachsen, Neue Lausitzer Philharmonie, Toruńska Orkiestra Kameralna, Śląska Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls”, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, Filharmonia Opolska, Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Filharmonia w Lublinie, Filharmonia im. Traugutta w Warszawie.
Na co dzień występuje w Operze we Wrocławiu, gdzie debiutował partią Hrabiego w Weselu Figara Mozarta. Współpracuje także z operą Nova w Bydgoszczy oraz Operą Bałtycką w Gdańsku.

Strauss Ensemble to zespół muzyki wiedeńskiej, działający od 1999 r. Tworzą go muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. To muzyka Straussów – walce, polki, galopy, marsze, czardasze oraz fokstroty, muzyka popularna, filmowa i taneczna.
Zespół jest zapraszany do udziału w prestiżowych imprezach, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy oraz Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, jak również Festiwalu Muzyki w Sandomierzu. Skład zespołu: Artur Jaroń – fortepian, założyciel zespołu, Ludmiła Worobec-Witek – skrzypce, kapelmistrz, Jacek Hodur – wiolonczela, Krzysztof Sokołowski – kontrabas, Agnieszka Wolska – flet, Dariusz Kozieł – klarnet.
Na podstawie materiałów organizatorów zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka