
Po raz 31. w Sali Lustrzanej w Tarnowie, przez trzy kolejne niedziele lipca odbywać się będą Koncerty Letnie, podczas których posłuchać będzie można muzyki klasycznej. Pierwszy koncert odbędzie się 17, a ostatni 31 lipca. Pierwszy z nich, 17 lipca, pod tytułem „Chopin i przyjaciele” uświetnią Teresa Kaban na fortepianie i Henryk Błażej na flecie. Program wypełnią fortepianowe utwory F. Chopina oraz jego przyjaciół – zabrzmią więc także: Introdukcja i Polonez I.F. Dobrzyńskiego, Rapsodia węgierska F. Liszta oraz Romanse na flet i fort R. Schumanna. Tydzień później, 24 lipca, wystąpi Duo „Con brio” w składzie Aleksandro Mauriello na wiolonczeli i Angela Ignacchiti na fortepianie. Sala Lustrzana wypełni się popularnymi z XIX wieku utworami największych kompozytorów epoki romantyzmu, m.in. słynny „Łabędź” – C. Saint- Saensa, popularna sonata „Arpeggione” F. Schuberta i wirtuozowski „Polonaise de Concert” D. Doppera. W ostatnim koncercie „Przeboje mistrzów gitary XIX wieku” zagra Luciano Pompilio na gitarze. W programie znalazły się utwory kompozytorów z Włoch, Hiszpanii i Paragwaju: M. Giuliani – Temat i wariacje na temat Suity Follia di Spagna, F. Tarrega – Lagrima i Capricho Arabe, F. Sor – Introdukcja i wariacje n top. „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta oraz A. Barrios- Mangore – cykl „La Catedral”.

Rozpoczynające się właśnie te Muzyczne Dionizje, to będzie muzyka poważna w połączeniu z wakacyjną lekkością. Od początku ich organizatorem jest niezwykle zasłużona dla lokalnej kultury „Fundacja Kultury i Integracji INTER-ART” powstała z inicjatywy Teresy Kaban-Błażej i Henryka Błażeja. Głównym obszarem działalności fundacji jest kultura i sztuka, którą staramy się promować zarówno w Polsce jak i za granicą. Współpracujemy z wybitnymi artystami z Polski i różnych krajów Europy, budując w ten sposób „kulturalne pomosty”. Za granicą staramy się promować tradycje i kulturę polską a w Polsce – tradycje i kulturę europejską.
Szczególną wagę Fundacja przykłada do upowszechniania muzyki klasycznej wśród dzieci i młodzieży, uzupełniając w ten sposób ich wiedzę i uwrażliwiając na sztukę. Atmosfera muzeów, pałaców, zamków oraz możliwość zobaczenia ciekawych instrumentów i posłuchania „żywej muzyki” w profesjonalnym wykonaniu jest dla wielu inspiracją do podjęcia nauki muzyki. Dla nich organizujemy też specjalne koncerty pt. „Muzyczne ABC”. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku a także z ośrodkami dla osób niepełnosprawnych.

Najważniejsze imprezy organizowane przez INTER ART to:
– Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej (do tej pory zrealizowaliśmy 27 corocznych edycji)
– 30 corocznych cykli Koncertów Letnich z cyklu „Muzyczne pory roku”
– inne koncerty i wieczory muzyczne dla dzieci i młodzieży, seniorów, osób niepełnosprawnych iin.

Teresa KABAN i Henryk BŁAŻEJ są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie.
Teresa – w klasie fortepianu Prof. Ludwika Stefańskiego. Grę doskonaliła u Ryszarda Baksta, F.Raucha, T. Nikołajewej i W. Mierżanowa. Henryk – w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę doskonalił pod kierunkiem J.P.Rampala i J.Galway’a. Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. Od tego czasu koncertują na wielu estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie… Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych – od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów …aż po Bagdad, Koreę, Japonię …, uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.
Jako soliści i kameraliści nagrali kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Ich recitale wielokrotnie transmitowane były „na żywo” przez Polskie radio i Telewizję. Nagrali także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.
Oboje prowadzą też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Osnabrucku i innych.
W latach 1991-1995 byli dyrektorami Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r są współautorami i dyrektorami artystycznym corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej.
W 2016 r. oboje otrzymał nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Jak przekonuje współorganizatorka Letnich Koncertów, znana pianistka i animatorka kultury Teresa Kaban, chodzi o to, by dzięki muzyce odpocząć trochę od codzienności. – Taką myślą przewodnią tych Koncertów Letnich zawsze jest relaks przy muzyce, w dodatku letni relaks. To ma być taka forma wypoczynku, przy muzyce, którą się dobrze zna, którą się lubi, którą się często słucha w radiu, bądź też nastawia się płyty. Stąd też tytuły i program tych koncertów jest całkowicie różny od innych koncertów.
Jak informujemy wyżej, pierwszy koncert pt. “Chopin i przyjaciele” zaplanowano na dzisiaj, niedzielę 17 lipca, na godz. 16.00.
Kolejna odsłona 31. Koncertów Letnich w Tarnowie odbędzie się tydzień później. W niedzielę 24 lipca o godz. 16.00 organizatorzy przeniosą nas “W salony Europy XIX wieku”. Wtedy też pojawią się włoskie akcenty.

– Przyjadą do nas Włosi, konkretnie Duo ‘Con Brio”, Alessandro Mauriello, który będzie grał na wiolonczeli, będzie mu towarzyszyła Angela Ignacchiti na fortepianie. Alessandro Mauriello to jest młody człowiek, który jest dumą Włoch. Jest to przede wszystkim zdobywca wielu pierwszych nagród konkursów muzycznych w Europie. Oprócz Bacha, pojawi się w utworach, które były hitami w salonach XIX wieku, w salonach Europy, utwory bardzo adekwatne do tej pory roku, w której te koncerty się odbywają – zapowiada Teresa Kaban.
Na koniec Koncertów Letnich w Tarnowie również będzie można posłuchać muzyki po włosku. 31 lipca o godz. 16.00 Salę Lustrzaną w Tarnowie wypełnią “Przeboje mistrzów gitary XIX wieku”. Koncert da wtedy gitarzysta z południa Włoch.

– Luciano Pompilio, który jest już doświadczonym bardzo muzykiem, na swoim koncie ma wiele udanych tournée koncertowych, z tym, że to jest człowiek, który ukochał sobie Amerykę Południową, jego kulturę, tradycję, a tym samym jego muzykę. Ma też w swoim programie utwory kompozytorów hiszpańskich, ale jest propagatorem szczególnie muzyki Paragwaju, również kultury tego kraju.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka