
Jak nie ma wśród nas red. Józefa Komarewicza (1955-2015) – znanego tarnowskiego dziennikarza, cenionego poety i wybitnego medioznawcy. W ostatnia niedzielę, 27 sierpnia minęła kolejna rocznica jego odejścia na niebiański dyżur, skąd niewątpliwie bardzo krytycznym okiem spogląda na upadek etosu zawodu dziennikarskiego, także w naszym galicyjskim miasteczku… To dzięki m.in. jego nie kwestionowanej pozycji w środowisku literackim udało mi się opublikować swoje pierwsze wiersze w TEMI i krakowskim Życiu Literackim. Połączyła nas poezja i ta przyjaźń trwała aż po kres… Józek był przez wiele lat autorytetem dla literackiej młodzieży Tarnowa i okolicznych miejscowości, gromadząc ją wokół siebie, dbając o jej intelektualny rozwój, ułatwiając debiuty i wspierając w każdy dostępny wówczas sposób. Ryszard zaprzałka.

Józef Komarewicz urodził się 21 stycznia 1955 roku w Tarnowie. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Podyplomowego Studium Dziennikarskiego przy Instytucie Filologii Polskiej UJ. Jako poeta debiutował na łamach „Magazynu Studenckiego” (Kraków). Był redaktorem naczelnym „Metalowca Tarnowskiego” i rozgłośni w Zakładach Mechanicznych (FOS Ponar-Tarnów). Przez wiele lat pracował w tygodniku TEMI, Tarnowskim Echu Magazynie Informacyjnym i w zespole redakcyjnym miesięcznika „Okolice”.

Swoje utwory publikował m.in. w Magazynie Kulturalnym, Tygodniku Kulturalnym, Miesięczniku Literackim, Życiu Literackim, Zielonym Sztandarze, Wieściach, Gazecie Krakowskiej, Dzienniku Polskim, Wstań, Studencie, Tarninie, Tarninach, Morzu i Ziemi, Kujawach, Akancie, Zeszytach Tarnowskich, Piśmie Literacko–Artystycznym, Kurierze Polskim. Dzień po dniu, Magazynie Polskim – czasopiśmie ukazującym się w Grodnie, Nowym Dzienniku (Polish Daily News, NY, USA), „ Monitorze” – Polskim Tygodniku Informacyjno – Ogłoszeniowym (Il, USA),Odwecie – piśmie Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów” Żołnierzy Armii Krajowej, Ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu, Wiciach Polonijnych – piśmie Światowego Forum Mediów Polonijnych, ZNAJ – kwartalniku artystyczno – naukowym, ogólnopolskim piśmie Stowarzyszenia Autorów Polskich, Głosie Polskim (La voz de Polonia, Buenos Aires, Argentyna), „Zwojach” (The Scrolls), kwartalniku „Scena Polska” (Pools Podium) (Utrecht, Holandia), miesięczniku Polonii Austriackiej „Polonika” (Wiedeń), „Dzienniku Kijowskim”, portalu IRLANDIA.IE. Wiersze Józefa Komarewicza prezentowane były również w Polskim Radiu.

Założyciel grupy poetyckiej „Obserwatorium” (1985). W 1985 r. opublikował „Zarys działalności Tarnowskiego Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy przy Młodzieżowej Agencji Kulturalnej ZW ZSMP w Tarnowie w l. 1975 – 1985″. Współautor „Przewodnika po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939-1945 r., Rada Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1988. Woj. krakowskie, krośnieńskie, nowosądeckie, przemyskie, rzeszowskie, tarnowskie. W 1995 r. opublikował książkę „Pisać czy kłaniać się burmistrzowi: („ściąga” dla dziennikarzy prasy sublokalnej). Współautor „Encyklopedii Tarnowa”.

Prezes Rady Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Był specjalistą public relations i rzecznikiem prasowym w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie, Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., w Firmie Marketingowej Hektor sp. z o.o. w Tarnowie, Stowarzyszeniu Media Polanie i Małopolskim Forum Współpracy z Polonią. Był Fundatorem i sekretarzem Rady Fundatorów Tarnowskiej Fundacji Kultury. Był również przez dwadzieścia lat współtwórca i organizatorem Światowego Forum Mediów Polonijnych (1993 – 2012). Był sekretarzem redakcji „ODWETU” – czasopisma Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów” Żołnierzy Armii Krajowej, Ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu, od numeru 13 ukazującego się wyłącznie w wersji internetowej (www.jedrusie.org, administrator portalu: Jarosław Dybowski). Autor tomików wierszy: „Nieczytelny podpis” (1986), „Moja ustawa”(1986), „Garbata Afrodyta” (1989), „Wrośnięci w skorupę” (1990), „Wiersze” (2004), „Przechodząc” (2009). W 1990 r. wiersze J. Komarewicza zamieszczono w książce „Debiuty poetyckie’85. Antologia” (wybór, wprowadzenie i red. Jerzy Koperski, Andrzej K. Waśkiewicz). Należał do Stowarzyszenia „Media Polanie” z siedzibą w Tarnowie. Redaktor społecznościowego serwisu informacyjnego wiadomosci24.pl.

W 2022 roku odbył się I Międzynarodowy Konkurs Literacki „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza, nawiązujący do 20-letniej tradycji organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza „O Laur Tarnowskiej Starówki”, którego organizatorem w latach 1986-1995 był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie, a w kolejnych latach do roku 2004 – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Do celów konkursu zaliczały się:
popularyzacja twórczości literackiej,
inspirowanie do aktywności twórczej,
kształtowanie postaw literackich,
promocja talentów,
rozwijanie wyobraźni twórczej,
wymiana doświadczeń i doskonalenie warsztatu twórczego.

Portal Tarnowski Kurier Kulturalny był patronem tego konkursu, wspierając jego idee i przywracając pamięć o Józefie Komarewiczu.
Na stronie organizatora konkursu – Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, można zapoznać się z tekstami wspomnieniowymi, napisanymi przez Stanisława Lisa – przyjaciela zmarłego poety (teksty są dostępne tutaj).
Przygotowała – Aleksandra Pisz