
czyli
kulturalny miszmasz za 100 tysięcy.
Jutro, we czwartek 27 czerwca ruszają Zdearzenia 2024 czyli niegdysiejsze Dni Tarnowa, które potrwają do 30 niedzieli 30 czerwca. Dla mieszkańców przygotowano m.in. koncert muzyki filmowej, występy Oliwii Miś i zespołu Dzień Dobry, pikniki, wernisaże, silent disco, imprezę z DJ Wiką, obchody Dobrodnia oraz scenę iluzji. Tradycyjnie podczas Zdearzeń wręczone zostaną Nagrody Miasta Tarnowa. Wydarzenia i występy zaplanowano w amfiteatrze, Zakątku Króla Władysława Łokietka, Placu Rybnym, Rynku, Skwerze Starej Synagogi, Multimedialnym Centrum Artystycznym, Sali Lustrzanej, Domu Kultury Westerplatte, Parku Strzeleckim i teatrze Solskiego. Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników historii i poznawania miasta. Przygotowano m.in. zwiedzanie katedry, przejażdżki enomeleksem czy spacery po mieście z przewodnikiem. Nadal jednak nie będzie wielkiej muzycznej gwiazdy w czasie miejskiego świętowania. – Planując tegoroczną imprezę, braliśmy pod uwagę zaproszenie znanego zespołu, ale koszty okazały się niemal trzykrotnie większe niż zaplanowany budżet na całą imprezę (nieco ponad 100 tys. zł)– tłumaczy szef tarnowskich zawiadowców kulturalnych Marcin Sobczyk. Warto przy tej okazji przypomnieć, że tradycja Dni Tarnowa sięga jeszcze przedwojnia… .

Pierwsze w dziejach naszego galicyjskiego miasteczka Dni Tarnowa zorganizowano 17 i 18 września 1938 roku i niektóre z imprez były transmitowane przez radio! . Kolejne mogły się odbyć dopiero po zakończeniu wojny, aż w roku 1948, w stulecie Wiosny Ludów. Później była kolejna 22 – letnia przerwa i dopiero w 1970 święto to weszło na trwale w tradycję miasta.
Od 1990 roku organizowano je co dwa lata, po hasłem Człowiek – Praca – Sztuka i z reguły trwały od 3 do 7 dni. Dla podkreślenia ich rangi wybijano specjalne medale i wydawano okolicznościowe znaczki. Zaś w 1972 roku dla ich uświetnienia ogłoszono konkurs na Tarnowski hejnał…
W minionych latach programy „Zdearzeń” były dość mocno okrajane. Ograniczały się głównie do Jarmarku Galicyjskiego, koncertów lokalnych zespołów i innych drobnych atrakcji. Powód? Najpierw swoje piętno na imprezach w Tarnowie odcisnęła pandemia koronawirusa, a później niewielki budżet przeznaczony na organizowanie wydarzeń kulturalnych. A teraz mamy nowego prezydenta i nowe otwarcie…

Poniżej szczegółowy afisz imprezy:
CZWARTEK
W ramach prologu do imprezy przewidziano trzy wydarzenia w czwartek, 27 czerwca. Będzie to spotkanie autorskie z Czesławem Markiewiczem i promocja książki „Przeklęta Europa” w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej. Początek o godz. 17.
Przewidziano również debatę oxfordzką. „Miasta potrzebują kultury” – z taką tezą zmierzą się debatanci podczas dyskusji w Amfiteatrze Letnim o godz. 18.
Wieczorem zaś (o godz. 21) odbędzie się koncert pod Bimą (Galicjaner Sztetl).
Również o godz. 21 rozpocznie się nocny spacer szlakiem maszkaronów. Organizatorzy będą mieli ze sobą lampy naftowe, ale zachęcają też uczestników do zabrania własnych. Ostatni punkt mini wycieczki zakłada puszczanie wianków do Wątoku. Zbiórkę zaplanowano przy Tarnowskim Centrum Informacji przy Rynku 7.
PIĄTEK
W piątek będzie można zwiedzić katedrę z przewodnikiem w godz. od 9:30-11:30 i od godz. 15 do 17. Chętni będą mogli też zwiedzić Tarnów enomeleksem o godz. 10:30 i 12.
O godz. 18 rozpocznie się wernisaż wystawy „Szeptem kilka słów”. To polsko-włoska ekspozycja inspirowana twórczością Wisławy Szymborskiej z udziałem tarnowskich artystek: Aleksandry Zuby-Benn, Anny Śliwińskiej oraz Jolanty Więcław. Prace można oglądać w MCA przy ul. Wałowej 25 oraz w Artece przy ul. Wałowej 16.
Ważnym punktem wieczoru będzie Gala Nagród Miasta Tarnowa, którą wyznaczono o godz. 19. W amfiteatrze laureatom zostaną wręczone nagrody w różnych kategoriach. Po części oficjalnej zaplanowano koncert Oliwii Miś, finalistki Mam Talent. Na scenie pojawi się też zespół Dzień Dobry, który w swoim repertuarze ma m.in. utwory Osieckiej, Grechuty i Młynarskiego.
Z kolei w tarnowskim teatrze odbędzie się czytanie performatywne „Zapolska Superstar”. Start o godz. 19:30.

SOBOTA
Przez dwie godziny będzie można bezpłatnie zwiedzić katedrę z przewodnikiem. Start o godz. 9:30.
Na rynku o godz. 10 rozpocznie się piknik rodzinny „Bezpieczna Autostrada – Młodzi bohaterowie bezpieczeństwa”. W programie znajdzie się: nauka udzielania pierwszej pomocy, symulatory dachowania i zderzeń, badania profilaktyczne, strefa relaksu, animacje i zabawy dla dzieci. Przewidziano też upominki i nagrody.
Również o godz. 10 w amfiteatrze odbędzie się turniej szachowy, natomiast w tym samym czasie obok Pałacyku Strzeleckiego, na trawce przy BWA będzie można poćwiczyć tai chi.
Godzinę później zaplanowano zbiórkę przy tężni na „Marcince”. Po zamku na Górze św. Marcina będzie oprowadzał historyk Krzysztof Moskal. Zwiedzać z przewodnikiem będzie można też centrum miasta. Zbiórkę wyznaczono o godz. 12 pod Tarnowskim Centrum Informacji.
O godz. 13 w Zakątku Spycimira Leliwity przy MCA odbędzie się intronizacja Króla Kurkowego.
Natomiast o godz. 17 będzie można zobaczyć Scenę Iluzji. Publiczność, która zgromadzi się w Zaułku Łokietka (w razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do Sali Lustrzanej), będzie mogła zobaczyć sztuczki iluzjonistów. Wystąpią: Krystian Bączyński, Konrad Mościński i Michał Skubida.
W Parku Strzeleckim odbędzie się koncert SunDay Quartet. Klasyka w parku zabrzmi w ogrodzie sensorycznym o godz. 18 (w razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do Centrum Dialogu).
Również o godz. 18 zaplanowano czytanie performatywne w tarnowskim teatrze. Aktorzy zmierzą się z dziełem „Słodki zapach cynamonu”. Kolejne czytanie wyznaczono o godz. 20. Tym razem będzie to „Noc Wittgensteina”.
O godz. 19 DJ Celownik zagra w MCA przy ul. Wałowej 25. Godzinę później, także obok MCA, rozpocznie się silent disco z udziałem trzech DJów.
W Amfiteatrze Letnim przewidziano dwa koncerty. O godz. 20 zagra duet Yasno, który tworzy Anaya i Senny. Na scenie pojawi się też Meek Oh why, czyli Mikołaj Kubicki, raper i trębacz.

NIEDZIELA
O godz. 9 rozpocznie się Bazar na Starówce. Pchli targ potrwa do godz. 13.
W Parku Strzeleckim rozpocznie się świętowanie 50-lecia PSONI, które towarzyszy kolejnej edycji DobroDnia. O godz. 10 przewidziano bieg inaugurujący wspomnianą imprezę. W parku będzie można także poćwiczyć jogę. Maty można rozłożyć na trawie przy siedzibie BWA.
Pozwiedzać Tarnów z przewodnikiem można też w niedzielę. Zbiórka w samo południe pod TCI, Rynek 7.
O godz. 14 rozpoczną się obchody DobroDnia, czyli dnia integracji osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. Atrakcje przewidziano na placu Rybnym, ulicy Piekarskiej oraz po północnej stronie rynku. L
W siedzibie BWA na dworcu PKP można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie „A co Wy tam macie na ścianie?”. Początek o godz. 15:30.
Z kolei godzinę później, o godz. 16:30 rozpoczną się obchody 95. rocznicy sprowadzenia prochów generała Józefa Bema przy mauzoleum w Parku Strzeleckim.
Po sąsiedzku, bo w Pałacyku Strzeleckim, zaplanowano wernisaż wystawy „Otto Schier. Pracownia architektoniczna”. Start o godz. 17.
Również o tej samej porze w Sali Lustrzanej odbędzie się koncert „Tarnowskie Lato Fletowe”. Wystąpią fleciści: Urszula Janik – Lipińska, Natalia Jarząbek, Jan Krzeszowiec, Beatriz Macias, Ewa Murawska, Miguel Ángel Villanueva, Ewelina Zawiślak, Łukasz Zimnik oraz Dominika Peszko na fortepianie.
Również muzycznie będzie na placu Rybnym, gdzie na scenie pojawi się SOLski Chór.
Kolejny koncert z cyklu Klasyka w parku (w Parku Strzeleckim) rozpocznie się o godz. 18. Wystąpi Cebula & Kusion Duo.
Czytanie performatywne w „Solskim” przewidziano o godz. 19. Tym razem będzie można usłyszeć „Sekrety Colemanów”.
Przeboje wielkiego ekranu zabrzmią w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika. Z koncertem muzyki filmowej wystąpi Warsaw Impressione Orchestra. Na scenie zaprezentują swoje umiejętności: Milena Lange – sopran, Michał Janicki – baryton. W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Start o godz. 19.
W Domu Kultury Westerplatte odbędzie się sztafeta pokoleń. Zagra tam DJ Wika, czyli najstarsza DJka w Polsce. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.
Na dachu tarnowskiego teatru pojawią się Aniołki Solskiego. Wystąpią przed publicznością o godz. 21.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka