
czyli
WIELKA FIESTA PO TARNOWSKU
Tego lata legendarne, liczące już nad pięćdziesiąt lat, Lato z Radiem – relacjonuje nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera, połączyło siły z innym nadawcą publicznym i wraz z telewizyjną Dwójką już na początku lipca wyruszyło w wakacyjną trasę koncertową. W czasie jej trwania dziennikarze radiowi i telewizyjni odwiedzą łącznie osiem polskich miast a widzowie i słuchacze mają okazję zobaczyć ich pracę na żywo. Na trasie Lata z Radiem i Telewizją Polską znalazł się także Tarnów – był siódmym przystankiem Lata z Radiem. Finał imprezy odbędzie się za tydzień w Grudziądzu, ale w tym roku Lato z Radiem na antenie Jedynki potrwa do 21 września.

Nie można było chyba znaleźć lepszej okazji do promocji miasta i regionu – w sobotę Tarnów gościł na antenach publicznych nadawców od świtu do zmierzchu. Mieszkańcy naszego miasta tłumnie uczestniczyli we wszystkich imprezach przygotowanych przez organizatorów a frekwencja podczas wieczornego koncertu podsumowującego wydarzenie przekroczyła chyba najśmielsze oczekiwania organizatorów. Można śmiało powiedzieć, że 24 sierpnia sprzyjało nam wszystko, łącznie z pogodą.

Takiej imprezy w Tarnowie dawno nie było i pewnie jeszcze długo nie będzie, choć tarnowska odsłona trasy Lata z Radiem i Telewizją Polską w zasadzie nie odbiegała od pozostałych. W sobotę tarnowski rynek zamienił się w plenerowe studio telewizyjne. Już od godziny 7:30 można było tu spotkać ekipę Pytania na śniadanie i zobaczyć, jak powstaje poranny program TVP2. Była to także wyjątkowa okazja, aby poznać prowadzących, reporterów i kucharzy znanych z formatu oraz porozmawiać na tematy nurtujące widzów i lokalną społeczność. Swoje pięć minut na antenie miały także dzieci oraz młodzież – ekipa telewizyjna prosiła, by przyprowadzić swoje pociechy w wieku od 7 do 14 lat o godzinie 7.15 na rynek. Z Tarnowa przedstawiana była także prognoza pogody.

Tarnów jako jedyne miasto na tegorocznej trasie „lata z Radiem i TVP” gościło nowych prowadzących popularny teleturniej TVP2 „Koło Fortuny”. Agnieszka Dziekan i Błażej Stencel przyjechali specjalnie do Tarnowa, aby poprowadzić mini-teleturniej z nagrodami oraz spotkać się z widzami. Każdy mógł wziąć udział w tej zabawie. Uczestnik kręcąc kołem fortuny, wybierał nagrodę, o którą postanowił walczyć, a następnie musiał odpowiedzieć na pytanie związane z serialem, programem lub gwiazdą Telewizji Polskiej. W mini „Kole Fortuny” można było wziąć udział koło południa, tuż po zakończeniu transmisji z plenerowego studia „Pytania na Śniadanie”.

Tarnowska Kantoria – a raczej Centrum Wypoczynku i Rekreacji Kantoria – w sobotę stała się z kolei plenerowym studiem radiowym. Można tu było spotkać dziennikarzy radiowej Jedynki. O godzinie 9:00 zabrzmiała Polka Dziadek, która tradycyjnie rozpoczyna audycję Lato z radiem. Po jej zakończeniu – punktualnie o godzinie 12:00 w Tarnowie – jak w każdym z miast – rozpoczął się piknik rodzinny. Nad Kantorią pojawiła się również maskotka Lata z Radiem – w tym roku jest to wydra. Zwierzę jest kojarzone z wodą, która stała się motywem przewodnim tegorocznej audycji.

O zabytkach Tarnowa oraz o historii miasta opowiedziała Dorota Lewicka – przewodniczka z Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Z kolei o tarnowskiej wspinaczce i świetnej infrastrukturze Sława Bieńczycka rozmawiała z brązową medalistką igrzysk olimpijskich, mistrzynią świata we wspinaczce na czas – Aleksandrą Kałucką oraz Marcinem Dzieńskim, mistrzem świata i mistrzem Europy we wspinaczce na czas. Nie zabrakło również tematów kulinarnych. Jan Czaja z Tarnowskiej organizacji Turystycznej mówił o regionalnych smakach i historycznych winnicach oraz o polskiej marce turystycznej – EnoTarnowskie, która w 2019 roku stała się jednym z dziesięciu „Najlepszych Produktów Turystycznych” Polskiej Organizacji Turystycznej, a w 2022 roku otrzymała tytuł „Polska Marka Turystyczna”. W plenerowym studiu Polskiego Radia gościła także Maria Zawada-Bilik z Urzędu Miasta Tarnowa, pomysłodawczyni Tarnowskiego Szlaku Maszkaronów, nawiązującego do dziedzictwa historycznego miasta. O skarbach tarnowskich muzeów mówił Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Na antenie radiowej Jedynki gościła też przedstawicielka Pasażu Odkryć Centrum Nauki i Techniki z Tarnowa, Joanna Babula.

Ale kulminacja wszystkich imprez miała miejsce dopiero wieczorem. Na scenie plenerowej zorganizowanej na terenie campusu Akademii Tarnowskiej wystąpiła plejada gwiazd: Lady Pank, Michał Szpak, Zakopower, Urszula, Kamil Bednarek, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Afromental, Halina Mlynkova, Wojciech Cugowski, Sidney Polak, Stefano Terrazzino i tarnowianka Oliwia Miś.

Widowiskowa, multimedialna scenografia, porywające choreografie, a przede wszystkim największe hity w wykonaniu topowych gwiazd polskiej sceny muzycznej – to wszystko mieliśmy okazję podziwiać podczas koncertu w Tarnowie. Sobotni koncert w Tarnowie rozpoczął się o godz. 20.00 i był transmitowany na antenach TVP2, TVP Polonia oraz TVP Wilno. Usłyszeliśmy największe wakacyjne przeboje w wykonaniu legend polskiej sceny muzycznej oraz gwiazd młodego pokolenia. Halina Mlynkova zaśpiewała hit W kinie, w Lublinie – kochaj mnie, a Sidney Polak Otwieram wino.

Podczas koncertu Lata z Radiem i Telewizją Polską nie zabrakło tarnowskich akcentów na scenie pojawiła się nie tylko Oliwia Miś, ale także tancerki i tancerze TEDDY’S ARMY oraz młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Imprezę poprowadzili: Ula Kaczyńska z Polskiego Radia, Marta Surnik i Piotr Wojdyło z Telewizji Polskiej, a także gospodarze programu „no… wiadomo” telewizyjnej Dwójki – Aleksander Lipski, Julia Święch.
Trudno się dziwić, że wydarzenie przyćmiło pozostałe imprezy zorganizowane tego dnia w regionie – Bravo Maestro w Kąśnej czy festiwal szant w tarnowskim amfiteatrze.

Komentarze w mediach społecznościowych są entuzjastyczne: Ostatni raz chyba z 20 lat temu była taka impreza – pisze jeden z internautów. Inny dodaje Miasto się przebudziło a jeszcze inny: Tarnów pokazał moc. Internautka napisała: Czułam się w końcu jak w mieście. Miasto ożyło. Ludzie spragnieni są takich wydarzeń. Oby tak dalej. Trzymam kciuki.

Oczywiście nie brakuje wątpliwości. Koncert zorganizowany był na terenie campusu dość chyba niefortunnie, ale blisko centrum raczej Tarnowa nie ma miejsca, które mogłoby pomieścić taką rzeszę uczestników. Myślę też, że organizatorzy chyba nie doszacowali chętnych – liczono na kilkanaście tysięcy osób a według niektórych szacunków na terenie kampusu było 25 tysięcy. To ponad jedna czwarta wszystkich tarnowian! Oczywiście nie brakowało przyjezdnych – plac przed Wydziałem Politechnicznym Akademii Tarnowskiej nie pomieścił wszystkich chętnych – tłumy stały na chodnikach od strony szpitala i na ul. Sitki. Pojawiły się więc kłopoty z parkowaniem (i mandatami za niewłaściwe parkowanie) i z nagłośnieniem. Sceny z pewnej odległości w ogóle nie było widać – dużo wygodniejsze okazało się oglądanie tego koncertu w domu, w telewizji.

Bardzo mnie zdziwiły komentarze – na szczęście nieliczne – w których pytano o koszty, jakie poniosło miasto. Mam wrażenie, że po „normalnych” stawkach na całodzienną promocję w mediach publicznych Tarnowa nie byłoby stać, każda kwota zainwestowana w to przedsięwzięcie jest „po taniości”. No i tłumy wędrujące po koncercie na rynek – to już widok, którego dawno w naszym mieście nie było. Prezydentowi należy pogratulować doskonałej organizacji i swoistego marketingu – wszędzie był z mieszańcami, wszędzie się pokazał, zapraszał.

Każde lato się jednak kiedyś kończy.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – Artur Gawle/ Paweł Topolski/ Tomasz Schenk