
czyli
KOMEDIE NA DOBRY POCZĄTEK
Tegoroczna edycja Festiwalu Tarnowianie – relacjonuje nasza krakowska korespondentka Katarzyna Cetera, rozpoczęła się w Centrum Sztuki Mościce przedwczoraj – we czwartek, 12 września – od otwarcia wystawy 2. Biennale Sztuki w Tarnowie i wystawy uczniów Zespołu sztuk Plastycznych w Tarnowie zatytułowanej NAJLEPSZA PRACA ROKU. Ale to był dopiero początek.

Następnie wyświetlono film HORROR STORY – debiutancki film Adriana Apanela (reżysera i scenarzysty, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej), po którym z widzami spotkał się Jakub Zając, pochodzący z Tarnowa odtwórca głównej roli. Ten znakomicie zagrany, oparty na absurdalnym dialogu obraz, do którego świetną muzykę napisał Tymon Tymański, spodoba się tarnowskiej publiczności. Szalona komedia i gorzka opowieść o wyzwaniach młodego pokolenia pojawiła się już w Tarnowie podczas tegorocznej Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Spotkanie poprowadził Łukasz Maciejewski.

Niemal równolegle (niestety) w tarnowskim teatrze odbył się przedpremierowy pokaz komedii BÓG MORDU, którą dla tarnowskiej publiczności specjalnie na TALIĘ przygotował Marcin Hycnar. Spotkanie z reżyserem poprowadził również Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, wykładowca, pomysłodawca Festiwalu Tarnowianie i… tarnowianin.

Przedstawienie na podstawie znanego tekstu Yasminy Rezy zapowiadane jest błyskotliwie – ale premiera odbędzie się dopiero dziś: Fabuła opowiada historię dwóch małżeństw, które spotykają się, by omówić konflikt pomiędzy ich synami. Początkowo uprzejma rozmowa szybko przeradza się w pełen napięć i wzajemnych oskarżeń konflikt, który obnaża frustracje i głęboko ukryte pretensje bohaterów. Dynamiczna akcja, cięte dialogi i zaskakujące zwroty sprawiają, że widz nie może oderwać oczu od sceny. W role bohaterów wcielą się Matylda Baczyńska, Aleksander Fiałek, Kinga Piąty oraz Tomasz Wiśniewski.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się w piątek, 13 września, od panelu dyskusyjnego Sukces po tarnowsku, który poprowadził Piotr Kopa – dziennikarz i rzecznik prasowy Akademii Tarnowskiej. To było wyjątkowe spotkanie z ludźmi, którzy znają słodki smak zwycięstwa i gorycz porażek. Ich historie powinniśmy znać, bo kryją się w nich bardzo inspirujące, życiowe prawdy.

O sukcesach i porażkach z mistrzami sportu oraz biznesu Piotr Kopa rozmawiał z żużlowcem, wielokrotnym reprezentantem Polski i multimedalistą Januszem Kołodziejem, Łukaszem Dojką – przedsiębiorcą i sportowcem (kulturystą – byłym zawodnikiem), a także założycielem franczyzowej sieci klubów fitness Xtreme Fitness Gyms oraz konceptu Xtreme KIDS. Gościem festiwalu był także utytułowany wspinacz sportowy, mistrz świata we wspinaczce na czas, mistrz Europy i zdobywca Pucharu Świata Marcin Dzieński, Bartłomiej Tott – kierownik kadry polskich lekkoatletów podczas XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich, a także Bartłomiej Kowalski – żużlowiec, który rozpoczynał karierę w Akademii Żużlowej Janusza Kołodzieja, aktualnie zawodnik Sparty Wrocław.

Z relacji wideo poznaliśmy również historie tegorocznych olimpijczyków, z racji zobowiązań zawodowych nieobecnych podczas tegorocznej edycji festiwalu. W zaprezentowanych materiałach wypowiedzieli się: Renata Knapik-Miazga (szpadzistka, indywidualna mistrzyni Polski, medalistka mistrzostw Europy i mistrzostw świata, olimpijka z Tokio, medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu), Aleksandra Kałucka (zawodniczka uprawiająca wspinaczkę sportową, specjalizująca się we wspinaczce na czas. Brązowa medalistka olimpijska we wspinaczce na czas najlepsza zawodniczka Pucharu Świata 2022) oraz Ksawery Masiuk (pływak specjalizujący się w stylu grzbietowym, brązowy medalista Mistrzostw Świata seniorów, Wicemistrz Europy i brązowy medalista Mistrzostw Europy seniorów, Mistrz Świata juniorów i Mistrz Europy juniorów oraz rekordzista Polski).

Wieczór należał jednak do wykonawców spektaklu komediowego PRAWDA w reżyserii Wojciecha Malajkata z udziałem m.in. kolejnego aktora z tarnowskimi korzeniami Andrzeja Zielińskiego, a także Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Beaty Ścibakówny i Tomasza Sapryka. Bilety na to przedstawienie kosztowały 130 złotych, ale tarnowianie nie zawiedli – widownia sali widowiskowej Centrum Sztuki Mościce była zapełniona niemal do ostatniego miejsca! Po spektaklu odbyło się – z konieczności krótkie, ale świetnie spotkanie świetnie przeprowadzone przez Karolinę Wójs – spotkanie z aktorami.

To nie koniec festiwalowych atrakcji: dziś, w sobotę – 14 września – odbędzie się jeszcze bezpłatne zwiedzanie stałej wystawy Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego 27a oraz warsztaty Z legendą w historię i Wojenna odyseja, a także Salon poezji z udziałem aktorki Anny Dymnej i poety Józefa Barana. Natomiast wieczór wspomnień o Janie Nowickim i Janie Kudelskim, połączony z promocją książki SZCZĘŚLIWY BAŁAGAN odbędzie się w restauracji Tatrzańska O 19:30. Festiwalowy program na niedzielę to zwiedzanie Mościc meleksem oraz Gala Festiwalowa z koncertem muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Rondine.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy (Przemysław Sroka)