
Ratuj Polskę kto może…
Ponad 150 osób wzięło udział w niedzielnym (24 lipiec) spotkaniu z posłem na Sejm RP, liderem Konfederacji Korony Polskiej Grzegorzem Braunem, jednym z najwyrazistszych polskich polityków średniego pokolenia. Zważywszy, że spotkanie zostało zbojkotowane przez miejscowe media, nie udało się także zaprosić tarnowian za pomocą plakatów, to taka nieco konspiracyjna frekwencja powinna dać do myślenia wszystkim graczom lokalnej sceny politycznej. Tym bardziej, że rzecz miała miejsce w dawnych podziemnych składach kupieckich, gdzie składowano m.in. wina sprowadzane z Węgier do Tarnowa na przełomie XIX i XX wieku – w restauracji Lustrzana Piwnica, zlokalizowanej w popularnym Pasażu Tertila, łączącym Pl. Kazimierza z Rynkiem.
W ponad trzygodzinnym otwartym dyskursie o kondycji patriotycznej i geopolitycznej tożsamości Polski i Polaków, o triadzie: Bóg – Honor – Ojczyzna, o naszych prawach i powinnościach wynikających z przynależności do niegdyś gospodarczego a obecnie politycznego projektu pn. Unia Europejska i o dobrowolnym acz mocno wymuszonym uwikłaniu się Polski w konflikt na Ukrainie – wzięli udział, obok G. Brauna, Sebastian Pitoń – inicjator akcji „Góralskie Veto”, która sprzeciwia się restrykcjom sanitarnym wprowadzonym przez rząd oraz Karolina Pikuła z rzeszowskiej Konfederacji. Spotkanie poprowadził Tomasz Antoni Żak – twórca Teatru „Nie Teraz”, znany reżyser i wzięty publicysta.

Tarnowskie spotkanie zdominował jednak temat wojny Rosji z Ukrainą. Poseł Braun zaprezentował najnowszy projekt Konfederacji zawarty w broszurze „Stop ukrainizacji Polski”. – Ten dokument nie jest efektem rasistowskiego resentymentu, nie jest to tekst napisany przez ludzi (zespół ekspertów Konfederacji Korony Polskiej), którzy by komukolwiek źle życzyli. Wręcz przeciwnie. Najlepiej życzymy wszystkim naszym bliźnim, ale nasza hierarchia obowiązków jest taka, że będziemy zajmować się przede wszystkim losem naszych rodaków. Nie zapominamy też o Ukraińcach, i dlatego najlepiej im życząc, nie życzymy im aby stawali się narzędziem tej operacji propagandowej – mówił Grzegorz Braun. Przypomnijmy, że zdaniem posła rząd polski prowadzi operację masowego przesiedlenia ludności ukraińskiej.

Nieobecny w debacie publicznej, bojkotowany przez media, programowo niepoprawny politycznie, z podziwu godną determinacją „robi swoje”. Tym bardziej warto przypomnieć postać i dzieło tego tyleż charyzmatycznego, co kontrowersyjnego polityka. Niepokornego i kontrowersyjnego, wyglądem i sposobem bycia przypominającego staropolskiego sarmatę.
Grzegorz Michał Braun urodzony 11 marca 1967 w Toruniu, to wybitny polski reżyser, scenarzysta, nauczyciel akademicki, publicysta i polityk. Kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach w 2015, poseł na Sejm IX kadencji, prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej i jeden z liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.
W 1990 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym do 2007 roku prowadził zajęcia z dziennikarstwa. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

W latach 1990–1994 był publicystą i członkiem redakcji kwartalnika „Fronda”. Później zaś pracował m.in. dla Radia Wrocław. Jako reżyser filmowy ma w dorobku ponad 20 tytułów, wśród nich m.in. stworzony w 2005 film dokumentalny pt. Plusy dodatnie, plusy ujemne o kontaktach Lecha Wałęsy z SB. Jest także współtwórcą telewizyjnych cyklów Stół z powyławianymi nogami oraz Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków. Był publicystą m.in. w miesięczniku „Opcja na Prawo” oraz w dwumiesięczniku „Magna Polonia”.
Od 1987 współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy. W związku ze swoją działalnością opozycyjną był rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1988 i 1989 był uczestnikiem i jednym z organizatorów strajków studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał także w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
Po wyborach prezydenckich w 2015 wystąpił z inicjatywą o nazwie „Pobudka”, stawiając za cel realizację programu pracy organicznej na rzecz wolności, bezpieczeństwa, oraz emancypacji duchowej, intelektualnej i materialnej Polaków. Hasłem „Pobudki” jest „Kościół – Szkoła – Strzelnica – Mennica”. Jest także członkiem rad nadzorczych fundacji Osuchowa i „Ojczyzna, Rodzina, Własność”.

7 stycznia 2019 przystąpił wraz z Pobudką do powołanej na wybory do Parlamentu Europejskiego w tym samym roku koalicji, która przyjęła potem nazwę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Startował z jej listy w okręgu podkarpackim, zdobywając 33 072 głosy, jednak komitet nie przekroczył progu wyborczego.
W czerwcu 2019 roku zapowiedział powołanie własnej partii Konfederacja Korony Polskiej, która stała się członem zarejestrowanej w następnym miesiącu federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość[. (KKP zarejestrowano w styczniu 2020). W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierał listę Konfederacji WiN w okręgu rzeszowskim, zdobywając 31 148 głosów i uzyskując mandat posła na Sejm RP IX kadencji. Zasiadł w jednolitym kole poselskim tej formacji, które tworzą: Berkowicz Konrad, Bosak Krzysztof, Braun Grzegorz, Dziambor Artur, Kamiński Krystian, Korwin-Mikke Janusz, Kulesza Jakub i Sośnierz Dobromir.

Grzegorz Braun popiera w całości tradycyjną naukę Kościoła katolickiego w sprawach moralnych. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji oraz zapłodnienia in vitro, które określa mianem „niegodziwej procedury”. Opowiada się za karą śmierci (dla „morderców, zdrajców stanu, szpiegów i dezerterów”). Jest monarchistą i krytykiem demokracji. Popiera pomysł formalnej intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski. Przy wielu okazjach opowiadał się za wolnością obyczajową obywatela i między innym aktów homoseksualnych, jednak w marcu 2019 oficjalnie opowiedział się za ich karaniem. Opowiadał się również przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zwanej potocznie „Piątka dla zwierząt”.
Mówi o sobie, że jest daleki od anarchizmu oraz że jest państwowcem, przy czym jest przeciwnikiem biurokratyzmu. Jego zdaniem narody cywilizowane to te, które „potrafią z jednej strony realizować interesy narodowe, mając na uwadze dobro wspólne, a z drugiej strony potrafią szanować jednostkę”. Rasizm i szowinizm, które jego zdaniem wynikają z oderwania od źródeł cywilizacji łacińskiej nazywa „odchyłem” oraz „przejawem myślenia plemiennego”. Takie postawy są jego zdaniem „dzikie” i „niecywilizowane”. W kwestiach gospodarczych odnosi się do zasady pomocniczości. Nie jest więc za tym, żeby państwo zajmowało się gospodarką „poza zapewnianiem równości dostępu do rynku”. Wyjątki przewiduje jednak też „w tych sferach gospodarki, w których waży się kwestia bezpieczeństwa państwa” (np. zbrojeniowego, energetycznego, surowcowego czy klimatycznego). Jego zdaniem państwo istnieje również w celu dopilnowania, aby „nie padali Polacy ofiarą zmów kartelowych”.

Podzielał teorie spiskowe, że pandemia COVID-19 nie istnieje i jest tylko wymysłem mediów mainstreamowych i polityków, promował książkę „Fałszywa Pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy” wydaną przez jego fundacje „Osuchowa”. Wielokrotnie uczestniczył i przemawiał podczas protestów przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez rząd Zjednoczonej Prawicy, interweniował w obronie przedsiębiorców, którzy, wbrew zakazom, otwierali swoje lokale podczas pandemii. Konsekwentnie odmawiał zakrywania ust i nosa, co doprowadziło do konfliktów m.in. z marszałkami Sejmu.
Grzegorz Braun znany jest z ostrej krytyki protestantyzmu, a przede wszystkim Marcina Lutra.
Z prawej oddany Polsce patriota, obrońca wiary i Tradycji Jerzy Duda z Jedlicza – wybitny artysta plastyk, rzeźbiarz, scenograf i mecenas sztuki. Jego pracownia FORM-ART znana jest szeroko na Podkarpaciu.
Uznanym autorytetem dla G. Brauna, mentorem i promotorem podobnych idei jest wielki polski patriota – ks. prof. Tadeusz Guz, wybitny filozof, teolog, profesor nauk humanistycznych przez lata związany z KUL. Zdecydowany krytyk modernizmu katolickiego, protestantyzmu i nauki Marcina Lutra, znany z kontrowersyjnych wypowiedzi, w tym także tych dotyczących epidemii koronawirusa sprzecznych z ustaleniami nauk medycznych.Twórca i budowniczy wielkiego projektu „Ateny Roztocza”.
W 2018 na terenie pustelni ks. Piotra Natanka w Grzechyni lider Korony wziął udział w dyskusji o protestantyzmie, reformacji i filmie reżysera zatytułowanym Luter i rewolucja protestancka, wraz z duchownym i Agnieszką Jezierską – rzekomą mistyczką, która ma otrzymywać objawienia od Matki Bożej i Jezusa. Podczas spotkania prelegenci wypowiadali się przeciw dialogowi ekumenicznemu, podważając zasadność soboru watykańskiego II oraz inne deklaracje i porozumienia zawarte między kościołem rzymskokatolickim i niektórymi wspólnotami protestanckimi.

Środowiska liberalne i lewicowe wielokrotnie krytykowały Grzegorza Brauna za wypowiedzi na temat Żydów i judaizmu, zarzucając mu antysemityzm. Powieść Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” uznał za „antypolską, antykatolicką fantasmagorię”, w której Tokarczuk „dokonała pośmiertnego mordu rytualnego” na biskupie Kajetanie Sołtyku, według Brauna bohaterze narodowym.
We wrześniu 2021 roku po zakończeniu sejmowego wystąpienia publicznie zagroził Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, kierując do niego słowa „Będziesz pan wisiał”, co wywołało falę oburzenia na sali plenarnej i doprowadziło do przerwania obrad. Prezydium Sejmu wymierzyło posłowi najwyższą możliwą karę w postaci obniżenia mu uposażenia o 50% i odebranie diety poselskiej na 6 miesięcy. Jednakże już po 4 dniach od wymierzenia kary przez Prezydium Sejmu sympatycy polityka zorganizowali internetową zrzutkę, co poskutkowało szybkim zebraniem ponad 120 tysięcy złotych, które Braun przeznaczył na „działania służące gromadzeniu użytecznych procesowo dowodów przestępstw i zbrodni popełnianych w zw. z COVID-19”.
Syn reżysera prof.Kazimierza Brauna i Zofii z domu Reklewskiej, wnuk Wincentego Sebastiana Reklewskiego, bratanek byłego przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i byłego prezesa TVP Juliusza Brauna, brat aktorki Moniki Braun oraz Justyny Braun.
6 grudnia 2014 roku w kościele św. Klemensa Hofbauera w Warszawie Grzegorz Braun wziął ślub w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z Aleksandrą Gruziel która jest montażystką filmową, także produkcji autorstwa Grzegorza Brauna. Ma z nią dwoje dzieci.

Grzegorz Braun jest związany z polskim środowiskiem tradycjonalizmu katolickiego, ze wspólnotami takimi jak Instytut Dobrego Pasterza czy Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X.
Poseł od lat wspiera narodowe i katolickie ruchy, jak Konfederacja Gietrzwałdzka czy Fundacja „Ojczyzna, Rodzina, Własność”.
Tarnowskie spotkanie odbyło się w ramach trwającej właśnie #OfensywyKonfederacji, podczas której prezentowana jest nowa oferta programowa Korony.
Zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka
fot. Tomasz Schenk (www.tarnow.net.pl)