
czyli
kulturalny miszmasz za 100 tysięcy cz.II
Po raz 23. zostały przyznane Nagrody Miasta Tarnowa. Tradycja ta sięga aż do 2002 roku, a jej sens przez lata pozostał taki sam – uhonorować i wyróżnić tych twórców, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie kultury. Podczas wydarzenia zostały też przyznane stypendia artystyczne. Wręczenie nagród odbyło się w Amfiteatrze Letnim w piątek 28 czerwca. – Często powtarzam, że Tarnów na potencjał, a są nim właśnie ludzie. Ci, którzy tworzą kulturę i ci, dla których jest ona tworzona. Kultura jest czymś, co stanowi atut naszego miasta, atut, który powinniśmy wykorzystać i mam nadzieję, że osoby dzisiaj nagrodzone pomogą nam go przekuć w sukces – mówił prezydent Jakub Kwaśny podczas gali, jednocześnie otwierając Święto Miasta Tarnowa, jakim są Zdearzenia. Podsumowując, tegoroczne Dni Tarnowa zapowiadane przez lokalne media, jako nowe otwarcie nowego włodarza miasta, okazały się kolejnym etapem szerokiej ofensywy anty kultury, utrwalając dotychczasowy status quo i potwierdzając kulturalną mizerię naszego galicyjskiego miasteczka.

Jednym z najważniejszych wyróżnień jest „Nagroda Miasta Tarnowa” przyznawana za osiągnięcia w dziecinie twórczości artystycznej. W tym roku przyznano ją Tomaszowi Sobczakowi, nauczycielowi w III LO i Pałacu Młodzieży. W 2013 r. odznaczony został tytułem EFIAP (Excellence FIAP). Współtworzy w Tarnowskim Centrum Kultury „OtwARTą Pracownię Fotograficzną”. Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.

Równie ważnym wyróżnieniem jest „Nagroda Miasta Tarnowa” w dziedzinie upowszechniania kultury. W tegorocznej edycji kapituła zadecydowała, że trafi ona do Martyny Zych, dyrygentki, ćwierćfinalistki konkursu La Mastera w Paryżu w 2024 r. Jest współzałożycielką i pomysłodawczynią Orkiestry dla Muzyków – Uchodźców z Ukrainy, która rozpoczęła działalność na terenie powiatu tarnowskiego w kwietniu 2022 roku. W listopadzie tego samego roku zorganizowała lekcje otwarte dla uczniów tarnowskiej Szkoły Muzycznej oraz zaangażowała nauczycieli i uczniów do współtworzenia projektu orkiestrowego z Orkiestrą Muzyków-Uchodźców. W sezonie artystycznym 2023/2024 pełni funkcję dyrygenta-rezydenta Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

W czasie gali została odznaczona także Beata Plaza, która otrzymała nagrodę „Mecenasa Kultury Tarnowa”. Dziennikarka radia Złote Przeboje od wielu lat zaangażowana jest w sprawy tarnowskiej kultury. Dzięki niej głośno jest o naszym mieście także poza nim. To nominacja za antenę pełną tarnowskiej kultury oraz za wyczerpujące i regularne informacje kulturalne z Tarnowa.

Nagrody kulturalne to nie tylko docenienie aktualnych osiągnięć, ale także honorowanie tych osób, których aktywność trwa przez lata. Za to została w tym roku wyróżniona Teresa Szafrańska, do której powędrowała „Nagroda Honorowa”. Tarnowska artystka jest wieloletnim pedagogiem, nauczycielem rysunku i malarstwa w tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Brała udział w plenerach krajowych i zagranicznych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych.

– Jest mi bardzo miło. Absolutnie się tego nie spodziewałam. Czuję się zaszczycona i wiele to dla mnie znaczy. Ja i tak cały czas pracuję twórczo, więc to nie jest motywacja do działania, bo cały czas pracuję, ale to miłe. Niedawno miałam swoją wystawę. Moje malarstwo zmienia się. Uwielbiam pejzaże, może trochę rzadziej martwe natury. Ale po prostu kontakt z naturą w dalszym ciągu jest dla mnie istotny. Nie wymyślam, oczywiście może czasem te obrazy są może troszkę ‘oderwane’, ale ślad natury zawsze pozostaje.

Ostatnią nagrodą w tej kategorii jest „Nadzieja Roku”. Okrzyknięto nią Mikołaja Sikorę, tarnowskiego kontrabasistę jazzowego, doktoranta AGH, gdzie prowadził badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w zagadnieniach teorii muzyki. Mikołaj w 2024 r. uzyskał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku – Jazz z zespołem Horntet za album „Horntet”.
Jak mówił w rozmowie z RDN Małopolska to dla niego duże docenienie twórczości i dotychczasowej kariery, zwłaszcza że w Tarnowie rozpoczynała się jego przygoda z muzyką. Jednocześnie podkreślał, że to ogromne wyzwanie, by nie zawieść oczekiwań.
– Przede wszystkim jest to ogromne wyróżnienie, ale i wielka odpowiedzialność, którą teraz trzeba jakoś ‘dźwignąć’ i niejako udowodnić, że faktycznie tą ‘Nadzieją Roku’ się jest czy będzie. Tak że przede wszystkim teraz dużo pracy trzeba będzie włożyć, żeby pokazać i udowodnić, że ta nagroda była zasłużona. Na pewno trzeba kontynuować tę pracę, jaką wykonuję od kilku lat, pokazywać ten upór i dalej tworzyć muzykę. Osobiście planuję w najbliższym horyzoncie czasowym start swojego własnego projektu i własnych kompozycji. Myślę, że to mogłaby być pewna odpowiedź na tę otrzymaną nagrodę.

Gala nie obyłaby się bez stypendiów artystycznych 2024 roku:
– kategoria sztuki wizualne: Kamil Żurek (’Portrety, które mówią’), Grzegorz Kumorek (’Wystawa indywidualna’) oraz Piotr Rączka (’TARNÓW I DALEJ, rysunki – malunki z lat 1989-2022 Z mojej PERSPEKTYWY’)
– kategoria film: Dariusz Zaród (’Otto Schier. Architektura Przestrzeni. Filmowy portret’) oraz Julia Wojtanowska (’Królewna i 7 maszkaronków’)
– kategoria muzyka: Paweł Kusion (’Tarnowskie Oblicza Akordeonu’)

Galę uświetniły występy Oliwii Miś, finalistki tegorocznej edycji programu „Mam Talent!”, oraz bielskiego zespołu „Dzień Dobry”.

Zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia m.in. Paweł Topolski (Tarnow.pl) oraz Artur Gawle.