
czyli
cuda Matki Bożej Niezawodnej Nadziei
Jamna to znana w całej Polsce wieś, m.in. dzięki charyzmatycznemu duszpasterzowi młodzieży – dominikaninowi Janowi Gorze, który założył tu słynną „Respublica Dominicana” – położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Zakliczyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. 24 września 1944 wieś została otoczona przez Wehrmacht, SS, żandarmerii niemieckiej oraz oddziały ukraińskiej SS „Galizien”. Wywiązała się potyczka z partyzantami. Po wycofaniu się partyzantów, Niemcy wkroczyli do wsi i zabijali napotkanych mieszkańców. Zabili 23 osoby i spalili 30 zabudowań. Dzień później, 25 i 26 września na pobliskim wzgórzu rozegrała się zwycięska bitwa batalionu „Barbara” 16. pp Armii Krajowej. W przededniu 80. rocznicy bitwy pod Jamną i bestialstwa niemieckich okupantów na miejscowej ludności, odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające te wydarzenia, które interesująco zrelacjonował w lokalnym portalu www.zakliczyninfo.pl jego redaktor naczelny Kazimierz Dudzik, znany regionalista i wzięty publicysta, związany m.in. z tarnowską telewizją STARnowa, a ponad to dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

Na Jamnej Istnieje założony przez dominikanina ojca Jana Górę Dom Św. Jacka, ośrodek duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” oo. dominikanów z Poznania. Dom Św. Jacka powstał po przekazaniu dominikanom w 1992 r. przez Gminę Zakliczyn reprezentowaną przez Wójta Gminy Stanisława Chrobaka, ojca obecnego włodarza gminy, budynku dawnej szkoły na Jamnej wraz z przylegającym terenem[. 3 maja 2001 r. nastąpiło poświęcenie kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Niezawodnej Nadziei, którego dokonał prymas Polski, kardynał Józef Glemp i powstało Sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. 7 maja 2019 r. w Rzymie Generał Zakonu Dominikanów o. Bruno Cadoré wydał akt erygowania domu zakonnego pod wezwaniem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej.
Działa tutaj Chatka Włóczykija – powstały w 2009 r. na tarasie widokowym z ekspozycją na Pogórze Rożnowskie i Tatry obiekt agroturystyczny z informacją turystyczną oraz Schronisko Dobrych Myśli, serwujące potrawy z listy produktów regionalnych.

We wrześniu 1944 roku batalion „Barbara” 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej stoczył w okolicy Jamnej bitwę z Niemcami. W odwecie za pomoc partyzantom, w nocy z 25 na 26 września 1944 roku, okupanci spacyfikowali oraz podpalili wieś Jamna i zabili kilkudziesięciu niewinnych mieszkańców.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła manifestacja patriotyczna przy pomniku przed sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziej upamiętniającym poległych partyzantów AK i mieszkańców Jamnej, którą miałem honor poprowadzić. Kolejnym punktem obchodów była Msza święta, po której uczestnicy uroczystości przeszli do Doliny Męczeństwa, gdzie złożone zostały kwiaty obok tablicy, upamiętniającej ofiary pacyfikacji miejscowości.


Po czym tuz obok miejsca pamięci na łące odbył pokaz- rekonstrukcja fragmentu bitwy pod Jamną. Było to jedno z największych starć partyzanckich z armią niemiecką na terenie Polski południowo-wschodniej. Rekonstrukcję zaprezentowało Bractwo „Wataha rycerska” z Tarnowa.

Po południu na jamneńskim wzgórzu miał miejsce natomiast „Wieczór i piknik z muzyką” pod patronatem marki turystycznej EnoTarnowskie. Były warsztaty z gotowania, a także stoiska kulinarne KGW z regionalnym jadłem, zaś o muzyczną stronę zadbał balmistrz Tadeusz Malik.

W uroczystościach wzięło wielu zaproszonych gości, w tym władze Powiatu Tarnowskiego, Gminy Zakliczyn, parlamentarzyści, samorządowcy, organizacje patriotyczne, reprezentanci służb mundurowych, delegacje szkół ze sztandarami, harcerze, kombatanci, a także liczna reprezentacja mieszkańców Małopolski.

Wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającym zabitych partyzantów AK i mieszkańców Jamnej złożyli m.in.: senator RP prof. Kazimierz Wiatr, reprezentujący ministra obrony i wicepremiera Rządu Władysława Kosiniaka – Kamysza płka Wojciech Łęcki, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Ryszard Pagacz, starosta tarnowski Jacek Hudyma, burmistrz Dawid Chrobak wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej w Zakliczynie Anną Moj oraz radni RM w Zakliczynie, a także delegacji IPN w Krakowie, organizacji kombatanckich, Światowego Związku Żołnierzy AK, potomków dowódcy Batalionu „Barbara” kapitana Eugeniusza Borowskiego ps. „Leliwa”, harcerze z ZHR i ZHP, delegacje szkolne z gminy Zakliczyn oraz regionu tarnowskiego w tym 16 LO w Tarnowie im. Armii Krajowej, organizacje pozarządowe.

Wspominamy tych, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Przywołujemy działalność partyzancką Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej, oddając należny hołd bezlitośnie pomordowanym mieszkańcom Jamnej. Cześć Ich pamięci. – mówił podczas manifestacji patriotycznej wicemarszałek Ryszard Pagacz.
– Jamna to szczególne dla nas miejsce, którym opiekują się ojcowie Dominikanie – wcześniej śp. ojciec Jan Góra, dzisiaj ojciec Łukasz – to element naszej historii, uczący nas patriotyzmu i tego poszanowania wolności, która, jak wiemy, nigdy nie jest za darmo. To jest ogromna cena tych mieszkańców, osób niewinnych, którzy zostali zamordowani w bestialski sposób przez Niemców. – powiedział podczas swojego wystąpienia patron honorowy uroczystości, starosta tarnowski Jacek Hudyma.

To była piękna lekcja historii i patriotyzmu, dlatego podziękowania kierujemy w stronę tych, którzy współtworzyli to wydarzenie; Burmistrza Dawida Chrobaka, Dominikanów z Jamnej z przeorem o. Łukaszem Detmerem oraz o. Krzysztofem Ruszelem, Bractwa Historycznego „Wataha rycerska” z Tarnowa z Arkadiuszem Gładyszem, SOD „Filipowice” z Dominikiem Malikiem, OSP Stróże, Tarnowskiej Organizacji Turystycznej z Janem Czają, Eweliny Siepieli, Tadeusza Malika, a także STIF „Czerpok” oraz KGW Paleśnica, Borowa i Dzierżaniny, GD Sound Gabriela Dumany oraz wszystkich nie wymienionych, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia.

Kazimierz Dudzik
zdjęcia – organizatorzy: zakliczyninfo.pl oraz tarnow.net.pl