
Przed dwoma laty 11 września w ścisłym centrum Tarnowa, na rogu pl. Katedralnego i ul. Katedralnej, przy ul. Katedralnej 1 zainaugurowała oficjalnie działalność Fundacja „Pro Patria Semper”. Jej nazwa to luźne tłumaczenie starej łacińskiej sentencji „…dla króla często, dla ojczyzny zawsze”. Twórcy i uczestnicy tego unikalnego projektu chcą odkrywać zapomniane dzieje i przypominać o historii Tarnowa. To ważne miejsce dla lokalnych patriotów i osób, które chcą działać na rzecz upowszechniania historii Tarnowa. Wraz z uroczystym rozpoczęciem działalności fundacji, której siedziba ma trzy sale – konferencyjną, operacyjną i rekreacyjną – już swoje miejsce, czasem pierwszy fizyczny adres i możliwość nieodpłatnego korzystania, znalazło już 10 organizacji, m.in. harcerze, strzelcy, rekonstruktorzy z Tarnowa i regionu.

Właśnie trwa główny blok jubileuszowej 10. edycji sztandarowego projektu fundacji – Festiwalu Niepodległości. W ciągu tych kilku dni (25-28 listopada) organizatorzy z Piotrem Dżiżą, znanym społecznikiem i działaczem kultury na czele, zapraszają na konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski” , odsłonięcie tablicy upamiętniającej tarnowskich więźniów z lat 1939-45 oraz spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbrück”. Dopełnieniem cyklu będzie pod koniec przyszłego tygodnia start wystawy plenerowej pod tarnowskim więzieniem.

Ta wartościowa impreza rozpoczęła w ostatni piątek 25 listopada o godz. 10:00 konferencją w Auli Akademii Nauk Stosowanych zatytułowaną „Steczkowski, Witos, Nowak i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”. Przedsięwzięcie realizowane jest w 160. rocznicę urodzin Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu w kilku rządach, pierwszego prezesa BGK. Poza J.K. Steczkowskim bohaterami sesji będą premierzy (w tym Julian Nowak, pochodzący z Okocimia, którego stulecie rządów właśnie obchodzimy) oraz cała plejada ministrów, szefów instytucji centralnych, ogólnopolskich banków, wojewodów, członków ścisłego dowództwa Wojska Polskiego i innych prominentnych polityków i działaczy państwowych II RP, których łączy jedno: byli związani z Tarnowem i ziemią tarnowską.

W niedzielę 27 listopada o godz. 17:00 w tym samym miejscu zaplanowano koncert galowy, który uświetni występ Barbary Górczewskiej Tuzel, Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem m.in. red. Tadeusza Płużańskiego. Zaprezentują oni program „Świat płonął wojną, ONI miłością”.

Podczas gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody „Pryzmat Tarnowski”. To nagroda przyznawana przez Fundację Pro Patria Semper dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem lokalnej wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu.

Podczas niedzielnego, galowego koncertu zbierane będą datki na rzecz umęczonych wojną mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Tak, tego pod którym Hetman Jan Tarnowski odniósł w XVI wieku swoje największe zwycięstwo. O tej wiktorii i związkach z naszym miastem oraz regionem pamiętają dzisiejsi mieszkańcy Obertyna, dbając o miejsce pamięci postawione tam przez Sokolstwo Polskie w 400. rocznicę słynnej bitwy. Uczestnicy gali zapoznają się także ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz Parafii w Obertynie.

Natomiast w poniedziałek 28 listopada o godz. 14:00 na fasadzie budynku Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego 2 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowej poświęconej kilkudziesięciu tysiącom naszych rodaków, którzy przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45.
Zaś o godz. 17:00 w lokalu Fundacji, przy placu Katedralnym odbędzie się spotkanie autorskie z red. Anną Kwiatkowską – Bieda, autorką nominowanego do tytułu Książki Historycznej Roku, reportażu „Harcerki z Ravensbrück”.

Początkiem grudnia przy murze więziennym przy ul. Konarskiego stanie jeszcze plenerowa wystawa, która ma przybliżyć historię tarnowskiego więzienia w czasach okupacji oraz sylwetki wybranych więźniów, którzy przez nie wówczas przeszli. Często był to ich ostatni przystanek w drodze poi śmierć z rąk niemieckich oprawców. Wystawę będzie można oglądać przez najbliższe tygodnie.
Na koniec warto przypomnieć podstawowe paradygmaty Fundacji.

Misja
Naszą misją jest budowanie poczucia odpowiedzialności za wspólnotę historyczną jaką jest Polska. Chcemy łączyć Polaków we wspólnym dziele odbudowy historycznie utraconej siły naszej wspólnoty narodowej a także w dziele wzmacniania siły i sprawności państwa, które winno służyć tej wspólnocie oraz bezpieczeństwu i pomyślności swoich obywateli. Szczególną wagę przywiązujemy do wspierania tożsamości i tradycji wspólnot lokalnych, a także pielęgnowania i rozwijania więzi ich łączących.
Naszą misję rozumiemy jako owoc równowagi między zbiorową mądrością, indywidualnym rozsądkiem, pracą nad pomnażaniem dóbr i inicjatyw, służących wspólnocie oraz przezwyciężaniem przywar narodowych z jednej strony i z drugiej strony – rozwijaniem umiejętności ochrony uznanych cnót i wartości, dziedzictwa kultury opartej o dorobek cywilizacji łacińskiej ze szczególnym uwzględnieniem roli chrześcijaństwa, w tym zasad Dekalogu i Ewangelii a także zdolności do poświęcenia na rzecz wspólnoty oraz reagowania na pojawiające się dla niej zagrożenia.
Fundacja jest organizacją jak najszerzej aktywną w życiu publicznym, ale podmiotową i działającą ponad podziałami politycznymi w środowiskach akceptujących misję Fundacji i wartości, którym służy.

Cele
1. Upowszechnianie ideałów oraz postaw patriotycznych, narodowych, zdrowego stylu życia w zgodzie z chrześcijańskim kanonem wartości,
2. Pomoc instytucjom i organizacjom w przedsięwzięciach mających na celu budowanie świadomości narodowej i pomocy drugiemu człowiekowi,
3. Wspieranie dyskursu społecznego na temat potrzeby i granic dumy, honoru, poświęcenia, wniosków płynących z analizy historycznej, zaufania i współpracy między Polakami w kraju i za granicą, przezwyciężaniu przywar narodowych,
4. Tworzenia aktywnego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego,
5. Wspieranie inicjatyw przeciwdziałającym zagrożeniom kulturowym i cywilizacyjnym utrudniającym odbudowę świadomego swej tożsamości społeczeństwa obywatelskiego w Polsce,
6. Rozwój nauki, edukacji i oświaty,
7. Wspieranie inicjatyw zmierzających do organizowania edukacji pro-obronnej i upowszechniającej wiedzę na temat sytemu bezpieczeństwa państwa w społeczeństwie,
8. Działalność społecznie użyteczna w sferze działań publicznych zawartych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.)
Na podstawie materiałów Fundacji PRO PATRIA SEMPER
Ryszard Zaprzałka