Taka nazwę nosi trzecia już edycja zborowej prezentacji otwARTej Pracowni Fotograficznej działającej przy Tarnowskim Centrum Kultury.
Od poniedziałku, 23 stycznia, do soboty, 28 stycznia w Galerii TCK odbywają się wieczorne (zawsze o godz.18.30) wernisaże aż dwunastu fotograficznych wystaw indywidualnych. W ciągu tych wyjątkowych sześciu pokazów zapoznawać się można z semestralnym dorobkiem dwunastu uczestników tej pracowni oraz osób z nią zaprzyjaźnionych… To znaczące artystyczne zwieńczenie będące także podsumowaniem post cowidowego okresu działalności tej grupy pasjonatów fotografii.
Szkoda tylko, że brak codziennych po wernisażowych serwisów fotograficznych w lokalnych mediach, także na stronach TTF (FB).
Pomysłodawcą i koordynatorem wystaw jest Tomasz Sobczak – prezes Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, nauczyciel, artysta, fotograf i koordynator otwARTej Pracowni Fotograficznej TCK. Całe to wydarzenie to znakomita promocja środowiska, miasta i regionu, o czym najlepiej świadczą tłumy bywalców poszczególnych wernisaży. Tym bardziej, że kolejny semestr otwARTej Pracowni Fotograficznej zaczyna się już w marcu i właśnie trwają zapisy.
Poniżej szczegółowy afisz wernisażowych działań.

Poniedziałek, 23 stycznia
Marek Cieszkowski „Street i nie street”/ Dariusz Niedzielski „Stardust”

Wtorek, 24 stycznia
Witold Stachnik „Szczegół, nie ogół”/ Agnieszka Moskal „Smacznego!”

Witold Stachnik – Mielczanin, rocznik 1966. Matematyk (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego), wydawca (współwłaściciel Wydawnictwa Szkolnego OMEGA). Wydał między innymi „Kocham Tarnów” (2008) i „Fiakrem po Tarnowie” (2014). Autor wielu szkolnych podręczników pomocniczych dotyczących matury z matematyki. Prezes Tarnowskiego Związku Brydża Sportowego (2006-2011) oraz prezes Małopolskiego Związku Brydża Sportowego (2011-2015).

Ilość zainteresowań ogromna, tylko czasu za mało. Brydżysta, kolekcjoner, kibic sportowy, pasjonat książek, wielbiciel dobrej muzyki. Kocha kino i jest zapalonym fotografem-amatorem. Przygodę z fotografowaniem rozpoczął w 1995 roku, gdy kupił pierwszą lustrzankę. Przygodzie tej oddaje się z wielkim zapałem i przyjemnością. Wyznawca zasady Leszka Kołakowskiego – Po pierwsze przyjaciele…
Wystawy: indywidualna „Okiem okien” 2007 (Tarnów, Mielec), zbiorowa „Kocham Tarnów” 2008 (Tarnów).

Agnieszka Moskal – Urodzona w 1990 roku w Tarnowie, mieszkanka Zbylitowskiej Góry. Ukończyła studia na kierunku „Geodezja i kartografia” Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracuje jako Geodeta w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Niestandardowa i zwariowana nieco urzędniczka, której wszędzie pełno. Przepada za ludźmi, lubi prowadzić długie (podobno) rozmowy. Powiadają, że potrafi słuchać, choć „zagadać na śmierć” też jej się zdarza. Wielbicielka dobrej muzyki, wiecznie coś nuci. Kocha deszcz i noc. Często buja w obłokach.
Lubi odkrywać nowe miejsca, szczególnie te, które pozwalają poznawać ludzi i obcować z nimi. Co do fotografii to właśnie takie jej „nowe miejsce” – miejsce, w którym jej się podoba i chce w nim zostać na dłużej – bo dostrzega tam wiele obszarów, które łapią ją za rękę i mówią „choć!”. Jej przygoda z fotografią zaczęła się na początku 2022 roku na jednym z wernisaży organizowanym przez Tarnowskie Centrum Kultury. Tam poczuła magię i postanowiła spróbować zaprzyjaźnić się z tą dziedziną sztuki, a przy tym dać sobie szansę na odkrywanie i doświadczanie wszystkiego tego, co fotografia ma do zaoferowania – tym razem jako „twórca”. Swoją przyjaźń z fotografią stara się pielęgnować – ma nadzieję, że poprzez udział w projektach realizowanych przez TTF będzie zgłębiać swoją wiedzę, szlifować umiejętności fotograficzne i pobudzać kreatywność.
Od 2022 roku jest członkiem Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także uczestniczką zajęć fotograficznych pracowni „OtwARTej” powołanej do życia w Tarnowskim Centrum Kultury oraz warsztatów Akademii FIAP. Brała udział w wystawie zbiorowej „Roztocze 2022” (Krynice).
Fotografia jest dla niej sposobem na oderwanie się od sztampy dnia codziennego, niemyślenie… wejściem w inny wymiar: raz piękny i zachwycający, innym razem zapomniany i sentymentalny, a czasem irracjonalny czy niepojęty. W fotografii z wielkim zaciekawieniem poszukuje swojej drogi, stara się eksperymentować, szukać nieoczywistych kadrów i ujęć, które przynoszą satysfakcję i radość. Najbardziej interesuje i inspiruje ją człowiek i uchwycenie jego emocji.

Środa, 25 stycznia
Elżbieta Litwora „Dolce Vita”/ Marta Sysło-Miś „Bliżej baśni”

Ela Litwora – Urodziłam się w Tarnowie w roku 1980. Szkołę podstawową i średnią ukończyłam w rodzinnym mieście. Jestem absolwentką prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od kilkunastu lat związana jestem z branżą chemiczną, w firmie w której pracuję zajmuję stanowisko dyrektora handlowego. Fotografia towarzyszyła mi od dzieciństwa.

Tato, fotograf z zamiłowania próbował nauczyć mnie czegoś w tej dziedzinie. Należał to Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego a ja będę miała teraz okazję to kontynuować. Szukam swojego miejsca w świecie fotografii. Bardzo bliski jest mi człowiek i świat jego emocji. Obserwuję rzeczywistość wokół i próbuję chwytać chwile, które zawsze są przecież niepowtarzalne. Ciągle się uczę. Teraz moim pierwszym nauczycielem i krytykiem jest mąż. Dodatkowo od kilku lat korzystam z wiedzy i doświadczenia wykładowców pracowni „otwARTej” powołanej do życia przez Tomasza Sobczaka i Dariusza Kobylańskiego w Tarnowskim Centrum Kultury we współpracy z Tarnowskim Towarzystwem Fotograficznym. Miałam przyjemność brać udział w kilku wystawach zbiorowych w Tarnowie. Stawiam też pierwsze kroki na drodze do zdobycia tytułu AFIAP.

Czwartek, 26 stycznia
Fryderyk Dychtoń „Załoganci”/ Mateusz Kolano „Płonę dla Ciebie”

Mateusz Kolano – Fotografia, to do niedawna dokumentacja tego co widział i go otacza, zatrzymane wspomnienia z podróży, czy wydarzeń w których uczestniczył. Teraz próbuje realizować projekty fotograficzne, które rodzą się w jego wyobraźni. W fotografii urzeka go, że każdy może pokazać to samo, ale zupełnie inaczej. Uczy ona go patrzeć na świat bardziej kreatywnie, uchwycić moment – chwilę nie do powtórzenia, zachwycić się nad prostotą lub złożonością obrazu, tworzyć nieoczywistą rzeczywistość. Rozwija pasję i cieszy się, że może się nią dzielić. Uczestnik wielu warsztatów i plenerów fotograficznych. Od kilku lat jest związany z Otwartą Pracownią Fotograficzną, od 2022 roku członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Piątek, 27 stycznia
Agnieszka Hołda-Myśliwiec „Pan Robak i inne dzikie historie”/ Maria Strzesak „4-12-22”

Agnieszka Hołda-Myśliwiec – Urodziłam się w 1984 roku w
Tuchowie, a wychowałam w malowniczym Bruśniku k. Ciężkowic. Moja fotograficzna droga zaczęła się w szkole średniej, gdy zaczęłam uczęszczać na kółko fotograficzne. Na spotkaniach fotografowaliśmy aparatami analogowymi i sami wywoływaliśmy zdjęcia. Zapach chemii i ten moment pojawiania się obrazu na papierze pamiętam do dzisiaj.

Skończyłam Technikum Ceramiczno-Szklarskie w Łysej Górze i między innymi robiłam witraże! To było naprawdę fajne doświadczenie. Przez trzy lata studiowałam komparatystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale moja artystyczna dusza domagała się uwagi i ostatecznie odebrałam dyplom magistra sztuki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Po wyjeździe do Nowego Jorku przez wiele lat fotografowałam głównie miasto, uliczne sytuacje i ludzi, co do tej pory uwielbiam. W Nowym Jorku więcej też malowałam niż dzisiaj, co zaowocowało udziałem w kilku wystawach, w tym niedającym się opisać mieście, oraz w Bostonie. Jednak przepadłam w fotografii dziecięcej i rodzinnej. Stało się to niemal klasycznie- gdy zostałam mamą. Fascynuje mnie to jak obraz zatrzymany na fotografii trafia do naszego serca i wywołuje emocje, jak rozczula i zmusza do zadawania pytań o to co najważniejsze. Oprócz doświadczenia, które nabyłam przez lata fotografowania skończyłam kilka kursów na Akademii Fotografii Dziecięcej, kurs fotografii noworodkowej w Akademii Nikona, warsztaty fotografii lifestyle czy warsztaty fotografii otworkowej. Szukam cały czas, mając w tyle głowy zdanie, że tylko głupcy czują pełną satysfakcję.

Maria Strzesak – Urodziłam się w 2000 roku w Tarnowie, pochodzę ze Zbylitowskiej Góry. Ukończyłam III LO oraz PSM I° w Tarnowie. Dziś kontynuuję studia magisterskie na kierunku Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej w Rzeszowie. Kocham śpiewać, grać, jeździć na rolkach i chodzić po lesie. Wiecznie tęsknię za morzem. Jestem człowiekiem wielu żywiołów, kreatywnych pomysłów i marzeń.
Pasją do fotografowania zaraził mnie tata, a jej prawdziwą magię zaczęłam odkrywać w szkole średniej uczęszczając na zajęcia fotografii tradycyjnej w Pałacu Młodzieży. Aktualnie jestem słuchaczką studium na Akademii Fotografii w Krakowie, uczestnikiem OtwARTej Pracowni Fotograficznej TCK oraz od 2022 roku członkiem TTF. Pielęgnuję przyjaźń z aparatem, poszukuję, odkrywam i zachwycam się.
Fotografia niesamowicie mnie motywuje, uczy i zmusza do pokonywania własnych barier, patrzenia uważniej, a tym samym doświadczania i dostrzegania więcej.

Sobota, 28 stycznia
Rafał Koścień „Tak to widzę…” /Zbigniew Walkowicz „Górki, pagórki i fałdki…”

Zbigniew Walkowicz – Jestem fotografem – amatorem. Moja pasja fotograficzna rozwinęła się w związku z uprawianiem i organizowaniem turystyki, w tym pieszej turystyki górskiej. Jako nauczyciel od wielu lat prowadzę wycieczki i rajdy piesze, rejestrując jednocześnie piękno krajobrazu i architektury za pomocą aparatu fotograficznego. Jestem także dumnym posiadaczem tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski.

Oprócz pejzażu i architektury moje zainteresowanie wzbudzają również inne kierunki fotografii. Starając się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, uczestniczę w OtwARTej Pracowni Fotograficznej, a także zgłębiam otchłanie Internetu i fachowej literatury.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka