
czyli
NADCHODZI WIOSNA!
Ostatni weekend marca w Krakowie już po raz dwunasty był pełen komiksowych wrażeń! – relacjonuje nasza krakowska korespondentka, ceniona publicystka Katarzyna Cetera.W dniach od 24 (piątek)do 26 marca (niedziela) odbywała się tu największa w Polsce południowej impreza skierowana do wszystkich miłośników historii obrazkowych. Organizatorzy serdecznie zapraszali na to wydarzenie także tarnowian. Przecież to blisko, po sąsiedzku.
W ramach imprezy odbyły się spotkania i warsztaty – także dla dzieci – spacery tematyczne, giełdę i wystawy z udziałem twórców, m.in.: Rafałem Skarżyckim, Julianem Jelińskim (kanał YT Brody z Kosmosu), Sztywnym Patykiem, Virą Kordobą czy Zanzimem.

12. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu to największa w Polsce południowej impreza skierowana do wszystkich miłośników tej sztuki – małych, dużych, tych czytających i tych jeszcze tylko oglądających obrazki. W programie przewidziane były spotkania z twórcami z kraju i ze świata, m.in. Paulem Gravettem, Ruslaną Koropetską, Virą Kordobą, Ludmiłą Samuś, Piotrem Nowackim, Unką Odyą, Rafałem Skarżyckim, Katarzyną Witerscheim, Jarosławem Wojtasińskim czy Zanzimem. Nie zabrakło paneli dyskusyjnych z udziałem artystów na temat sytuacji komiksu w Ukrainie, polskich komiksów autobiograficznych, kultowych serii z PRL-u. Twórcy rozmawiali o tym, jak wydawać komiksy niezależne oraz jak tworzyć web-komiksy.
Dużym zainteresowaniem wśród uczestników festiwalu cieszą się zawsze prelekcje: w tym roku program imprezy również obfitował w wiele interesujących wystąpień, w tym wykład Pawła Dybały o pracy tłumacza mang czy opowieść Juliana Jelińskiego, prowadzącego popularny kanał na YouTube Brody z Kosmosu, o fenomenie Supergirl i aktualnym uniwersum kinowym DC. Rafał Olejko opowiedział, jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią figurkową a recenzent, tłumacz i youtuber publikujący pod pseudonimem Sztywny Patyk podzielił się wiedzą o wpływie komiksów na stylistykę filmową.

W programie festiwalu znalazło się również miejsce na wernisaże aż czterech wystaw, w tym pokazu z okazji 20-lecia komiksu TYMEK I MISTRZ oraz wystawy retrospektywnej podsumowującej 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń. Na uczestników czekało także szereg warsztatów komiksowych oraz warsztaty cosplay, a także tematyczne spacery oraz giełda pełna rysunkowych albumów, zeszytów, plakatów, pocztówek i gadżetów!
Festiwal odwiedzili cosplayerzy – zachęcając do uczestniczenia w tym wydarzeniu we własnym przebraniu. Zwieńczeniem kostiumowych atrakcji był pokaz cosplay. Każdy znalazł tu coś dla siebie: ulubionych superbohaterów, mangę, webtoony, ziny, figurki, kostiumy.
Szczegółowy program festiwalu pojawił się zarówno na stronach Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego – http://komiks.org.pl/ – jak i na facebooku – https://www.facebook.com/events/854981055526163/, tam codziennie można było odkrywać szczegóły kolejnych wydarzeń.
Do zobaczenia w Krakowie.
Katarzyna Cetera