
czyli
MARZEC W PAŁACU POTOCKICH – cz. I
W Pałacu Potockich podczas ostatnich kilku dni można było nabrać wiosennej energii, gdyż organizatorzy przygotowali dla nas gamę wyjątkowych wydarzeń – zapowiada nasza krakowska korespondentka i ceniona publicystka Katarzyna Cetera. W marcu Czekają nas tu jeszcze liczne wykłady, spotkania autorskie, koncerty – kolejna odsłona cyklu „Porta Musicae”, koncert muzyki dawnej z okazji Early Music Day – oraz prezentacja muzyki Bliskiego Wschodu.

Pałac Potockich to kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa, punkt wymiany doświadczeń i współpracy środowisk lokalnych oraz miejskich. Na początku każdego miesiąca organizatorzy prezentują program najciekawszych premier książkowych, wykładów, spotkań festiwalowych, koncertów, warsztatów dla dzieci i aktywności wellbeing.
W Pałacu Potockich zagoszczą również festiwale – Misteria Paschalia, Cracow Fashion Week oraz Krakowski Festiwal Komiksu. Tradycyjnie będzie można też zwolnić, poćwiczyć jogę, porozmawiać czy skupić się na rozwoju osobistym w ramach PO/WOLNEJ SOBOTY.Na wszystkie wydarzenia obowiązują darmowe zapisy prowadzone na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/ – chyba, że przy konkretnym wydarzeniu napisano inaczej.

Bunkier Sztuki w Pałacu Potockich
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, współgospodarz Pałacu Potockich, zaprosiła dzieci i młodzież (w wieku 8-13 lat) oraz ich opiekunów już 4 marca o godz. 12.00 na warsztaty. Wzięła w nich udział Beata Stankiewicz, której prace prezentowane są w Bunkrze Sztuki na wystawie NATURAL BORN ARTISTS. Dzień później, 5 marca o godz. 17.00, na pożegnalne oprowadzanie po tej wystawie autorka zaprosiła wraz z historykiem sztuki Kamilem Gibasem.
Spokojnie już nie będzie.
Pierwsze z zapowiadanych spotkań – z Pawłem Kowalem i Agnieszką Lichnerowicz – odbyło się już 6 marca o godzinie 18. . Agresja Rosji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku przyniosła krach imperialnych dążeń Moskwy, ale też spowodowała solidarną reakcję państw zachodnich. To daje nadzieję na przyszłość – choć spokojnie już nie będzie. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować? Na to pytanie Paweł Kowal, profesor Polskiej Akademii Nauk, praktyk i teoretyk polityki wschodniej, szukał odpowiedzi w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz, nagradzaną dziennikarką i reporterką relacjonującą najważniejsze wydarzenia na arenie międzynarodowej.
Egzotyczne jak my sami: o językach i kulturach językowych.
Wiemy, że języki obce różnią się od naszego języka ojczystego. Różnią się one jednak na różne sposoby – często zupełnie inne, niż spodziewalibyśmy się po doświadczeniach z ich nauki. Ponadto użytkownicy wszystkich tych rozmaitych języków potrafią mieć bardzo zróżnicowane poglądy na tematy… językowe. To wszystko kwestia perspektywy. Zupełnie nową poznaliśmy podczas wyjątkowego wykładu Gastona Dorrena, który odbył się 7 marca o godz. 18.00 dzięki współpracy Wydawnictwa Karakter i KBF, współgospodarza Pałacu Potockich oraz współorganizatora Festiwalu Conrada.
Uczta na Wawelu
Już 10 marca o godz. 18.00 wejdziemy do królewskiej kuchni, zajrzymy do starych przepisów kulinarnych i sprawdzimy, co jedli dawni monarchowie. Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na spotkanie z Bartkiem Kieżunem – autorem UCZTY NA WAWELU i znanym dziennikarzem kulinarnym. Przed nami pikantne i słodkie opowieści, a także liczne przepisy, m.in. na obwarzanki Jadwigi Andegaweńskiej i baraninę duszoną w winie, którą raczył się Stanisław August Poniatowski.

Marcowe „Literackie Chwile”
W marcu czekają nas również kolejne LITERACKIE CHWILE. To wyjątkowe warsztaty, w trakcie których najmłodsi czytelnicy mają szansę wniknąć w świat najciekawszych współczesnych książek dla dzieci. Tym razem spotykania odbywają się w dwie pierwsze niedziele miesiąca –pierwsze odbyło się 5 marca, kolejne – już tydzień później, 12 marca. Warsztaty prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi i zmieniają dla nich świat. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

Porta Musicae – spotkanie z wiosną wiolonczelową
Organizatorzy szykują też kolejną gratkę dla miłośników muzyki. W trakcie trzynastego spotkania z kameralnego cyklu Porta Musicae, które odbędzie się 12 marca o godz. 16.00, wiolonczeliści i wiolonczelistki z Akademii Muzycznej w Krakowie zagrają m.in. J.S. Bacha i A. Piattiego. Wydarzenie otwiera program festiwalu Krakowska Wiosna Wiolonczelowa.

Premiera płyty Pieśni Lewantu. Koncert muzyki Bliskiego Wschodu
Z kolei 14 marca o godz. 18.00 zostaniemy zabrani w muzyczną podróż po dalekich ziemiach Lewantu i Egiptu w wykonaniu syryjskiego kompozytora i muzyka Wassima Ibrahima, któremu będzie towarzyszyć grający na perkusjonaliach Tomas Celis Sanchez. Muzycy wspólnie zaprezentują oryginalne utwory muzyczne, pieśni Lewantu – tak jak są wykonywane w Damaszku.
Science First UJ: Co mamy w genach? Tożsamość, zachowanie, seksualność
A 15 marca w Pałacu Potockich zagości nauka. W ramach cyklu Instytutu Psychologii UJ będzie można porozmawiać o powiązaniach między genetyką i psychologią. W jakim stopniu geny wpływają na nasze zdolności poznawcze i osobowość? Gdzie kształtuje się tożsamość i orientacja płciowa? Na te tematy dyskutować będą psycholog prof. Wojciech Dragan i biolożka oraz genetyczka prof. Małgorzata Lenartowicz. Wstęp na to wydarzenie jest wolny – nie obowiązują wejściówki.
Marcowa Po\wolna sobota
Przed nami też kolejna „Po\wolna Sobota” w Pałacu Potockich. 18 marca ponownie będziemy was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Jak zwykle czekają nas wyjątkowe warsztaty, prelekcje, zajęcia z jogi oraz przepyszna kawa! – zachęcają organizatorzy.
Współgospodarzami Pałacu Potockich są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Galeria Bunkier Sztuki. Wszystkie szczegóły zaplanowanych wydarzeń można znaleźć na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich. A do Krakowa jest przecież blisko, po sąsiedzku. Spotkajmy się więc przy Rynku Głównym 20!
Katarzyna Cetera