
czyli
„Malczewski na nowo w Zakliczynie”
Dobiegł końca zjawiskowy projekt edukacyjny o Jacku Malczewskim, wybitnym polskim malarzu, jednym z przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. W tym roku obchodzimy 170 rocznicę urodzin wybitnego przedstawiciela „Młodej Polski” i 95 rocznicę śmierci Jacka Malczewskiego. Z tej okazji, we wtorek, 1 października w Sali im. Spytka Jordana w zakliczyńskim ratuszu odbyła się gala finałowa projektu „Malczewski na nowo w Zakliczynie”, realizowanego przez stowarzyszenie „Klucz”.

Prowadzona przez dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierza Dudzika gala rozpoczęła się od wykładu popularyzatorki twórczości Jacka Malczewskiego i przyjaciółki rodziny potomków wielkiego artysty oraz wieloletniej kustosz Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu – Katarzyny Posiadały. Mogliśmy usłyszeć m.in. o związkach Jacka Malczewskiego z Ziemią Zakliczyńską, a w szczególności z Lusławicami, Charzewicami i Zakliczynem.

Wykład ilustrowany był pracami artysty oraz unikalnymi fotografiami Jacka Malczewskiego w otoczeniu dworu lusławickiego. Po wykładzie nastąpiła ceremonia ogłoszenia wyników konkursu plastycznego i wręczenia nagród dla laureatów. Punktem finałowym gali była premiera spektaklu teatralnego „Malczewski jakiego nie znacie” według scenariusza Kazimierza Dudzika, w reżyserii Haliny Machel.

Salę im. Spytka Jordana wypełnili licznie przybyli nauczyciele i uczniowie ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Małopolski, uczestnicy okolicznościowego konkursu plastycznego. Obecni byli m.in. wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion, radny Rady Powiatu Tarnowskiego Józef Gwiżdż, przewodnicząca Rady Zakliczyna Ewa Bardon, dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. prof. J. Tischnera w Domosławicach Kazimierz Wojnicki oraz patron wydarzenia – burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

Co się zaś tyczy konkursu, to komisja w składzie: Patrycja Zelek, Grażyna Grobelna – Przybyło i Stanisław Kusiak ocenić musiała ponad 40 prac, w takich kategoriach jak: „Inspiracja pracami Jacka Malczewskiego przedstawiającymi postać pastuszka”, „Inspiracja dowolną pracą Jacka Malczewskiego” i „Inspiracja autoportretem Jacka Malczewskiego”.

Punktem finałowym gali była premiera spektaklu teatralnego „Malczewski jakiego nie znacie” według scenariusza Kazimierza Dudzika, w reżyserii Haliny Machel. W spektaklu w roli Jacka Malczewskiego wystąpił Andrzej Król – Aktor Teatru Nie Teraz, w roli Marii Malczewskiej Elżbieta Sikorska, w roli córki Jacka Malczewskiego Weronika Malisz, w roli Rafała Malczewskiego Adam Gaura, w roli Józefy Budzyn Anna Rodzin oraz w rolach uczennic szkółki Jacka Malczewskiego Julia Gołąb i Kornelia Bosowska – wszyscy z Teatru Scena Jordana.

Tak dobiegł końca projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu „Postaw na edukację”, a współfinansowany z środków budżetu Gminy Zakliczyn.

Nad realizacją wydarzenia pracował cały zespół Zakliczyńskiego Centrum Kultury, ale najważniejszą, wiodącą rolę odegrała w profesjonalnej realizacji projektu edukacyjnego „Malczewski na nowo w Zakliczynie” – koordynatorka Magdalena Tobiasz.

Stowarzyszenie powstało w 1997 roku z inicjatywy ludzi, którzy brali udział w tworzeniu pierwszej gminnej strategii rozwoju i na początku zasłynęło organizacją m.in. jarmarków gospodarczych, a grupa liderów przyczyniła się do stworzenia projektu generalnego remontu ratusza, który uzyskał dofinansowanie z przedakcesyjnego programu unijnego Tourin Phare III.

W kolejnych latach Stowarzyszenie zrealizowało projekty grantowe, takie jak : Półkoszką po Zakliczynie, Poczuć zapach macierzanki, lip, miodu, Tu nasze życie, kampanię edukacyjno – informacyjną która objęła wszystkich mieszkańców Gminy pod tytułem „Myśląc o jutrze, segregujmy dzisiaj.” W ramach Programu Integracji Społecznej zostały zrealizowane projekty Centrum Aktywizacji Dzieci i Młodzieży oraz Centrum Aktywizacji Rodziny. Stowarzyszenia było wiodącą siłą w realizacji na terenie Gminy Zakliczyn programu Leader + w wyniku którego powstała Lokalna Grupa Działania „Dunajec – Biała”.

W 2012 roku Stowarzyszenie przyjęło nowy statut rozszerzając cele działania i dodając do nazwy „Klucz”. Nowe cele to między innymi: upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji; podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami; wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego; wspieranie wzrostu lokalnej tożsamości i więzi; działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
Za: www.zakliczyninfo.pl
Tekst – Kazimierz Dudzik
Zdjęcia – Stanisław Kusiak