
To już XIII edycja tego unikalnego w skali kraju festiwalu filmowego, która w tym roku odbywać się będzie w dniach 3 – 9 listopada w Centrum Sztuki Mościce i Akademii Tarnowskiej a poświęcony będzie obliczom dojrzewania. Głównym przesłaniem tegorocznej edycji festiwalu jest zaproszenie do poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące procesu dojrzewania w każdym wymiarze, fizycznym, umysłowym, duchowym i społecznym. Inauguracja XIII Festiwalu Filmowego Vitae Valor odbędzie się w piątek 3 listopada, w Dużej Sali Centrum Sztuki Mościce. O godzinie 18:00, z wykładem „Jak dojrzewa nasz mózg”, wystąpi znany biolog, neurodydaktyk, autor podręczników i programów szkolnych – prof. Marek Kaczmarzyk. Później zaplanowano koncert piosenek filmowych w wykonaniu znanej tarnowskiej formacji artystów Najmniejszej Sceny Świata. Natomiast na godzinę 20:00 organizatorzy zapraszają do Sali Kameralnej na pokaz filmu „Pierwszy dzień mojego życia”. Większość wydarzeń jest darmowa, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Szczegóły można znaleźć na stronie festiwalowej: vvfestival.pl. Nasz portal jest od lat patronem medialnym imprezy.

Trzynasty raz zapraszamy widzów do tego, by towarzyszyli nam, rozważając konkretne tematy, filmy, wykłady, spotkania, warsztaty, wokół tematu dojrzewania. Wybrane przez nas filmy pomogą nam w patrzeniu na różne przestrzenie dojrzewania, nie tylko ta strona fizyczna, ale też mentalna, duchowa, intelektualna. Kontynuujemy ten Festiwal, jako Festiwal tematyczny. Wokół dojrzewania będziemy się przez te 7 dni poruszali, wspólnie będziemy mogli na ten temat podyskutować – mówił podczas poprzedzającej festiwal konferencji prasowej w Alegorii przy pl. Kazimierza Wielkiego Dariusz Snopkowski, dyrektor Festiwalu Vitae Valor.
A w programie festiwalu znalazły się filmy wybitnych reżyserów z sześciu krajów: „Pierwszy dzień mojego życia” (Włochy), „Cicha dziewczyna” (Irlandia), „Siła naszych marzeń” (Francja), „7 uczuć” (Polska), „Jeźdźcy sprawiedliwości” (Dania) i „Luca” (USA).
Wśród gości będą Bartłomiej Żmuda oraz o. Łukasz Woś OP, reżyserzy filmów „Bóg i Wojownicy Lunaparków” oraz „Nowicjusz”. Widzowie spotkają się również z aktorką Martą Żmudą-Trzebiatowską.
Oprócz filmów w programie znalazły się spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Prof. Marek Kaczmarzyk (3 listopada, godz. 18) odkryje przed nami tajemnice rozwoju i dojrzewania ludzkiego mózgu. Jakub Barański i Bartosz Czachorowski z firm GODOX i IRIX (4 listopada, godz. 10 i 12) zaprezentują sprzęt i techniki tworzenia profesjonalnych filmów i „rolek”. Dr Małgorzata Majewska (8 listopada, godz. 18) poprowadzi warsztaty z komunikacji i podpowie, jak przejąć władzę nad własnym językiem.

Dopełnieniem filmów, rozmów i spotkań będą wykłady i debaty na Akademii Tarnowskiej. 7 listopada o godz. 11 ks. dr hab Sławomir Soczyński poprowadzi wykład o roli tabu w naszym życiu i jego oddziaływaniu na dojrzewanie lub niedojrzałość człowieka. 8 listopada o godz. 11 dr Małgorzata Majewska poruszy temat dojrzałości języka i rozumienia podstawowych procesów determinujących to, jak i co mówimy. 9 listopada o godz. 13 Maksymilian Orłowiecki, prawnik i były oficer służb specjalnych, przedstawi kluczowe zagadnienia dla bezpieczeństwa kraju, jak również podzieli się osobistymi historiami ukazującymi miłość do ojczyzny oczami naszych starszych pokoleń.
Niewątpliwym hitem tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Vitae Valor będzie z pewnością kino sferyczne. Zostanie ono urządzone w specjalnym namiocie o kształcie kopuły, która zostanie umieszczona na Antresoli Centrum Sztuki Mościce. Tam, za pomocą specjalnego projektora będą wyświetlane filmy o wodzie i kosmosie. Co ciekawe, widzowie zamiast siedzieć w fotelach, będą oglądać leżąc na podłodze. Ekranem będzie cała kopuła, dzięki czemu film będzie otaczał widzów z każdej strony.
Tegoroczny plakat autorstwa prof. Piotra Barszczowskiego doskonale obrazuje obietnicę dojrzałości, którą przedstawia kwiat paproci oczekujący na to co nadchodzi, na piękno wzrostu i rozwoju, do którego wszyscy dążymy i pragniemy dla siebie i dla innych.
Głównymi organizatorami Festiwalu Vitae Valor jest ALEGORIA = Ośrodek Dialogu, Formacji i Misji w Tarnowie, Stowarzyszenie KANON w Mościcach i Centrum Sztuki MOŚCICE.

Dojrzałość czasem każe walczyć, a czasem jej wyrazem będzie milczenie.
Pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój i wolność. Ale kiedy przychodzi za wcześnie może świadczyć o bólu jaki nas dotknął. Może wtedy przeszkadzać – paradoksalnie – w osiągnięciu dojrzałości, czyli w doświadczeniu tego wszystkiego, co sprawia, że czujemy życie z całych sił i nabywamy mądrości. Chociaż można powiedzieć inaczej – każdy czas ma swoją dojrzałość.
Niedojrzałość może krzywdzić. Może prowadzić do samoudręczenia. Jednakowoż, „dojrzałość” jako pojęcie wciąż jest abstrakcją. Urealnia się w decyzjach, zachowaniach, działaniu, postawach. Dojrzałość trzeba zobaczyć, trzeba jej doświadczyć. Film to sztuka widzenia, przez widzenie odczuwania i doświadczenia. W tym roku to spojrzenie w oblicza wielobarwnego dojrzewania.

W ten sposób, po kilkunastu latach przerwy wraca do naszego galicyjskiego miasteczka festiwal filmowy Vitae Valor – Wartość Słowa, będący niegdyś wizytówką kulturalną Tarnowa, o którym głośno było w całym kraju. Jego pomysłodawcą i przez większość pierwszych edycji dyrektorem artystycznym był Jerzy Świtek – niegdyś znany tarnowski filmoznawca i animator kultury. Od lat wykluczony z życia kulturalnego miasta, mający status człowieka bezskutecznie poszukującego pracy obecnie schorowany (aktualnie przebywa w szpitalu) i żyje ze skromnej emerytury, z radością przyjmuje wiadomości o kolejnych edycjach „jego” Festiwalu. Z Jerzym przyjaźnimy się od lat i wspólnie też współtworzyliśmy tę unikalną w skali kraju imprezę, najpierw z Oratorium księży Filipinów, później z duszpasterstwem akademickim “Tratwa”, którego sternikiem był wówczas ks. Artur Ważny, obecnie biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Ten festiwal wraca, ponieważ zapisał się, mam nadzieję, złotymi zgłoskami w sercu wielu Tarnowian. Myślę, że wielu z nas, ja się też do nich zaliczam, wspomina tamten festiwal z jakimś sentymentem.

Przeżyjmy więc raz jeszcze magię kina, pełną emocji i inspirujących historii. Zanurzmy się w świat filmowej sztuki dołączając do wyjątkowej, i wcale nie małej tarnowskiej filmowej rodziny. Spotkajmy się na niezapomnianej podróży przez świat filmu! Naprawdę warto…
Zebrał i opracował – Ryszard Zaprzałka