
czyli
TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA
MA SIĘ DOBRZE
Już wkrótce w Tarnowie po raz 36. odbędzie się jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce – zapowiada nasza specjalna korespondentka Katarzyna Cetera. Właśnie dobiegają końca ostatnie przygotowania, jeszcze można kupić ostatnie bilety. Uroczysta inauguracja tarnowskiego święta kina odbędzie się w najbliższą sobotę 28 maja. Festiwal potrwa do 4 czerwca – wtedy, podczas uroczystej gali poznamy zwycięzców. Patronem imprezy jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Inaugurację wielkiego tarnowskiego święta kina uświetni koncert Moniki Borzym, która zaśpiewa stare piosenki z akompaniamentem pianisty Krzysztofa Dysa. Na program koncertu składać się będą polskie przedwojenne standardy jazzowe – utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku. Koncert odbędzie się w Amfiteatrze Letnim w najbliższą sobotę, 28 maja.

Mimo że impreza oficjalnie zostanie otwarta dopiero w sobotę, to już w piątek 27 maja rozpocznie się festiwalowy prolog – tym razem pod hasłem #SOLIDARNIZUKRAINĄ w Amfiteatrze Letnim zobaczymy Teatr Migro, który zaprezentuje przedstawienie-impresję na temat Kresów Wschodnich. W spektaklu Moniki Kozłowskiej pt. ECHA narratorem jest muzyka – utwory instrumentalne i pieśni śpiewane na żywo przez aktorów. Ruch sceniczny autorstwa Natalii Iwaniec przeprowadzi widzów przez tę podróż za pomocą techniki Gaga – języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Spektakl ma być zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie. Wstęp na to przedstawienie jest wolny.

Dwie godziny później w kinie Marzenie zostanie pokazany film NOSOROŻEC Olega Sencowa, zatrzymanego w 2014 r. przez władze rosyjskie i skazanego na 20 lat więzienia. Reżyser został uwolniony w 2019 r. w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Produkcja zapowiada się ciekawie – akcja filmu odbywa się w przemysłowym, prowincjonalnym mieście w Ukrainie lat 90. Tytułowy Nosorożec to młody, silny mężczyzna – drobny złodziejaszek, dla którego życiową dewizą staje się agresja i przemoc. Bohater szybko odnajduje się w brutalnym świecie i błyskawicznie awansuje w przestępczej hierarchii. Z czym się mierzy? Jego świat się wali, a rozdzierający go wewnętrzny konflikt, przybiera na sile – ale czy Nosorożec jest w stanie znaleźć odkupienie, zanim będzie za późno? – podpowiada opis dystrybutora filmu.

Podczas 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej obejrzymy dwanaście pełnometrażowych filmów konkursowych wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Będą to: INFINITE STORM – nieudana amerykańska produkcja Małgorzaty Szumowskiej INNI LUDZIE Aleksandry Terpińskiej, MAGDALENA Filipa Gieldona, MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE Łukasza Grzegorzka, PIOSENKI O MIŁOŚCI Tomasza Habowskiego, POWRÓT DO TAMTYCH DNI Konrada Aksinowicza, SONATA Bartosza Blaschke, TEŚCIOWIE Jakuba Michalczuka, WESELE Wojciecha Smarzowskiego, WIAROŁOM Piotra Złotorowicza, WSZYSTKIE NASZE STRACHY Łukasza Rondudy i Łukasza Gutty oraz ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW Jana P. Matuszyńskiego. Pierwsze projekcje konkursowe odbędą się już w najbliższą sobotę.

Jak co roku główną nagrodą w festiwalu będzie statuetka MASZKARONA. Poza tym przyznane zostaną: KAMERZYSTA – Nagroda Jury Młodzieżowego, MASZKARONEK – Nagroda Jury Dziecięcego i Nagroda Publiczności – PUBLIKA. O przyznaniu Grand Prix 36. TNF zadecyduje jury pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego – znanego reżysera, ubiegłorocznego laureata Nagrody TNF za całokształt twórczości.

Werdykty zostanie ogłoszony 4 czerwca 2022 r. podczas Gali Wręczenia Nagród, którą muzycznie uświetni koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów z udziałem solistów: Anity Maszczyk (wokal), Romana Widaszka (klarnet), Bartosza Kalickiego (fortepian).

Podczas uroczystej Gali aktor, reżyser i pedagog Jerzy Stuhr zostanie uhonorowany Nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię. Nagrody te Kapituła TNF przyznaje od 20. edycji festiwalu, a laureatami byli: Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos, Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Wojciech Marczewski.

Podczas festiwalu poza konkursem zaprezentowane zostaną również najnowsze polskie filmy krótkometrażowe. W programie znalazł się: MÓJ BRAT RYBAK Alicji Sokół, RAJSKI DOM Adeliny Borets, SZCZELINY Magdaleny Gajewskiej, SKAFANDER KLINGERTA Artura Wyrzykowskiego, SKOWYT Bartosza Brzezińskiego, a także filmy wyprodukowane przez Studio Munka: GĘŚ Marii Wider, STANCJA Adriana Apanela i SYNTHOL Piotra Trojana.
Dla najmłodszych widzów przygotowano sekcję Filmy Młodego Widza, która w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia. W związku z tym, poza blokami bajek konkursowych, które ubiegać się będą o statuetkę przyznawaną przez Jury Dziecięce, zaplanowano również przegląd bajek nagrodzonych w Tarnowie. Ponadto zostanie pokazany DETEKTYW BRUNO Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja. W planach jest również interaktywny spektakl plenerowy BAJECZNA FIESTA Teatru Kultureska.

W ramach festiwalu odbędzie się także wystawa dorobku plakatowego Sławomira Iwańskiego, twórcy afisza 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wernisaż zaplanowano na 2 czerwca o 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 3 do 12 czerwca w godzinach pracy BWA.

Szczegółowy program znajduje się na stronach internetowych Organizatora, na plakatach i w kasach kina. Do zobaczenia… w kinie!
Katarzyna Cetera