
czyli
TARNOWSKA NAGRODA FILMOWA PO RAZ 38.
38. Tarnowska Nagroda Filmowa zbliża się wielkimi krokami – zapowiada nasza stała recenzentka Katarzyna Cetera. Święto kina w najcieplejszym mieście w Polsce rozpoczyna się w sobotę 31 maja 2024 roku i potrwa do 8 czerwca, co oznacza, że przez ponad tydzień Tarnów będzie stolicą rodzimej kinematografii. Wszystkie projekcje konkursowe – a będzie ich 12 – pokazy specjalne, a także cykl „Filmy Młodego Widza”, zostaną wyświetlone na ekranie Kina Marzenie, jednego z najstarszych kin w naszym kraju, które rozpoczęło swoją działalność w 1913 roku, czyli w czasach rozwoju sztuki filmowej.

Organizatorzy zapewniają, że czeka nas filmowy raj, […] a przecież każdy kinomaniak właśnie tego chce! W ostatnim dniu najpiękniejszego wiosennego miesiąca rozpocznie się 38. Tarnowska Nagroda Filmowa. Na ekranie kina Marzenie pojawią się najlepsze polskie produkcje, które powalczą o przychylność jurorów i publiczności, będącej dla wielu twórców najważniejszym głosem.
Tarnowska Nagroda Filmowa jest drugim – po Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – najstarszym przeglądem filmowym w Polsce. Nie licząc oczywiście Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku odbywa się już po raz 64. Przez blisko 40 lat w mieście pod Górą Świętego Marcina wyświetlono wiele obrazów, które stały się milowymi krokami w dziejach nadwiślańskiego kina. Misją festiwalu jest prezentacja najnowszych osiągnięć polskich twórców filmowych, co stanowi okazję do świętowania dorobku krajowej kinematografii. Tarnowskie Centrum Kultury pełni rolę organizatora tego prestiżowego wydarzenia.

Przez 38 lat istnienia, Tarnowska Nagroda Filmowa zyskała status wyjątkowego wydarzenia kulturalnego w Tarnowie i regionie Małopolski. Projekcje filmowe odbywają się w kinie Marzenie, jednym z najdłużej działających kin w kraju, które rozpoczęło swoją działalność w 1913 roku. W 2011 roku festiwal został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”, co potwierdza jego znaczącą rolę w polskim przemyśle filmowym.
Od 35. edycji funkcję dyrektora artystycznego festiwalu sprawuje Kuba Armata, uzdolniony krytyk filmowy i dziennikarz nowej generacji. Za sprawne przeprowadzenie festiwalu odpowiada producentka Magdalena Piątek, wspierana przez zespół Tarnowskiego Centrum Kultury.

Podczas 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej o najważniejszą statuetkę, czyli „Maszkarona”, powalczy 12 znakomitych produkcji. Wystarczy spojrzeć na tytuły, aby przekonać się, że każda z projekcji w klimatycznym Marzeniu będzie pasjonująca i przepełniona emocjami. Jurorzy ocenią w tym roku następujące obrazy: BIAŁA ODWAGA (recenzowana już na naszych łamach), CHŁOPI, DOPPELGÄNGER SOBOWTÓR, HORROR STORY, IMAGO, KOBIETA Z…, KOS, SKĄD DOKĄD, TYLE CO NIC, TYLKO DZIEŃ I NOC, UKRYTA SIEĆ oraz ZIELONA GRANICA.
Filmy pełnometrażowe oceni jury profesjonalne pod egidą dokumentalisty Pawła Łozińskiego, którego kapitalny FILM BALKONOWY zgarnął w ubiegłym roku w Tarnowie dwie statuetki – „Maszkarona” oraz „Kamerzystę”. Poza przewodniczącym w składzie znaleźli się: operatorka Weronika Bilska (CÓRKA TRENERA, PIOSENKI O MIŁOŚCI, MOJE WSPANIAŁE ŻYCIE), reżyserka castingu Marta Kownacka (MOWA PTAKÓW, TEŚCIOWIE, FILIP), filmoznawca Tomasz Kolankiewicz (dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w latach 2020-2023) oraz producent Mariusz Włodarski (NIEPAMIĘĆ, ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE, SWEAT). Tytuły nagrodzonych filmów poznamy 8 czerwca, ale już teraz wiadomo, że Nagroda za całokształt twórczości i wkład w polską kinematografię, zgodnie z decyzją kapituły Festiwalu, trafi w ręce Krystyny Jandy, aktorki teatralnej i filmowej, reżyserki, a także autorki książek i felietonów. Gwiazda PRZESŁUCHANIA Ryszarda Bugajskiego czy KOCHANKOWIE MOJEJ MAMY Radosława Piwowarskiego, która na ekranie zadebiutowała w 1976 roku w CZŁOWIEKU Z MARMURU w reżyserii Andrzeja Wajdy, zostanie uhonorowana statuetką „Wieczność” podczas jednego w wydarzeń specjalnych – spektaklu MY WAY w reżyserii Laureatki.
Ale 38. Tarnowska Nagroda Filmowa to również wydarzenia okołofilmowe. W tym roku program przeglądu najlepszych polskich filmów wzbogacą koncerty, spektakle, kino plenerowe, wystawy plakatu, fotografii oraz sztuki ulicznej, a także warsztaty z zakresu edukacji filmowej.

Tarnowska Nagroda Filmowa to także projekcje specjalne, w tym blok „Krótkie metraże”. W tym roku zaprezentowane zostaną takie tytuły, jak: AS IT WAS (reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur), BYĆ KIMŚ (reż. Michał Toczek), MISIE POLARNE (reż. Bartosz Stankiewicz), MOJE STARE (reż. Natasza Parzymies), PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA (reż. Emi Buchwald), SPRZEDAWCA (Patryk Kaflowski), TE CHOLERNE PEONIE (reż. Polina Biliaieva) oraz WARSZAWA, HOLANDIA (reż. Chiang Ming-Wei). Ponadto zaplanowano wieczór z „Jeszcze krótszymi metrażami”, czyli teledyskami, o których opowie popularny dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. Rzecz jasna w tym roku nie zabraknie również przeglądu „Filmów Młodego Widza”.
Już w ubiegły piątek z udziałem znanej artystki Inki Rosochy oraz wybitnego psychoterapeuty Wojciecha Eichelbergera uroczyście otwarto wystawę, która stała się okazją do zapoznania się z niezwykłymi pracami artystki znanej z głębokiego zaangażowania społecznego i artystycznej wrażliwości. Stworzyła ona projekt, który ma na celu zwrócenie uwagi na współczesne podziały społeczne i kryzysy. Inka Rosocha przez swoje fotografie tworzy „wspólnotę współodczuwania”, łącząc ludzi o różnych perspektywach i uczuciach. Jej prace to lustrzane odzwierciedlenie uczuć wywołanych przez globalne problemy i osobiste doświadczenia. Na fotografiach prezentowani są ludzie kina, znane aktorki i aktorów, reżyserów. Eksponaty mają moc edukacyjną, terapeutyczną i prospołeczną, zachęcają do refleksji i obywatelskiej odwagi. Wystawę będzie można oglądać do 8 czerwca, a to przecież dopiero początek wystaw okołofestiwalowych: druga wystawa to kolejny przegląd twórczości plakacisty filmowego Maksa Bereskiego (©Plakiat), kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu, który przygotował oficjalne plakaty 37. i 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wystawa zatytułowana PLAKIAT. WYSTAWA WYBRANYCH PLAKATÓW ARTYSTYCZNYCH vol. 2 będzie dostępna w BWA.
24 maja dnia zainaugurowano również – po dłuższej przerwie – kino plenerowe, które podczas 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej będzie się odbywało w dwóch różnych lokalizacjach Na pierwszy ogień poszedł film Marty Karwowskiej TARAPATY, ale przed nami jeszcze cztery tytuły: ZUPA NIC Kingi Dębskiej, DZIEŃ CZEKOLADY Jacka Bławuta, CÓRKA TRENERA Mariusza Grzegorzka oraz ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI Mariusza Paleja. Zapraszamy zarówno tych młodszych, jak i starszych widzów pod Dom Kultury Westerplatte oraz przed galerię Gemini Park Tarnów do przeżywania z nami wyjątkowych filmowych emocji. – zapowiadają organizatorzy. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny.
Program 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej wzbogacą w tym roku nie tylko wystawy czy kino plenerowe, ale także koncerty, spektakle czy warsztaty z zakresu edukacji filmowej. Pierwszym okołofilmowym wydarzeniem będzie koncert Tomka Ziętka w Amfiteatrze Letnim, który zainauguruje tegoroczną odsłonę przeglądu najlepszych polskich filmów pełnometrażowych. Ta wyjątkowa nostalgiczna podróż do świata muzyki odbędzie 31 maja o godzinie 20:00. Miłośnicy kina, którzy z pewnością doskonale znają artystę z kapitalnych ról m.in. w filmach BOŻE CIAŁO czy KAMIENIE NA SZANIEC, CICHA NOC, DEMON, ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW. Ale Ziętek to także wokalista, tekściarz, kompozytor i producent. Tarnowianie wreszcie będą mogli zatopić się w jego eterycznej muzyce, aktor wydał bowiem w ubiegłym roku swój debiutancki krążek pod tytułem SOME OLD SONGS. Znajduje się na nim 11 utworów utrzymanych w klimacie singer-songwriter i inspirowanych klasycznymi gitarowymi brzmieniami.

Drugi koncert zwieńczy 38. Tarnowską Nagrodę Filmową, co będzie stanowić swoistą klamrę dla festiwalu. Galę Wręczenia Nagród uświetni występ Royal String Quartet, w którym artyści podkreślą wyjątkową więź pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Ten wyjątkowy kwartet smyczkowy jest ceniony na całym świecie i uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki nowoczesnej. W Kinie Marzenie nie zabraknie tego wieczoru m.in. kompozycji Philipa Glassa, Pawła Mykietyna czy Franciszka Schuberta.
Podczas tegorocznego święta kina na trzech różnych scenach zostaną wystawione trzy wyjątkowe spektakle. W Dniu Dziecka, 1 czerwca o godzinie 17:00, Teatr Za Jeden Uśmiech zaprezentuje najmłodszym widzom w Amfiteatrze Letnim wyjątkowy spektakl ŚWIERSZCZ MAURYCY I BANDA KOMARA. Kilka dni później, 6 czerwca o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Mościce z monologiem MY WAY wystąpi Krystyna Janda, tegoroczna Laureatka Nagrody za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii.”

Teatralną część 38. TNF zamknie dzień później, 7 czerwca o godzinie 19:00, spektakl STRAMEROWIE w reżyserii tarnowianina Tomasza Cyza. Sztuka powstała na motywach powieści Mikołaja Łozińskiego o tym samym tytule, będącej kontynuacją STRAMERA – wielogłosowej opowieści o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Spektakl zobaczymy w Piwnicach TCK.
1 czerwca o godzinie 10:00 w Domu Kultury Westerplatte odbędą się warsztaty aktorskie pod tytułem „Tu i Teraz”, które poprowadzą Dagmara Brodziak i Michał Krzywicki. W planach tegorocznej odsłony festiwalu znalazło się również kino plenerowe, specjalne projekcje filmów krótkometrażowych, wideoklipów, a także spotkania z ludźmi ze świata filmu.

Tarnowska Nagroda Filmowa od dawna cieszy się patronatem i wsparciem ważnych osobistości oraz instytucji związanych z polską kinematografią, w tym m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także lokalnych i regionalnych władz samorządowych oraz wielu firm prywatnych. Jego trwałość i sukces są świadectwem bogatej tradycji i ciągłego rozwoju polskiej sztuki filmowej. Do Tarnowa corocznie przyjeżdżają też największe sławy srebrnego ekranu a nie inaczej będzie w tym roku. Na początku drugiego tygodnia czerwca przekonamy się zaś, do kogo trafią najważniejsze nagrody. A do rozdania są: Grand Prix w postaci statuetki „Maszkarona” – Konkurs Główny, Nagroda Publiczności „Publika” i Nagroda Jury Młodzieżowego „Kamerzysta”. Ponadto Jury Dziecięce wręczy statuetkę „Maszkaronka” dla najlepszej produkcji w przeglądzie „Filmy Młodego Widza”.
Tak – w największym skrócie – będzie wyglądać 38. Tarnowska Nagroda Filmowa. Jednak to nie koniec atrakcji! W te dni największego tarnowskiego święta kina zapraszamy do Tarnowa!
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy