
To muzyka poważna w połączeniu z wakacyjną lekkością – tak rekomendują te wydarzenia ich organizatorzy. O Tarnowskim Lecie Fletowym, Starówka Jazz Festiwal i Muzycznych Tarasach oraz Mistrzowskich Kursach Artystycznych już pisaliśmy – teraz słów kilka o trwających Koncertach Letnich i rozpoczynającym się na końcu lipca Międzynarodowym Festiwalu Ambasador Tarnowa Maestro Krystian Tkaczewski i jego Goście oraz sierpniowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej. Tradycyjnie już Sala Lustrzana jest miejscem tegorocznej 31. edycji Koncertów Letnich w Tarnowie. Ich głównym organizatorem jest niezwykle zasłużona dla lokalnej kultury „Fundacja Kultury i Integracji INTER-ART” w Tarnowie. – Myślą przewodnią tych Koncertów – mówiła w Radiu RDN szefowa INTER-ART Teresa Kaban, zawsze jest relaks przy muzyce, w dodatku letni relaks. To ma być taka forma wypoczynku, przy muzyce, którą się dobrze zna, którą się lubi, którą się często słucha w radiu, bądź też nastawia się płyty. Stąd też tytuły i program tych koncertów jest całkowicie różny od innych koncertów.

Pierwszy koncert pt. „Chopin i przyjaciele” odbył się w niedzielę, 17 lipca, o godz. 16.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Uświetnili go Teresa Kaban na fortepianie i Henryk Błażej na flecie. Usłyszeliśmy fortepianowe utwory F. Chopina oraz jego przyjaciół – Introdukcja i Polonez I.F. Dobrzyńskiego, Rapsodia węgierska F. Liszta oraz Romanse na flet i fort R. Schumanna.
Kolejna odsłona 31. Koncertów Letnich w Tarnowie miała miejsce tydzień później. W niedzielę 24 lipca o godz. 16.00 organizatorzy przenieśli nas „W salony Europy XIX wieku”. Wystąpili Duo „Con brio” w składzie Aleksandro Mauriello na wiolonczeli i Angela Ignacchiti na fortepianie. Wykonali oni popularne z XIX wieku utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu, m.in. słynnego „Łabędźia” – C. Saint-Saensa, popularną sonatę „Arpeggione” F. Schuberta i wirtuozowski „Polonaise de Concert” D. Doppera.
Na koniec Koncertów Letnich w Tarnowie również będzie można posłuchać muzyki po włosku. 31 lipca o godz. 16.00 Salę Lustrzaną w Tarnowie wypełnią „Przeboje mistrzów gitary XIX wieku”. Koncert da wtedy gitarzysta z południa Włoch. – Luciano Pompilio, który jest już doświadczonym bardzo muzykiem, na swoim koncie ma wiele udanych tournée koncertowych, z tym, że to jest człowiek, który ukochał sobie Amerykę Południową, jego kulturę, tradycję, a tym samym jego muzykę. Ma też w swoim programie utwory kompozytorów hiszpańskich, ale jest propagatorem szczególnie muzyki Paragwaju, również kultury tego kraju.W programie znalazły się wykonania kompozytorów z Włoch, Hiszpanii i Paragwaju: M. Giuliani – Temat i wariacje na temat Suity Follia di Spagna, F. Tarrega – Lagrima i Capricho Arabe, F. Sor – Introdukcja i wariacje n top. „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta oraz A. Barrios- Mangore – cykl „La Catedral”.

„Fundacja Kultury i Integracji INTER-ART” powstała z inicjatywy Teresy Kaban-Błażej i Henryka Błażeja. Głównym obszarem działalności fundacji jest kultura i sztuka, którą staramy się promować zarówno w Polsce jak i za granicą. Współpracujemy z wybitnymi artystami z Polski i różnych krajów Europy, budując w ten sposób „kulturalne pomosty”. Za granicą staramy się promować tradycje i kulturę polską a w Polsce – tradycje i kulturę europejską.
Szczególną wagę Fundacja przykłada do upowszechniania muzyki klasycznej wśród dzieci i młodzieży, uzupełniając w ten sposób ich wiedzę i uwrażliwiając na sztukę. Atmosfera muzeów, pałaców, zamków oraz możliwość zobaczenia ciekawych instrumentów i posłuchania „żywej muzyki” w profesjonalnym wykonaniu jest dla wielu inspiracją do podjęcia nauki muzyki. Dla nich organizujemy też specjalne koncerty pt. „Muzyczne ABC”. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku a także z ośrodkami dla osób niepełnosprawnych.

Teresa KABAN i Henryk BŁAŻEJ są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie.
Teresa – w klasie fortepianu Prof. Ludwika Stefańskiego. Grę doskonaliła u Ryszarda Baksta, F.Raucha, T. Nikołajewej i W. Mierżanowa. Henryk – w klasie fletu Prof. W.Chudziaka. Grę doskonalił pod kierunkiem J.P.Rampala i J.Galway’a. Solistyczną działalność koncertową rozpoczęli jeszcze na studiach. Od tego czasu koncertują na wielu estradach Polski a także w 40 krajach Europy, Ameryki (Północnej i Południowej) oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Jako soliści występowali z orkiestrami symfonicznymi w Polsce a także min. w Czechach, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Ukrainie… Brali udział w licznych krajowych i międzynarodowych Festiwalach Muzycznych – od Los Angeles, Miami poprzez Londyn, Warszawę, Łańcut, Kecskemet, Lwów …aż po Bagdad, Koreę, Japonię …, uzyskując wysokie oceny recenzentów i muzyków.

Jako soliści i kameraliści nagrali kilkadziesiąt godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie a także dla radia włoskiego, niemieckiego, angielskiego, amerykańskiego, koreańskiego, chorwackiego, słowackiego, austriackiego, czeskiego, BBC w Londynie i innych. Ich recitale wielokrotnie transmitowane były „na żywo” przez Polskie radio i Telewizję. Nagrali także wiele programów muzycznych dla Telewizji Polskiej.
Oboje prowadzą też mistrzowskie kursy interpretacji muzycznej m.in.: w Miami i Los Angeles (USA) a także w Conservatory of Music w Londynie, w Reykiaviku, w Catanii (Sycylia), w Osnabrucku i innych.
W latach 1991-1995 byli dyrektorami Międzynarodowych Festiwali Muzyki w Sandomierzu a od 1994r są współautorami i dyrektorami artystycznym corocznych Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej.
W 2016 r. oboje otrzymał nagrodę Honorową Miasta Tarnowa za całokształt pracy artystycznej oraz zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W naszym mieście po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Ambasador Tarnowa Maestro Krystian Tkaczewski i jego Goście. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę,28 lipca i potrwa do 10 sierpnia.
Festiwal będzie gościł w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Lippoczy’ego. Wszystkie koncerty będą się rozpoczynały o godz. 18. Na inaugurację zaplanowano występ Krystiana Tkaczewskiego oraz Hanwen Shi (Chiny) – laureata Chopin International Piano Competition w Hartford. Na scenie pojawi się też Paweł Wojciechowski – laureat I Międzynarodowego Konkursu im. J.W. Krogulskiego w Tarnowie.
Kolejny dzień, 1 sierpnia, należeć będzie do uczestników festiwalu m.in. z Polski, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin. Dzień później, 2 sierpnia, przed publicznością wystąpią artyści z USA, Chin, Japonii i Tajwanu. Z kolei 3 i 4 sierpnia na scenie pojawi się Tarnowska Orkiestra Kameralna pod batutą Masahi Katayama (Japonia). Orkiestra towarzyszyć będzie uczestnikom festiwalu. Ostatni koncert zaplanowano 10 sierpnia Wystąpią zaproszeni goście z Polski, Stanów Zjednoczonych i Chin.
Wykładowcami tej edycji będą: Krystian Tkaczewski (Polska/USA), Philippe Raskin (Belgia), Masahi Katayama (Japonia), Maria Murawska (Polska), Liao Mingfei (Hong Kong), Yi-Yang Chen (Tajwan). Uczestnicy festiwalu: Shuang Wu (Chiny), Szu-Chia Lin (Tajwan), Longcheng Ma (Chiny), Hanwen Yan (Chiny), Chen Yuen Chi (Hong Kong), Chow Giulietta Tsz Yau (Hong Kong), Li Yuzhi (Hong Kong), Cheung Tsz Long (Hong Kong), Wong Hui Yi (Hong Kong), Liu Sz Kai Neil (Hong Kong), Sheryl Luo (USA), Kevin Luo (USA), Ethan Lee (USA), Sophie Fu (USA), Sophia Popescu (USA), Liam Lech Furdyna (Polska), Ava Geng (USA), Hanwen Shi (Chiny), Nina Okada (Japonia), Olivia Zhu (USA), Ross Mosier (USA), Haruki Takeuchi (Japonia/USA), Julia Godlewska (Polska), Sofiia Kotiuk (Polska), Borys Komisarz (Polska), Antoni Przykłota (Polska), Xie Yijun (Chiny).

Z kolei w sierpniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej. Podczas koncertów festiwalowych zostaną zaprezentowane utwory symfoniczne i kameralne, które po latach odnaleziono w archiwach muzeów, klasztorów, pałaców, zamków, a także w zbiorach prywatnych.
Ryszard Zaprzałka