
czyli
Wartość Życia.
Oblicza Relacji to kolejna nowa odsłona imprezy będącej niegdyś wizytówką kulturalną Tarnowa, o którym głośno było w całym kraju( m.in. nominacja do „Paszportów” POLITYKI). Pomysłodawcą i przez większość edycji dyrektorem artystycznym Festiwalu był Jerzy Świtek – niegdyś znany tarnowski filmoznawca i animator kultury. Walnie mu w tym pomagali ówczesny sternik duszpasterstwa Akademickiego „Tratwa” ks. Artur Ważny, obecnie biskup i nadal oddany przyjaciel Festiwalu, oraz człowiek teatru, dziennikarz i poeta Ryszard Zaprzałka.
Teraz nastąpiła pokoleniowa zmiana i Vitae Valor organizuje młodzież i studenci z Fundacji Alegoria i Stowarzyszenia KANON przy wsparciu Centrum Sztuki Mościce. Oby to nowe otwarcie, któremu patronuje nasz portal, stało się udaną próbą skonfrontowania się ze światem, z którego wykluczono Boga, także z kultury… Wszak chrześcijańskie wartości to od początku Festiwalu był podstawowy paradygmat jego idei, sensu istnienia. Nie miejmy złudzeń, uczniowie Gramsciego właśnie kończą swoją wędrówkę przez euroamerykańskie uniwersytety i instytucje. Kultura została podbita. Pora zacząć tworzyć własną.
I na kilka dni przed rozpoczęciem tego jedynego w swoim rodzaju Festiwalu warto zadać organizatorom pytanie: czy stanie się on otwartą platformą, forum kultury chrześcijańskiej, na którym młodzi katolicy (a jest ich ciągle jeszcze bardzo wielu), będą mogli dawać świadectwo prawdzie, budować nowy świat. Oparty na prawdziwych wartościach, także kulturą filmową znaczonych…. Szczerze im tego życzymy. Jeszcze nie jest za późno!
Poniżej pierwsza relacja naszej specjalnej festiwalowej korespondentki Oli Pisz.
Vitae Valor – Wartość Życia. Ten tytuł otwiera pole do rozważań nad sensem istnienia, stawia pytania – co jest istotne? Dobro, prawda, piękno..? Każda z osobno, wszystkie razem. Rozwój moralny, duchowy i etyczny. Droga do dobra, prawdy i piękna. W końcu życie jest tylko i aż “drogą do”…
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie festiwalu: “Przesłanie Festiwalu Vitae Valor oparte jest na realizacji jego pierwszych edycji – sięgających początków 2000 roku. To wtedy pojawił się pomysł, stworzenia nie tylko festiwalu, ale także miejsca dyskusji o kondycji człowieka, wkraczającego w nowy wiek. Człowieka zderzającego się z rzeczywistością i z samym sobą. Człowieka przeżywającego swoją egzystencję, zadającego pytania i poszukującego na nie odpowiedzi.“ Do tego tegoroczny temat – Oblicza relacji, tak różnorodny i niejednoznaczny. Relacje – tak ważne, a niekiedy trudne. Będące zagadką, czymś nieoczywistym, czasem trudnym do zdefiniowania. Temat zdecydowanie stawia pytania i pole do dyskusji.

Skoro sama nazwa festiwalu niesie ze sobą taką możliwość interpretacji i pobudza do rozmyślań, co dopiero może czekać na nas-odbiorców podczas wydarzenia trwającego siedem dni, wypełnionego sztuką filmową (nie tylko!) i inspirującymi spotkaniami. Organizatorzy tegorocznej, dwunastej edycji, proponują nam siedem filmów z różnych krajów świata poruszających tematykę związaną z relacjami, trzy spotkania autorskie, trzy debaty, warsztaty, koncert muzyczny i spektakl akrobatyczno-taneczny. Festiwal odbędzie się w dniach 04 – 10 listopada 2022 r. Organizatorami są tarnowska Fundacja Alegoria, Stowarzyszenie KANON oraz Centrum Sztuki Mościce.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w ostatnią środę 26 października o godz. 10.00 w kawiarni SOFA, poznaliśmy szczegóły dotyczące wydarzenia. Ideę festiwalu i obszerny program zaprezentowali uczestnicy konferencji: Anna Chmura – Dyrektor Centrum Sztuki Mościce; Marcin Lewandowski – Prezes Fundacji ALEGORIA – głównego organizatora festiwalu; Dariusz Snopkowski – Dyrektor Festiwalu VITAE VALOR; oraz Bernadetta Cich – Dyrektor Programowy Festiwalu.

Niejako plastyczno-kostiumograficznym dopełnieniem czy też manifestem artystycznym tegorocznej edycji Festiwalu Vitae Valor były… buty prowadzących konferencję – każdy z innej pary, co jak wytłumaczyli dyrektorzy imprezy miało pokazywać, jak jesteśmy różni i jak różne oblicza mają nasze relacje…

Wyraźnie inny od dotychczasowych edycji Festiwalu program ma zachęcać uczestników do zastanowienia się oraz do wspólnego poszukiwania odpowiedzi. Nie boi się konfrontacji z tematami trudnymi. Stawia pytania: “Budować relacje czy pielęgnować frustracje? Co zyskuję a co tracę nawiązując relację z drugim człowiekiem? Czy i dlaczego warto się dogadać i nie trzaskać drzwiami?” Na część tych pytań odpowiedzi nasuną nam prezentowane filmy: „Zabicie świętego Jelenia” (Irlandia), „Cuda” (Włochy), „Klient” (Iran), „Jeden dzień dłużej” (Polska), „Nie żyję dla Wojny” (Ukraina) – pozycja filmowa szczególnie warta uwagi w obliczu tegorocznych wydarzeń, czy też „Coco” (USA) – animacja, którą pokochają nie tylko dzieci, ale również dorośli.

Pytania i odpowiedzi z pewnością pojawią się także w bardziej merytorycznej, czy też raczej żywo-dialogowej części programu. Oprócz filmów widzowie wezmą udział w czterech spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi. Dr Joanna Jurga (4 listopada, godz. 18.30) wyjaśni jak przestrzenie i architektura wpływają na relacje między ludźmi.

Dr Armen Makhakyan (5 listopada, godz. 16.30) – prekursor Filmoterapii w Polsce zdradzi warsztat kinoterapii i zaprezentuje jak stosować to narzędzie na co dzień. Jacek Kędzior – Partner Zarządzający EY w Polsce (7 listopada, godz. 13.00) przedstawi tematykę relacji w biznesie. Będą to między innymi wnioski z biznesowej analizy dynamicznych relacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, szczególnie w kontekście wszechobecnej, postępującej cyfryzacji i globalnych kryzysów.

Monika Meleń – reżyserka filmowa (8 listopada, godz. 18.00) odkryje motywy i tajemnice ludzkich relacji na przykładzie autentycznych historii bohaterów filmowych. Dopełnieniem rozmów i spotkań będzie debata, która odbędzie się na Dużej Auli Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie (10 listopada, godz. 11.00) pt. „Autorytet czy Braterstwo”, w której wezmą udział prof. Czesław Nowak, Elżbieta Wiater oraz ks. Biskup Artur Ważny.

W czasie festiwalu, którego głównym tematem są relacje międzyludzkie nie można zapomnieć o tych najważniejszych – relacjach rodzinnych. Dla rodzin poświęcony jest dzień 6 listopada. Przewidziane są między innymi rodzinne animacje i otwarte warsztaty animacji filmowej. Ten dzień jest szczególną okazją do tego, żeby nie tylko oglądać oblicza relacji na wielkim ekranie czy słuchać prelekcji i wykładów, ale również być czynnym uczestnikiem budowania relacji z najbliższymi.
Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach Festiwalu Vitae Valor i rezerwowania bezpłatnych wejściówek.
Aleksandra Pisz
Zdjęcia – organizatorzy i tkk