
Taką nazwę nosi Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej, którego siódma edycja trwa właśnie w Tarnowie. Przez jeden dzień, w tym roku jest to sobota 30 września, nasze galicyjskie miasteczko staje się prawdziwą stolicą polskiej chóralistyki. Tradycyjnie organizatorem tego znaczącego wydarzenia mającego formę konkursu jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii diecezjalnej w Tarnowie. Podstawowym celem Festiwalu jest propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, konsolidacja środowiska chóralnego, wzajemne dzielenie się własnymi doświadczeniami muzycznymi, podnoszenie kultury muzycznej oraz promocja miasta i regionu Tarnowa na arenie ogólnopolskiej.

Obok konkursowych przesłuchań, które odbywają się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie (od 9.30-13.00), punktem centralnym Festiwalu będzie uroczysta Msza św. w tarnowskiej katedrze o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Śpiewy wykonają wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu, czyli około 350 wykonawców.

– Konkurs, konkursem, ale najpiękniejsza rzecz to co chórzyści w poprzednich festiwalach najbardziej wspominają to wspólna Eucharystia. Jeżeli śpiewa się wspólnie kompozycje wielogłosowe w czasie Mszy świętej i to wykonuje chór, który składa się z czterystu, pięciuset czy sześciuset osób, a w 2016 roku ten chór składał się z prawie tysiąca osób i wykonał wszystkie śpiewy wielogłosowe w czasie Mszy świętej. To pozostaje na całe życie – mówi dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej ks. Grzegorz Piekarz.

Jak wyczytać można w regulaminie Festiwalu, uczestniczyć w nim mogą chóry amatorskie wykonujące religijną muzykę chóralną.
Każdy chór może wystąpić tylko w jednej z trzech kategorii:
– chóry kameralne (od 12 – 20 osób)
– chóry jednorodne (powyżej 20 osób)
– chóry mieszane (powyżej 20 osób)
Każdy chór zobowiązany jest wykonać w układzie wielogłosowym (3 głosy lub więcej) a cappella przynajmniej trzy dowolne utwory religijne zróżnicowane stylistycznie i jeden utwór zaczerpnięty z chorału gregoriańskiego (antyfona, introit, graduał lub jedną część z ordinarium missae – części stale mszy św.)
Łączny czas prezentacji wykonywanych utworów nie może przekroczyć 15 minut. Utwory, które zostały już wykonane przez dany chór na poprzednich edycjach Festiwalu nie mogą być powtórzone.
Profesjonalne Jury ocenia: intonację, artykulację, ekspresję muzyczną, dobór repertuaru, oraz prezencję chóru podczas występu.

Do udziału w Festiwalu zakwalifikowano 13 chórów z Mielca, Krakowa, Dębna, Pleśnej, Rzeszowa, Łącka, Józefowa k/Warszawy, Bystrej Podhalańskiej, Powroźnika, Zakliczyna i Tarnowa. Do Festiwalu został m.in. zgłoszony przez Stowarzyszenie Członków i Sympatyków Chóru Zakliczyńskiego Centrum Kultury – chór „Cantando canzoni” pod batutą Dawida Nawalańca. (…). Jest to niebywała okazja dla naszego zespołu, aby zaprezentować nasze umiejętności wśród innych zaproszonych chórów. Festiwal Muzyki Chóralnej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej scenie chóralnej, gromadzącym utalentowane zespoły. Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani do udziału w tej znakomitej imprezie muzycznej – czytamy na profilu społecznościowym Chóru.
Przesłuchania konkursowe przeprowadziło jury w składzie: ks. prof. dr hab. Andrzej Zając, prof. Lidia Matynian, prof. dr hab. Włodzimierz Siedlik.
Organizatorem VII Ogólnopolskiego Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2023” jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii diecezjalnej w Tarnowie.
LISTA LAUREATÓW VII Ogólnopolskiego Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2023”
Kategoria chórów mieszanych:
I miejsce – Chór Mieszany SCHOLA CANTORUM MAXIMILIANUM z Józefowa
II miejsce – Chór Mieszany ZEW GÓR z Łącka
III miejsce – Parafialny Chór Mieszany z Janowic
wyróżnienia:
Parafialny Chór Mieszany „CANTORES S. JACOBI z Powroźnika
Chór Mieszany ZCK CANTANDO CANZONI ze Stróż
Kategoria chórów kameralnych:
I miejsce – Chór Kameralny ALBA CANTANS z Rzeszowa
II miejsce – Chór Kameralny VOX SANCTAE MARGARITAE z Dębna
III miejsce – Chór Kameralny VOX CORDIS z Bystrej Podhalańskiej
wyróżnienia:
Chór Parafii Trójcy Przenajświętszej GAUDETE z Mielca
Kategoria chórów jednorodnych:
I miejsce – Podkarpacki Chór Męski z Rzeszowa.
Z kolei, w niedzielę 1 października w Międzynarodowym Dniu Muzyki, tarnowski chór Gos.pl będzie świętował 20-lecie swojej działalności podczas koncertu jubileuszowego w Centrum Sztuki Mościce o godz. 17.

Podczas koncertu chór zaprezentuje utwory muzyki gospel, które wykonywał na przestrzeni 20 lat swojej pracy artystycznej oraz nowe utwory przygotowane pod kierunkiem gościa specjalnego koncertu – Elaine Simpson: brytyjskiej wokalistki, dyrygentki oraz instruktorki muzyki gospel. Obdarzona niezwykłym głosem śpiewa zawodowo od ponad 30 lat a od ponad 20 lat z wielką pasją realizuje się również jako instruktorka.
Chór Gos.pl powstał w 2003 roku z inicjatywy Bartłomieja Szułakiewicza, Moniki i Tomasza Steców oraz ks. Pawła Cyza z Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Jest wielopokoleniowym kolażem talentów i głosów, który skupia blisko 40 pasjonatów wspólnego śpiewania. Kierownikiem muzycznym zespołu, a jednocześnie kompozytorem, aranżerem oraz pianistą jest Bartłomiej Szułakiewicz, chórem dyrygują Anna Piotrowska i Katarzyna Wrona.
Dwadzieścia lat pracy chóru zaowocowało wieloma koncertami, a także nagrodami, m.in. Nagrodą Miasta Tarnowa w dziedzinie działalności artystycznej. Chór włącza się aktywnie w działalność charytatywną, bierze udział w warsztatach gospel, a przede wszystkim przekazuje swoim odbiorcom radość i przesłanie płynące z Ewangelii.
Na podstawie materiałów organizatorów, m.in. gosc.pl – Ryszard Zaprzałka