
Taki oryginalny i tajemniczy tytuł (ta podróż pisana z dużej litery!), nosi najnowsza tarnowska wystawa malarstwa Romana Fleszara, artysty wszechstronnego, cenionego i uznanego w szerokim świecie. Twórcy o artystycznej biografii, prawdziwego obywatela świata, której pozazdrościć może mu nie jeden malarz. Ekspozycja, której wernisaż odbył się we czwartek 27 lipca w modnej Galerii ARTEKA Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków przy ul. Wałowej 16, będzie dostępna dla zwiedzających do 19.08.2023 r.

Malarstwo pejzażowe jest dla Romana Fleszara nieodłączną częścią licznych podróży do różnych zakątków Świata. Obserwacja natury i architektury oraz impresjonistyczna gra świateł odkrywają przed nami intrygujące detale. Pozwalają one nam poczuć namalowane, egzotyczne sceny jakbyśmy byli tam na żywo. Tym bardziej, że dzieła powstawały podczas podróży artysty z żoną…

Roman Fleszar urodził się 12 lipca 1966 roku w Tarnowie jako syn Andrzeja i Marii Fleszarów. Uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, gdzie uczył się malarstwa. Jeszcze jako licealista, w 1985 roku, zadebiutował wystawą w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie. W następnym roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Tam też poznał Ewę Mikulską, swoją przyszłą żonę.
W 1989 spędził jeden rok akademicki na Akademii Goetz-Dederian w Paryżu. Rok później w Paryżu odbyła się pierwsza zagraniczna wystawa w budynku poczty w Quartier de l’Ecole-Militaire. W 1992 roku w Poznaniu uzyskał dyplom magisterski z dziedziny malarstwa w pracowni prof. Jana Świtki. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1998 i 1999 r. oraz wieloletnim członkiem zarządu głównego ZPAP w Tarnowie. W 2018 r. otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa.
W 1992 r. wraz z żoną przeniósł się na stałe do Karwodrzy pod Tarnowem, gdzie od tej pory wspólnie prowadzą swoją pracownię artystyczną.

Od lat 90. wystawy jego prac organizowane są regularnie w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie, Lublinie oraz w Warszawie. Od roku 1997 wziął udział w 13 wystawach za granicą; w Słowenii, Belgii, USA, Francji, Rosji, Ukrainie, Irlandii, na Węgrzech, w Gruzji i w Szwajcarii. Łącznie ma w swoim dorobku udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych, a jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Realizował projekty artystyczne m.in. w Chinach i USA. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
W 2014 r. rozpoczął pracę doktorską o tytule „Przestrzenie Równoległe”, którą w lutym 2016 r. obronił na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W kolejnych latach odbywały się wspólne wystawy Romana i Ewy Fleszarów o tym samym tytule.
Spędził wiele lat życia w Stanach Zjednoczonych, gdzie, we współpracy z międzynarodowymi zespołami malarzy, zajmował się sztuką sakralną, m.in. w katedrze św. Jakuba w Orlando czy w bazylice św. Antoniego w Beaumont w stanie Teksas. Zaprojektował również wiele kościołów. W 2015 roku spędził w sumie 6 miesięcy w Chinach, w miejscowości Yantai, w prowincji Szantung, pracując nad polichromiami w prywatnej rezydencji pałacowej, Szkockim Zamku w winnicy Treaty Port.

Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne, a sam został opisany jako swobodnie poruszający się we wszystkich malarskich technikach.
Twórczość malarska Romana Fleszara to w dużej mierze malarstwo figuratywne, pejzaże, portrety, sceny rodzajowe, a także dzieła abstrakcyjne lub z jej elementami. W najbardziej charakterystycznych dziełach, przestrzeń obrazu można podzielić często na trzy główne elementy składowe; postać ludzką lub zwierzęcą, figury geometryczne i struktury ekspresyjne nawiązujące m.in. do świata przyrody. W recenzjach jego dzieł często wspominany jest motyw tajemniczości i niejednoznacznej symboliki.
Krytycy zwracają często uwagę na relację między malarstwem Romana a rzeźbą Ewy Fleszar, wskazując na wyraźny dialog pomiędzy tymi dwoma gatunkami sztuki.

Sam mówiąc o swojej twórczości, Artysta wskazuje na inspiracje światem natury oraz człowiekiem. Natura w obrazach Fleszara to w jego oczach „zestaw form nieograniczonych w swojej wielkości (kosmos, wszechświat, itd.) i nieograniczonych w swojej małości (komórka, atom, itd.) – niewidzialnych dla oka.”. Usiłuje łączyć jej stronę realną i namacalną z tym, co może być wytworem wyobraźni. Człowiek, słowami Fleszara, to „najbardziej tajemnicza cząstka Natury (w sensie biologicznym) i jej użytkownik – w sensie kulturowym”.

Od 2017 r. tworzy muzykę elektroniczną pod pseudonimem DROM 66., debiutując płytą „Polish Electronic Music – Sounds of Imagination”. Wziął udział w nagraniu szeregu płyt zbiorowych, współpracując m.in. z muzykami Blindmachine czy JDan Project. W 2022 roku ukazała się pierwsza płyta solowa pod tytułem „Graviter”.
Obecnie Romana Fleszar wykłada Rysunek Studyjny w Instytucie Sztuki Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Przygotował – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle, Marta Garwol