
Już od piątku 21 lipca trwa pierwsza odsłona tarnowskich dionizji muzycznych ( tuż po niej swój autorski Festiwal zaczyna maestro Krystian Tkaczewski), co oznacza codzienną porcję muzyki w mistrzowskich wykonaniach najwybitniejszych wykonawców scen polskich i zagranicznych. A wszystko to w ramach II Festiwalu Mistrzowskie Kursy Artystyczne.
Druga odsłona festiwalu, który potrwa do 30 lipca, zrzesza pokolenia zarówno młodych ludzi, jak i dojrzałych. Podczas imprezy wystąpią mistrzowie i ich uczniowie, reprezentujący różne dziedziny sztuki. Koncert inauguracyjny odbył się 21 lipca o godz. 19.30 w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Tarnowie przy ul. Lippóczy’ego 4.

Ten ambitny projekt, mający charakter cykliczny, ma łączyć edukację, kulturę oraz promocję ziemi tarnowskiej. Podczas imprezy odbędą się spotkania artystyczne, warsztaty dla młodych tarnowskich artystów, a także koncerty mistrzowskie w wykonaniu znanych i oklaskiwanych na scenie profesorów uczelni wyższych: Jana Kotuli, Agaty Szymczewskiej, Anny Armatys-Borreli i Janusza Wawrowskiego.

Jest to projekt łączący edukację, kulturę wysoką i promocję ziemi tarnowskiej poprzez współpracę z ogólnopolskimi mediami. Festiwal łączy w jednym wydarzeniu różne dziedziny sztuki, mistrzów i uczniów oraz młode i dojrzałe pokolenia.
Festiwal Mistrzowskie Kursy Artystyczne to warsztaty, koncerty i wydarzenia artystyczne w wykonaniu najwybitniejszych artystów scen polskich i zagranicznych. W trakcie Mistrzowskich Kursów do Tarnowa przyjeżdżają znani i uznani maestro, aby pracować z młodymi artystami oraz dawać Koncerty Mistrzowskie.
W piątkowym koncercie inauguracyjnym, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie wystąpił pianista Krzysztof Książek. W programie koncertu znalazły się utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

„Krzysztof Książek to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych pianistów młodego pokolenia w Polsce…”
Krzysztof Książek (ur. 5 sierpnia 1992 w Krakowie) – to m.in. laureat II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku, uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
Koncert finałowy będzie miał natomiast miejsce – również w sali koncertowej ZSM – w niedzielę, 30 lipca, o godz. 12.00. Zaprezentują się w nim uczestnicy Mistrzowskich Kursów Artystycznych.
W odbywających się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, Koncertach Mistrzowskich (początek wszystkich o godz. 19.30) wystąpią: poniedziałek, 24 lipca – Janusz Wawrowski – skrzypce; wtorek, 25 lipca – Jan Kotula – kontrabas i Katarzyna Makowska – fortepian; środa, 26 lipca – Katarzyna Budnik – altówka, Grzegorz Mania – fortepian; piątek, 28 lipca – Agata Szymczewska – skrzypce i Katarzyna Makowska – fortepian.
Tarnowianie będą również mogli wziąć udział w spotkaniu z historykiem, etnografem i muzeologiem, Adamem Bartoszem – „Żydzi w Tarnowie” (sobota, 22 lipca, godz. 19.30 – Ratusz) oraz posłuchać dwóch koncertów towarzyszących. W pierwszym z nich – „Naprawdę nie dzieje się nic”, w niedzielę, 23 lipca o godz. 19.30 w Zakątku Spycimira Leliwity przy Multimedialnym Centrum Artystycznym, zaprezentują się „Szpetni”, czyli Dawid Mik i Filip Kot.
Drugi odbędzie się w czwartek, 27 lipca o godz. 19.30 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, a wystąpią w nim uczestnicy Mistrzowskich Kursów Artystycznych.
Projekt powstał przy wsparciu mediów ogólnopolskich. Organizatorem imprezy jest Polska Fundacja Kultury i Rozwoju w Tarnowie, która serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w obejrzeniu występów najbardziej utalentowanych artystów sceny polskiej i zagranicznej.
„Nasza Fundacja została założona w 2017 roku, aby krzewić kulturę, sztukę i naukę na każdej płaszczyźnie naszego codziennego życia. Organizując rozmaite wydarzenia artystyczne, naukowe, społeczne, pragniemy wspólnie pielęgnować naszą narodową tradycję i kulturę w skali całego kraju ale także w regionach, tzw. małych ojczyznach. Nasze działania ukierunkowane są przede wszystkim na ułatwienie dostępu do kultury i oświaty. Dbamy także o osoby potrzebujące, organizując wydarzenia artystyczne o charakterze charytatywnym – ABY POMAGAĆ GRAMY NAWET NA DACHACH 🙂 Otaczamy także wsparciem dzieci i młodzież, do których adresujemy przedsięwzięcia o charakterze edukacyjnym i wypoczynkowym; zajęcia pozaszkolne, warsztaty, obozy rekreacyjne itp.”
Wstęp zarówno na Koncerty Mistrzowskie, jak i na wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka