
Letnia kanikuła w pełni. Żar leje się z nieba. Kto żyw wyjeżdża, zwiedza i wydaje oraz odpoczywa. Jeno nasz skrzydlaty interlokutor, którego skrzydeł upał się nie ima, bywa tu i tam sprawozdając co i gdzie w kulturalnej trawie piszczy. A ponieważ w naszym galicyjskim miasteczku „betonoza” która programowo zalewa place i głowy, a jak wiadomo na betonie kwiaty także te kulturalne nie rosną, wiec chcąc nie chcąc konio -bies czy też, jak chcą inni, osioł co miał jaja, pardon, skrzydła jest tylko cieniem samego siebie. Stąd ten wybiórczy i mocno nie kompletny przegląd kulturalnych fruktów na te wakacje zadekretowanych. Przez magistrackich, i nie tylko, magików kulturalnych oraz ich politycznych promotorów. Amen.

I Tak, pierwszy weekend lipca (7 i 8) tarnowski rynek na dwa dni zamienił się w scenę pełną ludzi, śmiechu, wzruszeń i kolorów. Pojawili się tam aktorzy z różnych zakątków świata – Finlandii, Polski, Francji, Argentyny, Hiszpanii i Węgier. Pokazując coś zarówno dla dzieci, rodzin, jak i dorosłych. Od żonglerki poprzez taniec, skończywszy na fluorescencyjnym bodypaintingu. Łącznie jedenaście przedstawień. A wszystko to w ramach 36. ULICA Festival.

– Tegoroczna edycja tego cieszącego się ogromnym zainteresowaniem ulicznego festiwalu odbywała się pod hasłem „Radość z odzyskanego podwórka” i poświęcona była szeroko rozumianym zjawiskom, kwestiom i postaciom, dzięki którym możemy powrócić do dobrze znanych, choć już zapomnianych miejsc – mówili krakowscy organizatorzy, czyli teatr KTO.

Z kolei ostatni piątek 14 lipca upłynął pod znakiem jazzu tradycyjnego. Muzyki nowoorleańskiej można było posłuchać w Amfiteatrze Letnim w ramach szesnastej edycji Starówka Jazz Festival 2023. Koncert poprzedził znany mieszkańcom Tarnowa barwny, roztańczony korowód, czyli parada nowoorleańska. Prowadzona przez jazzmanów wyruszyła spod tarnowskiego Ratusza o godzinie 18.30 i zaprowadziła nielicznych koneserów tego gatunku muzyki do Amfiteatru Letniego, gdzie odbyła się główna część wieczoru – koncerty zespołów dixielandowych.

O godzinie 19 na scenie zagrał Old Boys Band. Ich specjalnością jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane. Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych, czyli Grażyna Scheffler (wokal), Romuald Słowik (lider zespołu, puzon, wokal), Jacek Piskozub (saksofon altowy i sopranowy), Marian Urban (trąbka), Antoni Guśtak (piano), Władysław Strejczek (banjo, gitara), Ryszard Kolbusz (gitara basowa) i Tytus Jakubowski (perkusja).

Za Old Boys Band na scenie pojawił się QL Dixie Band. Od 2014 roku grają jazz tradycyjny, organizują też cykliczny festiwal „Jazz nad Rabą”. Zespół tworzą Zbigniew Morawski, Piotr Gofroń, Adam Nalep, Dawid Kopp (klawisze), Mieczysław Starzec (kontrabas), Łukasz Płatek (saksofon), Paweł Pukowiec (puzon) oraz Kasia Kubiczek (wokal).
Na zakończenie ostatniego, jazzowego piątku, na scenie amfiteatru zagrał MDB Swing Project z Węgier. Zespół prezentuje tradycyjny jazz, koncentrując się na klarnecie i saksofonie.

Natomiast w niedzielę, 16 lipca, tarnowscy melomani będą mogli posłuchać w Sali Lustrzanej (ul. Wałowa 10) włoskiego duetu fortepianowego na cztery ręce „Macle Duo”. Jego występ w ramach XXXIII edycji „Koncertów Letnich w Tarnowie” rozpocznie się o godz. 16. Wstęp wolny.
Duet tworzą Sabrina Dente i Annamaria Garibaldi. Ich repertuar obejmuje utwory klasyczne we współczesnych, indywidualnych interpretacjach stylistycznych. Włoskie pianistki występowały w najważniejszych salach koncertowych swojego kraju, prezentowały się także w wielu festiwalach muzycznych Europy. Regularnie koncertują m.in. w Madrycie, Bordeaux, Sofii czy Nowym Jorku.
W programie niedzielnego koncertu: „3 Tańce hiszpańskie” Moritza Moszkowskiego, „3 Symfonie” Gioachino Rossiniego oraz „3 Preludia” i „Błękitna Rapsodia” George’a Gershwina.
Na koncert zaprasza Fundacja Kultury i Integracji „Inter-Art”, a honorowy patronat nad „Koncertami Letnimi w Tarnowie” objął prezydent Tarnowa.

A co jeszcze w wakacje w Amfiteatrze – centrum życia kulturalnego w czas letniej kanikuły.
Sporo muzyki, w tym szanty i blues, nieco nauki i techniki, środowe turnieje szachowe oraz zabawy dla dzieci. Między innymi tak będą wyglądały wakacyjne wydarzenia w Amfiteatrze Letnim. Dodatkowo każdy spragniony może napić się kawy, zjeść lody i delektować się ciastami w pobliskiej kawiarni.
Przez cały lipiec i sierpień, w każdą środę o godzinie 16 i w każdą sobotę o godzinie 10, odbywać się będą turnieje szachowe. Wejściówki są darmowe.

Generalnie w sierpniu szykuje się nieco więcej wydarzeń. Przez pierwsze trzy piątki, czyli 4, 11 i 18, na scenie Amfiteatru wystąpią kapele bluesowe. Podczas pierwszego spotkania usłyszymy Boogie Boys i Johna Cliftona z USA. Tydzień później zagra Ørganek, czyli Tomasz Organek wraz ze swoją kapelą. Jako ostatni ma scenie wystąpi Ireneusz Dudek, czyli Shakin’ Dudi. Wszystkie trzy koncerty rozpoczną się o godzinie 20. Bilety na stronie TCK.
Hiszpańską noc, czyli koncert Krzysztofa Meisingera i Orkiestry „Polish Art. Philharmonic”, zaplanowano na 12 sierpnia o godzinie 19. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Żeglarskie nuty usłyszymy natomiast 25 i 25 sierpnia w ramach Szant na Starówce i pikniku dla dzieci. W piątek na scenie Amfiteatru wystąpią Piorunes i Klang o godzinie 18, a dzień później Banana Boat i West Sailors (bilety na stronie TCK). W sobotę zaplanowano też zabawy dla dzieci „na otwartym morzu”. Te rozpoczną się o godzinie 12. Wstęp na nie jest wolny.
Natomiast w pierwszy dzień września odbędzie się koncert z okazji 30-lecia pracy artystycznej i edukacyjnej Pawła Mazura z udziałem gości. Początek o godzinie 19. Tydzień później, w piątek i sobotę, odbędzie się Festiwal nauki i techniki – część wydarzeń będzie miała miejsce właśnie w Amfiteatrze. Szczegóły wkrótce…
Ryszard Zaprzałka