
czyli
MUZYCZNE LATO ROZPOCZĘŁO SIĘ W LUSŁAWICACH.
Nieopodal Tarnowa, w Lusławicach, zainaugurowano właśnie coroczne, wakacyjne święto muzyki – donosi nasza stała korespondentka, ceniona krakowska publicystka Katarzyna Cetera. W ramach tegorocznej, 11. już edycji Festiwalu EMANACJE organizatorzy zapraszają nas do doświadczania różnorodności – będziemy mogli wysłuchać nie tylko wielkich wykonań orkiestrowych, ale także kameralnych recitali w otoczonym parkiem lusławickim dworze i mistrzowskich koncertów, które będą się odbywały w pięknych, zabytkowych przestrzeniach małopolskich pereł architektury i plenerach – wśród drzew, niezwykłych dźwięków i barw.

Obok wydarzeń muzycznych odbywających się w cotygodniowym rytmie, festiwal pozwoli także Państwu zaczerpnąć głęboki oddech, doświadczając lusławickiego Arboretum w sposób niecodzienny – podczas rodzinnych poranków, nocnego zwiedzania labiryntu, spacerów sensorycznych i wyjątkowych koncertów. Wszystko to, układające się w perspektywę wielu horyzontów i planów, wydobywa i oferuje Państwu bogactwo doświadczeń emanujących z Lusławic.– zapowiadają organizatorzy.
Festiwal rozpoczął się w niedzielę, 2 lipca w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego od prezentacji repertuaru nawiązującego do wielkich rocznic – wykonano dzieła Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Koncert dopełnił opracowany na orkiestrę smyczkową Sekstet B-dur Johannesa Brahmsa. Wyjątkowości temu wydarzeniu nadaje fakt, iż w roku 2023 obchodzimy ważne urodzinowe jubileusze wymienionych kompozytorów: 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, 110. rocznicę Witolda Lutosławskiego, a także 190 rocznicę Johannesa Brahmsa.
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpiła NFM Orkiestra Leopoldinum, którą od pulpitu poprowadził jej koncertmistrz, Christian Danowicz. Partię solową w słynnym GRAVE Witolda Lutosławskiego wykonał natomiast jeden z najznakomitszych wiolonczelistów młodego pokolenia, Tomasz Daroch.

Inaugurację tegorocznej edycję festiwalu uświetnili znakomici muzycy. Argentyński dyrygent i skrzypek o polskich korzeniach – Christian Danowicz poprowadził założoną w 1978 roku NFM Orkiestrę Leopoldinum we Wrocławiu. Od początku swojej działalności zespół ceniony jest za własne podejście do muzyki charakteryzujące się emocjonalnością brzmienia i klarownością faktury. Krytycy często podkreślają niezwykle ekspresyjne wykonania orkiestry, która występowała w najważniejszych salach Europy, m.in. w: Londynie, Berlinie, Wiedniu, Kopenhadze, San Sebastian. Wśród cenionych na całym świecie artystów, z jakimi występował zespół, można wymienić: Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Maksymiuka, Daniela Hope’a, Reinharda Goebela, Daniela Müllera-Schotta, Heinza Holligera czy Konstantego Andrzeja Kulkę.

Christian Danowicz ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Muzyczne w Tuluzie. We wrocławskiej Akademii Muzycznej uzyskał tytuł doktora, gdzie obecnie prowadzi klasę skrzypiec. Od 2017 roku jest również doktorem habilitowanym, a od kilku lat pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem festiwalu muzycznego „Musique au Leman” w Thonon we Francji, gdzie corocznie odbywają się koncerty muzyki symfonicznej i kameralnej z jego udziałem. Jako koncertmistrz współpracował z Orkiestrą Kameralną w Tuluzie, z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, z międzynarodową orkiestrą European Philharmony i z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze.
Wraz z zespołem wystąpił znany i ceniony wiolonczelista Tomasz Daroch – absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej, niemieckiej Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim, uczeń m.in. Michaela Flaksmana, Stanisława Firleja, Juliusa Bergera czy Jeleny Očić. Artysta jest także laureatem wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych oraz solistą i kameralistą na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Francji, Finlandii, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku, we Włoszech czy na Węgrzech. Od 2011 roku współtworzy kwartet wiolonczelowy Polish Cello Quartet, z którym stale koncertuje, a także rokrocznie organizuje Międzynarodową Akademię Wiolonczelową zrzeszającą wiolonczelistów z całego świata. Artysta dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz niemieckich, francuskich radiowych rozgłośni.

Emanacje potrwają do ostatnich dni sierpnia. Kalendarium festiwalowych wydarzeń znajdziemy na stronie internetowej https://penderecki-center.pl/news#59380 a kolejna odsłona imprezy odbędzie się w najbliższy piątek, 7 lipca, w Krakowie. Tego dnia o godzinie 19.30 w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach – wystąpi Orkiestra Letniej Akademii Muzyki PROJEKT PENDERECKI z udziałem Filharmoników Wiedeńskich.
Za pulpitem dyrygencki, stanie Jurek Dybał a na flcie zagra Karl-Heinz Schütz.
Katarzyna Cetera