
W ostatni piątek, 9 czerwca, o godz. 18, w Galerii „Arteka” Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków (ul. Wałowa 16) odbył się wernisaż wystawy malarstwa tarnowskiego artysty Michała Poręby. Wystawę oglądać będzie można do piątku, 23 czerwca. Towarzyszyć będzie jej performance, który będzie miał miejsce w ostatnim dniu ekspozycji o godz. 22.15 przed Multimedialnym Centrum Artystycznym. Na wystawie można oglądać prace stworzone przez artystę na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jak można przeczytać w materiałach promujących ekspozycję – obrazy utrzymane są w nurcie ekspresyjnej abstrakcji o silnym nasyceniu kolorystycznym.

W encyklopedycznych opracowaniach abstrakcja to proces tworzenia pojęć, w którym wychodząc od rzeczy jednostkowych dochodzi się do pojęcia bardziej ogólnego poprzez konstatowanie tego, co dla tych rzeczy wspólne. Drogą tego procesu dochodzi się do pojęć najuboższych w treść, ale o najszerszym zakresie, takich jak rzecz, przedmiot, substancja czy byt.
Abstrakcja pojawia się w twórczości człowieka od zawsze. Taką formę plastyczną miały przecież malunki na ścianach prehistorycznych jaskiń, jak i ornamenty na glinianych wazach w starożytnym Egipcie. Za ojca współczesnej sztuki abstrakcyjnej uważa się Wassily’ego Kandinsky’ego, twórcę tak zwanego abstrakcjonizmu niegeometrycznego. Największą popularnością w Europie abstrakcja cieszyła się w latach 20. ubiegłego wieku, kiedy pojawiała się zarówno w malarstwie, jubilerstwie, jak i w architekturze.
Czym właściwie charakteryzuje się ten nurt w sztuce? Przede wszystkim tym, że nie ilustruje żadnego tworu natury. Jest zupełnie wyabstrahowany z rzeczywistości, nieprzedstawiający, a sama forma dzieła zależy wyłącznie od wyobraźni i osobowości artysty.

Tym, co odróżnia sztukę abstrakcyjną od nieabstrakcyjnej, jest brak wszelkich cech ilustracyjności, a artysta nie stara się naśladować natury lecz stara się przedstawić ją w zupełnie innej formie.
Podzielić ją można na spontaniczną i geometryczną. Często obrazy te to zapis emocji i wrażeń. Dzieła abstrakcyjne zmuszają do głębszej analizy, refleksji, do spojrzenia w głąb siebie. Twórcy abstrakcji uważali, że sposób malowania powinien być szybki i dynamiczny. Dzieła abstrakcyjne muszą według nich zawierać jak największy ładunek energii i powinny być mocno nacechowane emocjami.
W malarstwie tym nie ma utartych reguł czy schematów. Odczytywanie intencji i zamysłu artysty jest trudne w tym przypadku, dlatego też sztuka abstrakcyjna przez długi czas nie miała zbyt wielu zwolenników. Mimo to ogromną zaletą sztuki abstrakcyjnej jest fakt iż jako jedna z niewielu pozwala na dowolną interpretacje jej odbiorcy. Może zachwycać kompozycją, kolorem, wywoływać emocje i wspomnienia. Sam Kandinsky radził, aby do jego sztuki nie podchodzić jak do fotografii, lecz jak do dzieła muzycznego- odczytywać je wyłącznie emocjami.

Michał Poręba urodził się w 1964 r. w Tarnowie. Ukończył WSP w Krakowie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Ireny Popiołek i prof. Aleksandra Pieńka w 1992 r. Uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę, działania parateatralne oraz performance. Wykładał w Akademii Pedagogicznej w Krakowie i prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Warto przypomnieć, że w centrum Tarnowa stoją pomniki jego autorstwa, przedstawiające Jana Szczepanika, Andrzeja Małkowskiego oraz hetmana Jana Tarnowskiego.
Jest twórcą i autorem realizacji teatru plastycznego APRAPLA, prezentowanego m.in. na Festiwalu Działań Plastycznych i Teatralnych w Tczewie, Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie oraz podczas Tygla Kultury w Zielonej Górze, Ciężkowicach i Tarnowie.
Jest autorem pomników Jana Szczepanika i Andrzeja Małkowskiego oraz hetmana Jana Tarnowskiego usytuowanych w centrum Tarnowa. Zaprojektował i wykonał wiele medali, statuetek i tablic okolicznościowych dla różnych instytucji. Zajmuje się też sztuką sakralną obejmującą małą architekturę, architekturę sepulkralną, rzeźbę, malarstwo oraz konserwację.
Prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą.
Nagradzany min. za performance: Magiczny Środek Ziemi w Ogólnopolskim Przeglądzie Projektów Edukacyjnych Vademecum – pójdź ze mną organizowanym przez InSEA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę) na Europejskim Kongresie w Poznaniu, za performance Vitae… w międzynarodowym konkursie sztuki współczesnej Tarnowskie Klimaty. Otrzymał również nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa i stypendium artystyczne Miasta Tarnowa. Do 2015 wiceprezes ZPAP OT.

Obecna ekspozycja w Artece będzie dostępna dla widzów do 23 czerwca. W ostatnim dniu jej trwania, przed znajdującym się nieopodal Multimedialnym Centrum Artystycznym, zostanie zaprezentowany performance „Rysunek 22” z udziałem dr Anny Śliwińskiej i jej uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych. Początek o godz. 22.15.
Na podstawie materiałów organizatorów oraz Wikipedii – Ryszard Zaprzałka