
czyli
WIOSNA W PEŁNEJ KRASIE
W Krakowie już na dobre rozgościła się wiosna, chociaż kwiecień – jak to kwiecień – temperaturą nie rozpieszczał. Słońc też było na lekarstwo – dywaguje nasza krakowska korespondentka, ceniona publicystka Katarzyna Cetera . Pałac Potockich zapraszał jednak przez cały miesiąc na spotkania autorskie z najlepszymi: laureatką Nagrody Pulitzera Rae Armantrout, laureatem Nagrody Literackiej „Nike” Radkiem Rakiem i laureatką Nagrody Conrada Pauliną Siegień. W kwietniu czytaliśmy także niepublikowane do tej pory utwory Wisławy Szymborskiej z wydanego niedawno tomu „WIERSZE WSZYSTKIE”.

Zostaliśmy także zaproszeni na rozmowę z Natalią de Barbaro, jedną z najbardziej rozpoznawalnych psycholożek społecznych Nie zabrakło koncertów, zajęć dla dzieci, warsztatów z dostępności, ale także comiesięcznego spotkania z cyklu „PO/WOLNA SOBOTA”. Ale po kolei.
SPLEEN: wernisaż & inauguracja
1 kwietnia w Pałacu Potockich odbyła się jednodniowa wystawa prezentująca wybór twórczości 16 artystów i artystek związanych z Fundacją SPLEEN. Artyści i artystki przedstawili własną wersję otaczającej nas rzeczywistości wykorzystując malarstwo, grafikę, fotografię, rzeźbę i inne środki ekspresji. Z czułą wrażliwością lub za pomocą prowokującej satyry tłumaczą, jak widzą świat, co o nim myślą i jak się w nim odnajdują.

Czytaj w klubie!
„Czytaj w klubie!” to nowe przedsięwzięcie Instytutu Filologii Klasycznej UJ oraz Pałacu Potockich. W jego ramach będziemy cyklicznie spotykać się z miłośnikami słowa (i antyku) na dyskusje książkowe. Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 4 kwietnia mieliśmy okazję porozmawiać z laureatem Nagrody Literackiej „NIKE” Radkiem Rakiem, autorem m.in. „BAŚNI O WĘŻOWYM SERCU. Literata w krzyżowy ogień pytań wzięli Aleksandra Klęczar i Krzysztof Bielawski.
Conrad po godzinach: Spotkanie z Pauliną Siegień
Laureatka Nagrody Conrada Paulina Siegień w swojej powieści „MIASTO BAJKA. WIELE HISTORII KALINNGRADU” opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek? W ramach cyklu „Conrad po godzinach” zostaliśmy zaroszeni na rozmowę z laureatką Nagrody Conrada 2022 i uczestniczką rezydencji literackiej w Pałacu Potockich. Wydarzenie odbyło się 11 kwietnia.

Przędza. Spotkanie z Natalią de Barbaro
Autorka „CZUŁEJ PRZEWODNICZKI” – fenomenu wydawniczego ostatnich lat – powróciła z nową inspirującą książką dla kobiet. Wydawnictwo Agora i Pałac Potockich zaprosili nas na spotkanie z Natalią de Barbaro wokół jej najnowszej książki Przędza. Rozmowę, która odbyła się 12 kwietnia, poprowadziła Katarzyna Kubisiowska.

Spotkanie z Sylwią Zientek
Rozmowa z autorką książki „LUNIA I MODIGLIANI” oraz Teresą Rehbinder, krewna muzy Amedeo Modiglianiego – cioteczną wnuczką – odbyło się 13 kwietnia. Pochodząca z Krakowa Lunia Czechowska przed ponad stu laty wyjechała do Paryża i z ubogiej, nieśmiałej emigrantki stała się muzą, modelką oraz powiernicą Amedeo Modiglianiego. Teresa Rehbinder Lunię Czechowską znała osobiście, podzieliła się z publicznością mało znanymi informacjami o ich rodzinnym domu w Krakowie oraz o samej Luni.
Światło i Dźwięk: koncert muzyki elektroakustycznej
To wydarzenie rozpoczęło działalność stowarzyszenia Dom Światła i Dźwięku, które stawia sobie za cel wspieranie oryginalnych i wartościowych inicjatyw artystycznych z dziedziny muzyki elektroakustycznej i sztuki audiowizualnej, chce także stanowić ośrodek wymiany myśli twórców reprezentujących różne dziedziny sztuki. 14 kwietnia usłyszeliśmy utwory kompozytorów: Karola Augustyniaka, Magdaleny Długosz, Michała Dormana, Zofii Dowgiałło, Janusza Krzysztofa Korczaka, Michała Pawełka, Piotra Roemera, Szymona Stanisława Strzelca.

Misteria Paschalia – wykład Krystyny Czerni
Wykład połączony z prezentacją przykładów najciekawszych realizacji sakralnych Jerzego Nowosielskiego (1923-2011), malarza, teologa prawosławnego, myśliciela, wraz z kontekstem ich odwołań do tradycji i sztuki współczesnej zatytułowany Ikona na nowy wiek. Malarstwo sakralne Jerzego Nowosielskiego – między tradycją a awangardą odbył się 15 kwietnia. Wychowany na pograniczu kultury polskiej i ukraińskiej Nowosielski był jednym z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Jego niepowtarzalny styl kształtował się na skrzyżowaniu tradycji Zachodu i Wschodu: awangardy oraz sztuki bizantyjskiej.
Porta w Pałacu: spotkanie 14 | Koncert Mauris Ensemble
Stowarzyszenie Porta Musicae oraz KBF, współgospodarz Pałacu Potockich, zaprosili na czternaste spotkanie cyklu „Porta w Pałacu”, podczas którego zabrzmiała muzyka w wykonaniu Mauris Ensemble. W niedzielne popołudnie 16 kwietnia Magdalena di Blasi (flet), Jan Czyżewski (altówka) i Adrian Nowak (harfa) wykonali utwory Ladislasa de Rohozinskiego, Jana Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego oraz Jacquesa Iberta. Wyjątkowe trio: flet, altówka i harfa to niezwykłe połączenie instrumentów, które zostało zapoczątkowane w XX wieku i rozsławione sonatą Claude’a Debussy’ego.
Premiera książki „Wiersze wszystkie” Wisławy Szymborskiej
Poetycki świat Szymborskiej – świat rzeczy drobnych, ułamków codzienności, ale i spraw uniwersalnych, wielkich pytań i wątpliwości – rozpisany na wiele precyzyjnych i sugestywnych utworów, utrwalonych jakby szeptem i przez to dobitnych. A w centrum – człowiek. Ja, ty, każdy i każda z nas. Cud, który nie tak dziwi, jak powinien. 18 kwietnia zostaliśmy zaproszeni na premierowe spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej w związku z publikacją „Wierszy wszystkich” nakładem wydawnictwa Znak. Spotkanie z prof. Wojciechem Ligęzą, autorem posłowia do książki, poprowadziła Anna Marchewka.

Spotkanie autorskie z Rae Armantrout, laureatką Nagrody Pulitzera
Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Konsulat Generalny USA w Krakowie, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich zaprosili nas na spotkanie z Rae Armantrout, amerykańską poetką, laureatką Nagrody Pulitzera, autorką 15 tomów poetyckich. Wydarzenie odbyło się 19 kwietnia. W spotkaniu wziął udział polski tłumacz poezji Rae Armantrout, Kacper Bartczak, a dyskusję poprowadził Michał Choiński.
Tadeusz Nowak – wyobraźnia i literatura
20 kwietnia odbyło się spotkanie poświęcone twórczości Tadeusza Nowaka, pisarza często zaliczanego do tzw. nurtu chłopskiego. Mówiła o nim dr hab. Dorota Siwor, wieloletnia badaczka prozy i poezji Nowaka. Wspomniano przy okazji także niedawno zmarłego prof. Stanisława Balbusa. Na spotkanie zaprosiło Koło Naukowe Historii Literatury Polskiej XX Wieku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
To jest strajk!
35 lat temu, w kwietniu 1988 roku rozpoczął się strajk w Hucie im. Lenina, jeden z ostatnich dużych strajków w PRL-u. Studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego wrócili po latach do bohaterów i bohaterek tamtego czasu. Interesował ich nie tylko strajk, lecz także motywy włączania się w działalność opozycyjną, jej formy oraz codzienne przejawy solidarności. Na podstawie przeprowadzonych rozmów powstał film „Strajk 88. Nie ma wolności bez solidarności”. Podczas spotkania, które rozpoczęło się 21 kwietnia odbyła się projekcja filmu i dyskusja o protestach jako narzędziach zmiany społecznej.
Wawelski Salon Książki #2
„Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600” to tytuł kolejnego spotkania autorskiego w ramach cyklu Wawelski Salon Książki. W wydarzeniu wzięli udział wybitni historycy sztuki: Krzysztof Czyżewski (kustosz Zamku Królewskiego na Wawelu) i prof. Marek Walczak (Dyrektor Instytutu Historii Sztuki). 21 kwietnia eksperci przybliżyli postać wybitnego malarza Jacoba Mertensa zwanego niderlandzkim mistrzem detalu i odkryją przed publicznością fascynującą część historii naszego miasta, w którym artysta tworzył i osiadł.
Kwietniowa Po/wolna sobota
22 kwietnia ponownie zaproszono nas, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Jak zwykle czekały nas wyjątkowe warsztaty, prelekcje, zajęcia z jogi oraz przepyszna kawa! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.
Spacer Literacki.
Dlaczego Kraków jest Miastem Literatury UNESCO? 22 kwietnia o godz. 10.00 spod Pałacu Potockich wyruszył wyjątkowy spacer literacki. Tym razem bohaterem czy bohaterką nie był słynny pisarz czy pisarka tylko… miasto! Prowadzące spacer Anna Hojwa i Agnieszka Konior starały się znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego Kraków jest Miastem Literatury UNESCO.
Kwietniowe „Literackie Chwile”
W kwietniu czekały nas także kolejne „Literackie Chwile” – wyjątkowe warsztaty, w trakcie których najmłodsi czytelnicy mieli szansę wniknąć w świat najciekawszych współczesnych książek dla dzieci. Tym razem spotkanie odbywało się w dwie niedziele miesiąca – 2 i 16 kwietnia. Warsztaty prowadzili Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi i zmieniają dla nich świat. Są „praktycznie nieteoretyczni”. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

Już wkrótce zapowiedź majowych wydarzeń w Pałacu Potockich – w samym sercu Krakowa, przy Rynku Głównym. Na niemal wszystkie wydarzenia wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązują zapisy prowadzone na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/. A Kraków przecież mamy blisko, po sąsiedzku.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy