
czyli
MARZEC W PAŁACU POTOCKICH – cz. II
Pałac Potockich – kulturalne miejsce spotkań w sercu historycznego Krakowa, punkt wymiany doświadczeń i współpracy środowisk lokalnych oraz miejskich zaprasza piórem naszej krakowskiej korespondentki Katarzyny Cetera, wszystkich spragnionych ciepła, wiosny i radości. Tak było także w drugiej połowie marca. Na początku każdego miesiąca organizatorzy prezentują program najciekawszych premier książkowych, wykładów, spotkań festiwalowych, koncertów, warsztatów dla dzieci i aktywności wellbeing.

14. Cracow Fashion Week
W tym roku Kraków już po raz czternasty zmienił się w prawdziwą stolicę mody. Cracow Fashion Week to jedno z najważniejszych wydarzeń haute couture w Polsce, które w tym roku rozpoczęło się 18 a potrwa do niedzieli, 26 marca. Przez cały tydzień można było uczestniczyć w pokazach, wernisażach, artystycznych warsztatach oraz inspirujących spotkaniach. W ramach festiwalu 19 marca w Pałacu Potockich odbył się Dzień Ukraiński – charytatywne wydarzenie współorganizowane z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
Early Music Day
Dzień Muzyki Dawnej – Early Music Day – świętujemy co roku 21 marca, w rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha. Festiwal Misteria Paschalia po raz kolejny włączył się w tę inicjatywę. Tym razem jednak repertuar koncertu został dobrany tak, by sprowokować na nowo dyskusję o granicach muzyki, którą nazywamy „dawną”. Czy twórczość dwóch gigantów romantyzmu: Mendelssohna i Chopina oraz Beethovena, geniusza epoki przejściowej, który klasycyzm poprowadził (oczywiście nie w pojedynkę) ku temuż romantyzmowi, mieści się jeszcze w tej kategorii? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi, uczestnicząc w koncercie, który odbył się 21 marca o godz. 18.00. Gdzie? W Pałacu Potockich!
12. Krakowski Festiwal Komiksu w Pałacu Potockich
Krakowski Festiwal Komiksu po raz kolejny zagościł w Pałacu Potockich już w weekend – 24-26 marca. W programie znalazły się m.in. wernisaż wystawy z okazji 10-lecia pracy twórczej Anny Krztoń, wernisaż wystawy Rafała Olejko, warsztaty komiksowe dla dzieci, prelekcje, spotkania autorskie i wiele innych atrakcji! Szczegóły i pełny program wydarzeń znaleźć można było na stronie Festiwalu – ale także – na naszych, kurierowych łamach.
Spacer literacki śladami Gabrieli Zapolskiej
25 marca o godzinie 11.00 spod Pałacu Potockich wyruszył spacer literacki śladami Gabrieli Zapolskiej. Wszyscy znamy ją przede wszystkim z jednej lektury – Moralności pani Dulskiej. Skandalizującym debiutem i życiem na własnych zasadach utorowała drogę innym Polkom, które chciały chwycić za pióro. Gabriela Zapolska, a właściwie Maria G. Janowska, związała swoje losy z Warszawą, Paryżem i Lwowem, ale najbardziej intensywny okres kariery publicystycznej i aktorskiej przeżyła właśnie w Krakowie. Spacer jest częścią Miesiąca Krakowianek, wydarzenia organizowanego w ramach miejskiego projektu „Krakowianki” poświęconego roli kobiet w historii i teraźniejszości miasta.
Współgospodarzami Pałacu Potockich są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Galeria Bunkier Sztuki. Wszystkie szczegóły zaplanowanych wydarzeń można znaleźć na kanałach społecznościowych cyklu oraz Pałacu Potockich. A do Krakowa jest przecież blisko, po sąsiedzku. Spotkajmy się więc przy Rynku Głównym 20!
Katarzyna Cetera