
czyli
16. FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
W KRAKOWIE.
Muzyka z AVATARA, ISTOTY WODY, SOLARIS, ARRIVALczy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga, syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką, gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Benjamin Wallfisch, Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai, Cliff Martinez czy Steven Price – jubileuszowa gala zdobywcy Oscara Jana A.P. Kaczmarka, urodziny Patricka Doyle’a w NOSPR, a także spektakularne widowisko Hansa Zimmera w TAURON Arenie Kraków. Wszystko to – zapowiada nasza korespondentka, znana krakowska publicystka Katarzyna Cetera, odbędzie się podczas 16. FMF.

Wobec wyzwań, jakie przyniosły czasy pandemii i wojny u naszych sąsiadów, wielu z nas uciekało w filmowe fikcje, szukając scenariuszy przyszłości albo wracając do kultowych produkcji dzieciństwa. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej – Out of Space – oznacza to wszystko, co przenosi nas w inne przestrzenie, odpowiadając na tęsknotę do odkrywania nieznanych światów. Będziemy przekraczać przewidywalne formaty, eksperymentując, poszukując i prowokując. Jedno pozostaje aktualne: FMF ma wzbudzać emocje, zadając kluczowe pytania – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora FMF.
Festiwal zostanie zainaugurowany 25 maja wydarzeniem KACZMAREK2CINEMA. To kolejna odsłona monograficznych koncertów, podczas których FMF składa hołd najwybitniejszym polskim reżyserom i kompozytorom. Do tej pory bohaterami cyklu byli Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Holland i Jerzy Skolimowski. W tym roku świętujemy siedemdziesięciolecie urodzin Jana A.P. Kaczmarka, a to bez wątpienia jeden z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej – zdobywca Oscara, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, ambasador polskiej kultury w świecie i twórca zaangażowany.
W dniu otwarcia FMF usłyszymy uwielbiane tematy z MARZYCIELA, NIEWIERNEJ, MAGNEZJI, QUO VADIS, MOJEGO PRZYJACIELA HACHIKO, CAŁOWITEGO ZAĆMIENIA, ANNY KARENINY, ale także z form oratoryjnych i operowych kompozytora, w tym fragmentyKANTATY O SZCZĘCIU, RAPSODII ŚLĄSKIEJ i EMIGRY – SYMFONII BEZ KOŃCA.
Festiwal Muzyki Filmowej ciągle się zmienia, by dostarczać nowych idei i emocji. Zawsze jednak wracamy do utworów, w których zakochaliśmy się dawno temu. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć kompozycji Kaczmarka, wielkiego przyjaciela FMF. Jego pełną niezwykłej wrażliwości muzykę gramy w RMF Classic od samego początku, czyli już od dwudziestu lat – mówi Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka muzyczna rozgłośni. Czy można się dziwić, że podczas tej imprezy świętujemy w Krakowie również dwudziestolecie RMF Classic?
Tegorocznej edycji FMF towarzyszyć będzie niezwykła wystawa organizowana wspólnie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, zatytułowana JAN A.P. MARZYCIEL. Przybliży ona zwiedzającym twórczość kompozytora i jego filozofię życia, a uczyni to w nowoczesnej formie, wykorzystującej mappingi, audiowizualne eseje i bogatą audiosferę. Ekspozycja stanie się okazją do prześledzenia biografii artysty, opierając narrację na dokumentach, partyturach, instrumentach muzycznych, fotografiach i pamiątkach. Wystawa będzie też multisensualnym doświadczeniem i okazją do kontemplacji. Kurator wystawy Rafał Syska zdobył uznanie dzięki głośnym ekspozycjom o Stanleyu Kubricku czy Andrzeju Wajdzie w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Festiwal potrwa do 30 maja. O szczegółowym programie imprezy jeszcze napiszemy, ale zapowiada się w tym roku wyjątkowo okazale. FMF to nie tylko koncerty, ale też spotkania branżowe, działania edukacyjne i wiele więcej. Istotną częścią programu jest Forum Audiowizualne FMF, obejmujące dyskusje skierowane zarówno do profesjonalistów, jak i do szerszego grona melomanów. Finaliści naszego konkursu dla młodych talentów uczestniczą w warsztatach i sesjach nagraniowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Atmosferę dodatkowo podgrzeją przyznawane w trakcie festiwalu nagrody: Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku, FMF Young Talent Award i Nagroda Kilara. I to jeszcze nie wszystko! – opowiada o bogatym kalendarium wydarzeń towarzyszących i programu edukacji profesjonalnej Michael Łyczek, dyrektor do spraw Programowych KBF.

Więcej informacji znajdziemy na stronie Festiwalu Muzyki Filmowej i w RMF Classic, ale – co najważniejsze – już od 15 lutego karnety i bilety są dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/kategorie/festiwal-muzyki-filmowej-2023. Będzie można również kupić karnet na wszystkie wydarzenia. Jego nabywcy otrzymają prezent od RMF Classic: bezpłatny 60-dniowy dostęp do platformy RMF Classic+ bez reklam.
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic, a współorganizatorami FMF: Kraków5020 i ICE Kraków. Zapraszamy więc w maju do Krakowa – to przecież blisko, po sąsiedzku.
Katarzyna Cetera
zdjęcia – organizatorzy