
To bardzo udane i dające nadzieję zakończenie starego roku i start w nowy 2023 rok tarnowskiej kultury. Mowa o otwartym 15 grudnia nowym domu kultury na osiedlu Westerplatte. Po ewidentnym falstarcie artystycznego akwarium przy ulicy Wałowej, powstała nowa i bardzo potrzebna placówka oddana we władanie miejskim zawiadowcom kulturalnym.

Warto przy tej okazji wspomnieć o otwartej także w grudniu nowej siedziby tarnowskiego Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków (STAP) gdzie powstała galeria sztuki ARTEKA przy ul. Wałowej 16, (obecnie oglądać tam można wystawę prac tarnowskiego środowiska artystycznego). Oby nowy osiedlowy dom kultury, umocowany w strukturach Tarnowskiego Centrum Kultury, zapełnił kolejną białą plamę na pustynnej mapie tarnowskich osiedli – sypialni. To kolejne tarnowskie blokowisko, po Starówce i Mościcach, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z bogatej oferty kulturalnej, niemal nie wychodząc z domu!

Placówka powstała w miejscu wyburzonego budynku z czasów PRL, w którym działał dom kultury prowadzony przez Tarnowską Spółdzielnię Mieszkaniową. Zamknięto go w 2016 roku ze względu na fatalny stan techniczny obiektu.

W wybudowanym od podstaw w ciągu dwóch lat obiekcie do wykorzystania jest ponad 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W połowie wykorzystana ona została na przywróceniu na osiedlu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Poza tym do dyspozycji są dwie sale, do wykorzystania na różne sposoby. Można w nich choćby okazjonalnie uruchomić mini kino, zorganizować spotkania, koncerty, zajęcia warsztatowe albo prezentacje małych form teatralnych.

Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jego centralnym miejscem jest spory hall otwarty na zieleń oraz tereny na zewnątrz, stanowiąc tym samym przestrzeń wspólną dla wszystkich użytkowników, m.in. do wykorzystania na przykład jako mała galeria wystawiennicza.

Jakiego typu szczegółowa działalność organizowana będzie w nowym osiedlowym domu kultury? TCK obiecuje wziąć pod uwagę opinie mieszkańców bloków. Na początek trwają przymiarki do uruchomienia pracowni: teatralnej, muzycznej oraz plastycznej. Praktycznie z marszu filia biblioteki wypożyczyła tam już pierwsze książki, a najmłodsi mieli możliwość skorzystać z pracowni plastycznej. Niebawem oferta zostanie rozszerzona.

W tym celu, niejako wychodząc na przeciw tym wszystkim oczekiwaniom, na osiedlu Westerplatte odbyło się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego przyjęto pierwsze założenia działalności nowego Domu Kultury. w tym otwartym panelu uczestniczyli mieszkańcy m.in. ulic: Westerplatte, Do Prochowni, Promiennej, Bora Komorowskiego, osiedla Zielonego, osiedla Legionów, a nawet osoby spoza Tarnowa. Ze względu na duże zainteresowanie zaplanowano już drugie spotkanie, które odbędzie się 31 stycznia. – Dom Kultury na osiedlu Westerplatte jest placówką miejską. Zapraszamy mieszkańców całego Tarnowa – zachęcają w mediach społecznościowych organizatorzy nowej placówki.

Wstępny plan działalności DK składa się z sześciu założeń: Sztuka dla każdego, Sztuka szacunku i dialogu, Partycypacja i tożsamość, Dzielenie się wiedzą, Mamy twarz i Otwarta komunikacja. To wszystko ma sprawić, że uczestnicy rozwiną się i zbudują swoją społeczność, dbając o ludzi, przestrzeń i środowisko.

Wiadomo też, jakie pierwsze wydarzenia odbyły się w Domu Kultury na Westerplatte. Jeszcze 27 grudnia o godzinie 17.00, placówka zaprosiła na świąteczne spotkanie „Nie bądź karpiem! Sąsiedzkie kolędowanie”. Natomiast na 28 stycznia o godzinie 15.00 przygotowano warsztaty wykonania elementów przebrań na bal, na godzinie 17.00 zaplanowano „Mały bal dla wielkich ludzi”, czyli przebierany bal karnawałowy dla dzieci i dorosłych. Połączony z konkursem z nagrodami na najbardziej kreatywnie przebrane duo, trio lub kwartet rodzinny. Zaś w planach są również warsztaty zapoznawcze dla dzieci, które przeprowadzone zostaną podczas ferii zimowych.

Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka
Zdjęcia – Artur Gawle (tarnow.pl)