
Źródło rodowodu nagrody, to przywiązanie do „małej ojczyzny”, poczucie dumy z dziedzictwa kulturowego swojego regionu, poczucie tożsamości narodowej – to ważne aspekty bycia świadomym obywatelem, członkiem społeczności, spadkobiercą tradycji. Tworzą one ideę, wokół której organizatorzy konkursu gromadzili literackie talenty. Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” ma charakter ogólnopolski i skierowana jest do poetów jeszcze nieznanych bądź mało znanych oraz debiutantów. Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą i jurorem jest poeta Józef Baran ma zachęcać do refleksji poetyckiej, połączonej z wyobraźnią i wrażliwością na piękno rodzimego krajobrazu, z empatycznym odczuwaniem bogactwa duchowego człowieka. Topos domu rodzinnego, motyw dzieciństwa, prawda o współczesnych dramatach ludzkich, temat ziemi, ekologii, etos pracy, patriotyzm, polskość a uniwersalność, odkrywanie siebie samego dla siebie – to tylko niektóre tematy do podjęcia i przetransponowania na język poezji. Wyniki tegorocznej VI edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i II edycji „Małego Źródła” ogłoszono podczas uroczystej Gali, która odbyła się w piątek 7 października br. o godzinie 17.00 w Centrum Sztuki Mościce, zaś artystycznie oprawił ją koncert Pierwszej Damy Polskiej Poezji Śpiewanej – Edyty Geppert.

Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” jest Centrum Sztuki Mościce – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie
Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.

W ubiegłym tygodniu w Warysiu, gdzie funkcjonuje placówka Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, po intensywnych i burzliwych obradach, Jury w składzie:
Józef Baran – poeta, prozaik, autor 40 książek, juror wielu konkursów poetyckich (przewodniczący Jury);
Jadwiga Malina – poetka, animatorka kultury, wiceprezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich;
Beata Paluch – aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, interpretatorka poezji;
Adam Ziemianin – poeta, prozaik, autor wielu zbiorów wierszy, twórca inspirujący wykonawców poezji śpiewanej
– wyłoniła laureatki i laureatów VI edycji Małopolska Nagroda Poetycka Źródło.

Z pośród nadesłanych zestawów wybrano trzy pierwsze miejsca, pięć wyróżnień, nagrody za wiersz o Małopolsce oraz w kategorii „Małe Źródło”.
Jurorzy mieli trudne zadanie, gdyż spośród 220 nadesłanych zestawów wierszy musieli wyłonić kilkunastu laureatów nagród głównych, finansowych (ich pula wynosi w tym roku 12.800 zł). Wśród nagrodzonych są poeci z całej Polski, jak i mieszkający na co dzień poza granicami naszego kraju.
Decyzją jurorów i organizatorów do pokonkursowego almanachu wybrano – dodatkowo – aż 30 wierszy. Są wśród nich, zdaniem jury, prawdziwe perły!

Poniżej lista Laureatów VI edycji MNP „Źródło” (kolejność w porządku alfabetycznym):
• Jerzy Fryckowski
• Marcin Hałaś
• Tadeusz Knyziak
• Henryk Liszkiewicz
• Beata Nowacka
• Magdalena Podobińska
• Agnieszka Rautman- Szczepańska
• Iwona Świerkula
• Marta Wójcik

Poinformowano także, że w gronie osób wyróżnionych publikacją jednego z wierszy w pokonkursowym almanachu są: Bartosz Konstrat, Paulina Wojciechowska, Agnieszka Bąk, Aleksandra Małek, Arkadiusz Stosur, Anna Mańkowska, Karzysztof Saturnin Schreyer, Małgorzata Kraus, Mariusz Baryła, Magdalena Szkwarek, Linda Michalak, Maciej Płużek, Magdalena Kapera-Patuła, Janusz Gierucki, Zofia Marduła-Duraj, Jadwiga Graboś, Barbara Mida, Stanisław Bardadin, Maria Gibała, Wanda Dulak, Artur Piotr Kmiecik, Łukasz Mecka, Roksana Bach, Dorota Wierzbicka, Iwona Szewczak, Gabriela Bartnicka, Barbara Felczak, Katarzyna Zychla, Jerzy Jastrzębski.
Lista Laureatów II edycji MNP „Małe Źródło” (kolejność w porządku alfabetycznym):
• Martyna Adamczyk
• Natalia Drygaś
• Dobrochna Kołoczek
• Nela Seweryn
• Zuzanna Skorupa

Zachęcamy Państwa do podjęcia szerszej refleksji nad: źródłami własnego rodowodu, poczuciem dumy z dziedzictwa kulturowego, byciem spadkobiercami tradycji, patriotyzmem, pojmowaniem wolności indywidualnej i zbiorowej, a także odpowiedzialnością za tę wolność, toposem domu rodzinnego, motywem dzieciństwa, pięknem rodzimego krajobrazu, etosem pracy, empatycznym odkrywaniem drugiego człowieka, prawdą o współczesnych dramatach ludzkich. To tylko część tematów, które mogą Państwo podjąć i przełożyć na język poezji.
Józef Baran, przewodniczący Jury o konkursie:
„Źródło” staje się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce i to nie tylko z uwagi na bardzo dużą ilość zgłoszeń (blisko 300 uczestników z kraju i z zagranicy), ale i z uwagi na szeroki diapazon ważnych tematów i problemów podejmowanych przez autorów prac. Obok reminiscencji z dzieciństwa, powrotów w przeszłość, znalazły się tu wiersze wskazujące wręcz na ekologiczne uwrażliwienie na naturę, świat przyrody. A obok tego liczne zestawy dotyczące przemian społecznych czy dramatycznych relacji międzyludzkich, jak również zagrożeń związanych z cywilizacja współczesną, w której nie zawsze postęp duchowy idzie pod rękę z postępem technologicznym.

Miłość, wiara, wątpliwości egzystencjalne, degradacja pewnych tradycyjnych wartości, zachwyt jako wyraz pochwały istnienia – to tylko niektóre tematy, wątki i motywy podejmowane w liryce. Nie obyło się bez patriotycznych akcentów, nie zawsze znajdujących odpowiednią oryginalną, nowatorską formę, bo przecież w sztuce pisania nie tylko istotne jest to, „o czym” się pisze, ale przede wszystkim „jak” się pisze. Bitwa pod Grunwaldem – jeśli namalowana kiczowato – mniej będzie warta od świetnie namalowanego obrazu ze słonecznikami. Takie jest odwieczne prawo twórczości malarskiej, ale i też literackiej.
Patos, sztuczność, operowanie frazesami czy banałami myślowymi… sentymentalizm – mogą zabić poezję, która jest najbardziej wyrafinowaną sztuką słowa. Istotna jest w niej naturalność, autentyzm, celność i szczerość wypowiedzi obok maestrii warsztatowej, wysokiej świadomości formy. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych (także do druku w antologii pokonkursowej) wierszy znaleźliśmy wiele pięknych, wartościowych artystycznie wypowiedzi, wskazujących na to, że pomimo utyskiwań krytyków – poezja ma się w Polsce, w tym także w Małopolsce – całkiem nieźle.
Na podstawie materiałów organizatorów – Ryszard Zaprzałka