
czyli
XXVI EDYCJA TALII PRZESZŁA DO HISTORII.
Najpierw cicho i nostalgicznie, potem plenerowo i hucznie – tak zakończyła się tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA – podsumowuje imprezę nasza specjalna korespondentka, krakowska dziennikarka Katarzyna Cetera. Festiwal odbywał się w Tarnowie od 24 września do 1 października 2022 roku w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie już po raz XXVI, a jego dyrektorem i selekcjonerem jest Rafał Balawejder kierujący od 2011 roku Teatrem im. Ludwika Solskiego.

Niespodzianek nie było – jurorzy, to znaczy Krzysztof Jaroszyński (przewodniczący), Anna Wakulik i Adam Prucnal docenili przedstawienie OCH-Teatru z Warszawy zatytułowane SŁONECZNI CHŁOPCY w reżyserii Marcina Hycnara. Przyznali mu Grand Prix, statuetkę Talii orz nagrodę finansową w wysokości 15 tysięcy złotych. Niebanalne jest jednak uzasadnienie, sformułowane przez dostojne jurorskie gremium. Przedstawienie, w którym wystąpił znakomity duet aktorski – Artur Barciś i Cezary Żak – zostało uhonorowane za spełnienie oczekiwań. Z kronikarskiego obowiązku dodam jedynie, że tarnowska publiczność podzieliła opinię jurorów i swoją nagrodę również przyznała temu przestawieniu.

Główną nagrodę aktorską w wysokości pięciu tysięcy złotych otrzymał od jurorów Jacek Fedorowicz za rolę w spektaklu BIESIADA U HRABINY KOTŁUBAJ w reżyserii Magdaleny Piekorz wyprodukowanym przez Fundację Republika Marzeń z Warszawy. Obchodzący w tym roku 85-lecie aktor, pisarz, satyryk współtwórca legendarnego Bim Bomu wcielił się w postać Starej Markizy, a nagrodzony został… za talent zaskakiwania.

Nagrodę pięciu tysięcy złotych przyznano spektaklowi NIEPAMIĘĆ w reżyserii Piotra Ratajczaka – koprodukcji Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi oraz Fundacji Garnizon Sztuki – za walory artystyczne oraz umiejętność ukrycia komizmu.

Nagroda dla młodego aktora – ALE AKTOR! ufundowana przez ZASP, trafiła w tym roku do Stefana Krzysztofiaka za rolę w spektaklu ZIMOWY POGRZEB w reżyserii Filipa Kowalczyka z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie – za najciekawszą kreację komediową XXVI Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2022. Cieszę się, że talent i dokonania tego młodego artysty zostały docenione i nagrodzone. Myślę że nareszcie, niech się więc mnoży.

W tej beczce miodu pojawia się niestety również łyżka dziegciu. Co prawda w Tarnowie nauczono się już wręczać artystom kwiaty (w poprzednich latach różnie bywało), ale dyrektor i selekcjoner festiwalu nie dorobił się smokingu – może trzeba by utworzyć fundusz przeznaczony na ten cel – zrzutkę albo patronite – bo aż przykro patrzeć na strój występującego publicznie dyrektora tarnowskiego teatru.

Od kilku lat festiwal ogólnopolski jest już tylko z nazwy a selekcja konkursowych przedstawień okazuje się absolutnie przypadkowa. Dobrze przynajmniej, że tarnowski teatr stara się co roku zaprezentować z jak najlepszej strony i podczas każdej edycji przedstawia całkiem niezłą produkcję komediową.

Galę finałową uświetnił koncert Stanisławy Celińskiej, która na Dużej Scenie tarnowskiego teatru zaprezentowała program, na który złożyły się głównie utwory z jej najnowszej płyty zatytułowanej PRZYTUL. Artystka śpiewa od zawsze. Swoim talentem potrafi oczarować słuchaczy niezależnie od wieku. To emocjonalne przesłanie odzwierciedlone w cudownych słowach (wszystkie teksty do utworów z tej płyty napisała sama Stanisława Celińska) i wspaniałym zestawieniu nut (muzyka autorstwa Macieja Muraszki), daje wytchnienie i skłania do zadumy. Aktorkę, po wydaniu albumu ATRAMENTOWA – która uzyskała status podwójnej platyny a była promowana koncertami także w Tarnowie – okrzyknięto polską Cesarią Evorą. Kochana przez wszystkich artystka – tak jak kiedyś Cesaria – potrafi ująć publiczność swoją charyzmą i magicznym głosem, jednocześnie budząc w słuchaczach wielką miłość do życia. – czytamy w materiałach promocyjnych.

Późnym wieczorem, już po godzinie 20:00, obejrzeliśmy niezwykły, spektakularny finał Talii – pokaz wyjątkowej sztuki teatralnej włoskiej grupy eVenti Verticali. Na Placu przed Pływalnią Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie w ramach projektu Tarnów – Nowe Spojrzenie odbył się pokaz akrobatyki powietrznej zatytułowany QUADRO. Wstęp na ten pokaz był bezpłatny a licznie zgromadzona – mimo fatalnej pogody – tarnowska publiczność podziwiała pokaz włoskich artystów. QUADRO to sztuka akrobatyki powietrznej, zrodzona z marzenia o tańcu i poczucia wolności w przestrzeni. W trakcie przedstawienia czterech tancerzy porusza się po nadziemnej estradzie, malując zapierające dech w piersiach figury akrobatyczne i imponujące, powietrzne loty.

Kolejna edycja Talii już za rok. Wiem, że nadzieja matką głupich, jednak zaczekam na tę kolejną, XXVII edycję Talii właśnie z nadzieją, że będzie rzeczywiście ogólnopolska. Że stanie się ponownie przeglądem najlepszych produkcji komediowych kraju – i nie tylko. A wreszcie z nadzieją, że festiwal odzyska dawny prestiż i blask, że ponownie stanie się wizytówką miasta i będzie stanowił jego szeroką promocje. Że będzie ponownie świętem komedii, teatru i artystów. I że dyrektor tarnowskiego festiwalu – niekoniecznie aktualnie nam panujący – będzie witał gości w smokingu (lub w wieczorowej kreacji).
Czego nam – i sobie- z całego serca życzę.
Katarzyna Cetera
Zdjęcia – organizatorzy