
Dzisiaj, w sobotę 1 października, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO. Dziś z tej okazji odbywa się wiele ciekawych koncertów i wydarzeń muzycznych. Warto wziąć udział w którymś z nich. Jednym z nich jest absolutnie wyjątkowy koncert zorganizowany przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, znanym szeroko w Polsce, a szczególnie tarnowskim melomanom, mateczniku muzyki, podczas którego usłyszeć można będzie największe przeboje Franka Sinatry – mega gwiazdy amerykańskiej i światowej pop kultury.
– Szyk, klasa, jazz, czyli sentymentalna podróż przez Amerykę złotej ery Swingu i Hollywoodu już dziś wieczorem w Kąśnej Dolnej! Nieśmiertelne przeboje Franka Sinatry, znakomici artyści, Sala Koncertowa Stodoła wypełniona po brzegi, bilety wyprzedane… Tak świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzyki – zapowiadają organizatorzy. A w programie m.in.: „Our Love Is Here To Stay”, „Come Fly With Me”, „I’ve Got You Under My Skin”, „Something Stupid”, „Fly Me To The Moon”, „The Way You Look Tonight”.
Z okazji przypadającego w dniu 1 października Międzynarodowego Dnia Muzyki składamy wszystkim artystom muzykom życzenia wspaniałych koncertów, a melomanom życzymy niezapomnianych muzycznych wrażeń.

Muzyka Franka Sinatry uznawana jest za ponadczasową, zaś on sam za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX wieku. Jego głos, o którym mówiło się „The Voice” („ten głos”) przeszedł do historii, podobnie jak wiele jego popu – larnych piosenek, jak choćby „My Way”. Niektóre z nich, m.in. „Fly Me to the Moon”, „Somethin’ Stupid”, „Our love is here to stay” czy „My Funny Valen – tine”, usłyszymy podczas kąśnieńskiego koncertu w aranżacjach i wykonaniu jednego z najciekawszych obecnie polskich bandów.

Wystąpią:
Wojciech Myrczek – wokal
Daniela Bereza – wokal
Chopin University Big Band pod batutą Piotra Kostrzewy.
Bilety w cenie 40 zł dostępne od 1 września. Włączając się w akcję „Weekend Seniora z Kulturą”, osobom w wieku 60+ oferujemy bilety z 50% zniżką. Bilety te można zakupić jedynie w sprzedaży stacjonarnej w Dworze Ignacego Jana Paderewskiego. Więcej informacji pod numerem 14 600 00 16.
Chopin University Big Band powstał w 2006 roku. W 2012 jego kierownikiem artystycznym został Piotr Kostrzewa. Zespół brał udział w prestiżowych festiwalach i wydarzeniach, takich jak La Folle Journee w Nantes, Szalone Dni Muzyki w Warszawie, Jazz Jamboree czy Warszawska Jesień. Koncertował z wieloma uznanymi artystami, jak Basia Trzetrzelewska, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz, Adam Sztaba, Kuba Badach czy Sławek Uniatowski.
Daniela Bereza to wokalistka i dyrygentka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uczestniczy w wielu wydarzeniach muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Wojciech Myrczek to wokalista jazzowy, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie z tytułem doktora sztuk muzycznych. W swoich interpretacjach łączy znakomitą technikę wokalną, wyrafinowane improwizacje wykonywane scatem oraz liryzm, nostalgię i subtelny humor. W swoim dorobku posiada dwa albumy studyjne: „Wojciech Myrczek Quintet – We’ll Be Together Again” i „Myrczek & Tomaszewski – Love Revisited”. Współpracował z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzysztofem Herdzinem, Pawłem Tomaszewskim, Lorą Szafran, Tomaszem Stańką i innymi artystami polskiej sceny muzycznej.

Francis Albert Sinatra (ur. 12 grudnia 1915 w Hoboken, zm. 14 maja 1998 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia włoskiego, ze względu na swój status popularnie nazywany „The Voice”. Jego muzyka jest uznawana za ponadczasową, zaś on sam za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX w. Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich jego wydawnictw na całym świecie wynosi ponad 150 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów muzycznych w dziejach.
Sinatra rozpoczął swoją muzyczną karierę w drugiej połowie lat 30., współpracując z Harrym Jamesem i Tommym Dorseyem. W 1943 podpisał kontrakt z Columbia Records i rozpoczął solową karierę, stając się wkrótce idolem bobby soxers. Sinatra był pierwszym amerykańskim piosenkarzem, który śpiewał nie tylko dla dorosłych, ale zdobył popularność wśród nastolatków. Wystąpił w kasowym przeboju, musicalu Podnieść kotwicę. Rok później otrzymał Oscara honorowego za krótkometrażowy film The House I Live In oraz wydał pierwszy album The Voice of Frank Sinatra.

Przełom lat 40. i 50. był okresem kryzysu w karierze piosenkarza. Powrót na szczyty sławy nastąpił w 1953 po zdobyciu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego oraz Złotego Globu za film Stąd do wieczności. Sukcesem okazały się także albumy In the Wee Small Hours (1955), Songs for Swingin’ Lovers! (1956), Come Fly with Me (1958), Only the Lonely (1958) i Nice ‘n’ Easy (1960).

– Międzynarodowy Dzień Muzyki jest obchodzony 1 października i nie należy go mylić z konkurencyjnym Świętem Muzyki obchodzonym 21 czerwca w pierwszy dzień wiosny, szczególnie hucznie we Francji, gdzie nie obowiązuje wtedy nawet cisza nocna – napisała w specjalnym orędziu wybitna polska śpiewaczka Jadwiga Rappé.
W Międzynarodowy Dzień Muzyki nie grozi nam jednak, że zostaniemy bezkarnie wyrwani ze snu przez zbyt żarliwego miłośnika muzyki. Międzynarodowy Dzień Muzyki został ustanowiony z inicjatywy wybitnego skrzypka i dyrygenta Yehudi Menuhina przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzyki i jest okazją do organizacji koncertów i innych muzycznych wydarzeń.

Dźwięki towarzyszą nam przez całe życie. Podobno ostatnim zmysłem, który zanika, jest słuch. Dlatego trzeba bardzo uważać, co mówi się w obecności człowieka, o którym sądzimy, że jest nieprzytomny i niczego z otoczenia nie rejestruje…
Ale co, jeśli później jest już tylko całkowita cisza? Jeśli nie ma opisywanej i obiecanej „harmonii sfer”? Jeśli przeżyte tu na ziemi wyobrażenia o brzmieniach doskonałych są tylko złudzeniem? Wstrząsająca rozmaitość dźwięków jest tworzywem twórczości szeroko rozumianej. Nie tylko twórczości „uczenie” artystycznej, ale również tej spontanicznej, często najprymitywniejszej.
Piękno dźwięku jest kategorią tak umowną, tak zależną od chwili, potrzeby, wyobrażenia i celu! Kojąca melodia głosu matki dla dziecka, ale i, irytujący często, płacz niemowlęcia; odgłosy zwierząt, dla zgłodniałego nawet apetyczne „pyrkotanie” potrawy w garnku czy skwierczenie bekonu na patelni; nocne, złowieszcze pohukiwanie ptaków, ale i śpiew słowika; szmer deszczu w zacisznym domu, ale i budzący grozę odgłos burzy; niesamowite dźwięki bębnów w hiszpańskich obrzędach Wielkiego Tygodnia i werble wojenne; szept, krzyk ze wszystkimi odcieniami. No i wreszcie piękno doskonałe – cudowne kompozycje, w których zanurzamy się bez reszty, chłonąc arcydzieła wszystkich epok muzycznych.
Jestem muzykiem zawodowym. Dźwięki są osnową mojego jestestwa, środkiem do wyznania nadziei, wiary i miłości. Dziękuję Stwórcy, że dał mi szansę życia w świecie sztuki, którą kocham, i która odwzajemniła moje uczucia.
Zawsze będę pamiętać i powtarzać słowa dwóch Mistrzów – Witolda Lutosławskiego, aby „za wszelką cenę szukać w życiu harmonii we wszelkich działaniach”, oraz Wojciecha Kilara: „muzyka nie może zastąpić religii”. Lutosławski nauczył mnie bycia „w służbie” muzyce i człowiekowi, a Kilar zwrócił moją świadomość ku sferom wyższym, wbrew wszelkim pokusom. Obaj przestrzegali, że Muzyka to zaborcza Pani…
Na podstawie materiałów organizatorów i Wikipedii – przygotował – Ryszard Zaprzałka